Dansk Pointer Klub

ARKIV 2005 - 2008
                                                        RESULTAER ENGELSKE RACER FÆLLESSIDE 


Efterårsmarkprøver 2009
Pointere


DKK Brugsklasse Sønderjylland  30. 10

 Navn Ejer Præmie
 Takese Erica  Villy Loven 2. BKL 

 

FCI prøver  17. - 19. 10 Østrig

 Navn Ejer Præmie
 International  Field Trial   Solo
 Uri dela ferme de Belou Tonny Tromborg 3 Sehr Gut
 Dansk Dynasty Bine Uffe Tromborg Sehr Gut
 International  Field Trial  Couple
 Cash de Petit Beauregard Tonny Tromborg 1. Excl. / bedste hund
 Int.  FT  Couple - Englische Kombination    
 Vinfeldts Dia Tonny Tromborg Sehr Gut
 Dansk Dynasty Bine Uffe Tromborg Gut

 

 Kristiansund og Nordmøre JFF  Smøla 17.10 Norge

 Navn Ejer Præmie
 Mjølners Edda  Terje Nordheim 1. ÅK
 Mjølners Edda  Terje Nordheim 5. VK

 

Romerike Fuglehund Klubb  Trøgstad 17.10 Norge

 Navn Ejer Præmie
 Fugledes Hint  Roger Aasland  1. ÅK
 Villetofte's Rex  Bertil Mortenson / B Plasgaard 1. ÅK
 Vindfeldts G-Oda Camilla Larsen / Svein Stueland 2.AK

 

FJD Nordjylland Hjallerup 17.10

 Navn Ejer Præmie
 Takese  Randi Anne B. Hansen 1. UK


Takese Randi ved Anne Hansen


Eneste præmierede Pointer nr. tre fra venstre Anne / Randi 

 

Gotland Fuglehundeklub 17.10  Sverige

 Navn Ejer Præmie
 Niholys I  Sam Niels Holger Lykke 2. VK
 Niholys Chang Niels Holger Lykke 5. VK

 

DKK Brugsklasse Tange Bjerringbro 17.10

Ingen Pointere præmieret

 

Hubertus Mesterskab Langebæk  12.10

 Navn Ejer Præmie
 Niholys Chang Niels Holger Lykke 4. Vinder


DKK Brugsklasse Lolland 12.10

 Navn Ejer Præmie
 Fugledes Eno  Flemming Sørensen 1. BKL 
 Bedste P
 Kirkebjergs Spar-To Bent Pedersen 2. BKL



Danmarksmesterskabet 11. 10. 2009
 
 ES Siv 07913/2004 Thomas Klit 1. VK
Danmarksmester 2009
 P Boelsgårds Paw 02082/2005 Jørgen Gordon Andersen 2. Vinder
 P Stormosens Oliver 07786/2001 Christian Johansen 3. Vinder
 ES Senja´s Zeibas 09832/2005 Jan Andreasen 4. Vinder
 IS Askedalens Bonnie 20823/2004 Ulrik Kjærsgaard 5. Vinder
 ES Senja´s L Saxo 09829/2005 Øystein Grandorf 6. Vinder

Tillykke til de placerede hunde 

De placerede hunde på DM 09 - Pointere på 2. og 3. pladsen !

Et godt år for æresmedlem Christian Johansen og Stormosens Oliver....
En hund der bringer sig i forgrunden  - her er "baggrunden" dog også af flotteste karat ! 



Danmarksmesteren fra 2008, Boelsgårds Paw ved Jørgen Gordon Andersen, 
har ligeledes haft et flot år og sluttede med KUN at være en placering fra en ny DM titel  !

 

DKK  Efterårsvinderklasse Vildbjerg 4.10

 Navn Ejer Præmie
 Stormosens Oliver  Chr. Johansen 1. VK HP
 Fugledes Black Joker Jes Krag 4. VK
 Spurvfugldalens Katja  Alfred Vemmelund 5. VK
 Treff N P Olesen 6. VK


De placerede

DJ  Efterårsvinderklasse Gørlev  4.10

 Navn Ejer Præmie
 Kirkebjergs Spar-To Bent Pedersen 2. VK

De placerede



Kirkebjergs Spar-To

DJ  Efterårsvinderklasse  Grindsted / Billund  4.10

Ingen Pointere placeret

 

Svensk Mesterskab Fält 3-4.10 

 Navn Ejer Præmie
 Mørups Krumme (eneste placering SM) Kruse Meier 1. VKCert HP CACIT
Svensk Mester
 Mørups Krumme Kruse Meier 2. VK kval.

 
Arkivfoto DPK

Mørups Krumme ved Kruse Meier er blevet Svensk Mester Fält.... Tillykke :-)

 

 
Moderen Makeos Maj tv. (Danmarksmester) med datteren  Mørups Britta - 
Derbyvinder i Sverige og sønnen Mørups Krumme - Svensk Mester
Opdrætter Hugo Nielsen og Kruse Meier kan være stolte :-)

DJ efterårsvinderklasse Hejnsvig  3.10

 Navn Ejer Præmie
 Boeldgaards Paw Jørgen Gordon Andersen 1. VK HP
 Pacho  Mogens Pedersen 5 VK HP

De placerede


Arkivfoto DPK

Boelsgaards Paw ved Jørgen Gordon Andersen blev hermed Dansk Brugschampion Tillykke :-)

FJD Efterårsvinderklasse Nordjylland 3.10

 Navn Ejer Præmie
 Fugledes Dirch Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK HP
 Villestoftes Mie   Bent Olsen 5 VK


De placerede

Fugledes Dirch ved Flemming Fuglede Jørgensen blev hermed Dansk Brugschampion Tillykke :-)
(Arkiv foto)

Svensk Derby  Österlen 1-2.10

 Navn Ejer Præmie
P Mørups Britta Hugo Nielsen Derbyvinder 2009
1. UK / HP
P Lyngbergas Tiro Carnina Uhlen 2.Vinder / 1. UK HP
P Fugledes Kate 08103/2008 Thomas Olsen 2. UK


De seks placerede på Svensk Derby



Derbyvinder Sverige 2009 Mørups Britta og Hugo Nielsen


12 finalister 2. dags  eftermiddag - ikke mindre end 6 (50%)  danske hunde :-)

 

DKK Brugsklasse Bramming 30.9

 Navn Ejer Præmie
 Fugledes Ici Allan Diederichsen 1. BKL 
 Bedste P
 Niholys Chang Niels Holger Lykke 1. BKL
 Henningknausens Pascal Frede Aude 2. BKL
 Hesselhøj Disco Henning Hansen 2. BKL


Pointere med 1. BKL


Næsten alle præmierede .....

 

DKK Brugsklasse Sydsjælland Falster 28.9

Ingen Pointere præmieret

 

DPK Efterårsvinderklasse Vildbjerg 27.9

 Navn Ejer Præmie
 Villestoftes Mie 97346/2004 Bent Olsen 1. VK HP
 Mjølners Idun 01933/06 Jens Have 2. VK HP
 Henningknausens Pascal 21473/200  Frede Aude 3. VK HP
 Villestoftes Snaps 07348/2004 Anne-Marie Petersen 4. VK HP
 Fugledes Black Joker 06832/2003 Jes Krag 5 VK HP
 Stormosens Oliver  07786/01 Chr. Johansen 6. VK


De placerede 

Vinderen

DKK Brugsklasse Ringe Fyn  18.9

 Navn Ejer Præmie
 Niholys Chang Niels Holger Lykke 1. BKL 
 Bedste P - Bedste hund
 Vilslev Ilva Flemming Vilslev 2. BKL
 Fugledes Flash Allan Diederichsen 2. BKL

De præmierede hunde skyndte sig hjem efter prøven.. men her er Ilva og Flemming Vilslev på dagen :-)

DKK Brugsklasse Sindal  22..9

Ingen Pointere præmieret

 

Dansk Jagthunde Derby Præstø 19-20. 9.

 Navn Ejer Præmie
 Takese Erica  Fører Villy Loven 
Ejer Elsebeth Lovén
3. vinder


3. vinder 



Pointer finalister

Svensk Pointer Klubs Hovedprøve  20.9

 Navn Ejer Præmie
 Mørups Britta  Hugo Nielsen 1. UK 
2. vinder Guldpokal 
 Mjølners Idun Jens Have 1. ÅK /pokalvinder
 Niholys I Sam Niels Holger Lykke 2. ÅK
 Mjølners Magni Jens Have 3. ÅK
 Spurvfugldalens Kari  Bertil Mårtensson 1 VK kval
 Spurvfugldalens Kari  Bertil Mårtensson 2 VK finale

Ved denne lejlighed blev Mjølners Idun ved Jens Have Dansk Eksteriør Champion (Se herunder)
DPK ønsker tillykke med resultatet :-)

 
Guldpokal finale 


Eksteriør Champion Mjølner Idun

 

DKK Brugsklasse Vildbjerg 18.9

 Navn Ejer Præmie
 Krogsøgaards Seppe Jacob W Jacobsen 1. BKL 
 Bedste P
 Mørups Krumme Kruse Meier 1. BKL
 Alsbjergs Luna Søren Alsbjerg 2. BKL
 Zaro Erik Aarø 2. BKL

 

DKK Brugsklasse Brande 17.9

Ingen Pointere præmieret

 

FJD Vest Sjælland 13.9

Ingen Pointere præmieret

 

FJD Syd Jyske Bramming

Ingen Pointere præmieret

 

FJD Nord Jyske Toftegaardene 12.9

 Navn Ejer Præmie

 Fugledes Kitty 

Flemming Fuglede Jørgensen

1. UK

 Fugledes Kira

Thorkild Reintoft

2. UK

 Krogsøgaards Yankie 

Jacob W Jacobsen

1. ÅK

 Anisja

Bent Boesen

2. ÅK



Præmierede hunde - 
Flemming Fuglede Jørgensen måtte desværre køre hjem  før fotograferingen  

FJD Østjyske Barrit 12.9

 Navn Ejer Præmie

 Mjølners Idun 

Jens Have

2. ÅK

 

FJD Haslev Sydsjælland 12.9

Ingen Pointere præmieret

 

FJD Jysk - Fynske 11.9

Ingen Pointere præmieret

 

DJ Vildbjerg  6.9.

 Navn Ejer Præmie

 Niholys Longo  

Søren Blaabjerg

1. ÅK

 

DJ  Læsø 6.9.

 Navn Ejer Præmie

 Fugledes  Kate 

Thomas Olsen

2. UK

DJ apport

 Fugledes  Kate 

Thomas Olsen

25 p

 

DJ Skive 6.9.

 Navn Ejer Præmie

 Henningknausens A Pascal 

Frede Aude

1. ÅK

 

DJ Ejby - Ølby & Ll. Skensved 5.9.

 Navn Ejer Præmie

 Vildtmandens Valdemar 

Jens Rasmussen

1. UK

 

DJ Otterup 5.9.

Ingen Pointere præmieret

 

DJ Brande 5.9.

Ingen Pointere til start

 

Norsk Vorstehhundklub Trippelprøve Kongsvoll 28. - 30.8

 Navn Ejer Præmie

 Idimum Laky DK10824/2005

Tore Mordal
Bjørn Plassgård
2. AK

 

Telemarken Fuglehundeklub Rjukan  21 & 22.8 Norge

 Navn Ejer Præmie
 Villestoftes Kit DK 08312/2002 

Gunnulf Lisland

2.VK Kval.

 Villestoftes Kit DK 08312/2002 

Gunnulf Lisland

2.VK Finale

 

The Irish Pointer Club's Open Stake 15.8*       Open Stake svarer til vinderklasse

 Navn Ejer Præmie
 Toftens Chris 17977/02

 Des O'Neile.

2. vinder Open Stake*

 


 Sommer Apporteringsprøver 2009

DPK Apporteringsprøve Djursland 29.8.

 Navn Ejer Præmie
 Buster  15065/2006

Martin Mortensen

30 p Pokal

 6 hunde bestod ikke prøven

>> <<

Deltagere og vinderen 

DGSK apporteringsprøve ved Uge 15.8

 Navn Ejer Bestået / Point
 Fugledes Ici DK09214/2007

 Allan Diederichsen 

Bestået 26 p

 

FJD apporteringsprøve ved Gørding den 9.8.

 Navn Ejer Bestået / Point
 Fugledes Freud DK03593/2005  Gert Clausen / Jan Espersen 

Bestået

 

DPK apporteringsprøve 26. 07  "Borupgård"  Ingstrup  

                                           
    
 Navn Ejer Bestået / Point
 Krogsøgårds Seppe DK09473/2006 . Jacob Jacobsen

Bestået Bedste Pointer

 ES Tobølbjerg Columbine Allan Nissen Bestået
 Ft. Spaniel Moorhead Monty Thomas Olsen Bestået Bedste ikke Pointer
 B Aulumboens As Torben P. Pedersen Bestået
 Korthår Grønbækgårds Kikki Henning Skriver Bestået
 B Midtvejs Sako Thomas Kristensen Bestået
 3 hunde bestod ikke


DPK apporteringsprøve 2.08  Ribe

                                           
    
 Navn Ejer Bestået / Point
 Mørups King Hugo Nielsen Bestået Pokal Bedst Unghund
 Niholys Sam N.H. Lykke Bestået
 Niholys Chang, N.H. Lykke  Pokal Bedst Åben Klasse
 Odin Av Rabbelung Børge Sommer Bestået
 Gordon Setter Nørre Løgums C-Fire Robert Poulsen  Bestået
 ES Natasja Martin Clausen Bestået
 Lab. Bibi Jens V. Jensen Bestået
 B Bordon del Asdaur Jørn Morthorst Bestået
 Ruhår Aksel Johnny Hansen  Bestået Pokal Bedste ikke Pointer
 2 hunde bestod ikke


DPK apporteringsprøve 11.07. 2009 Fyn

                                           
    Dommer Anders Varming Asp. Helge Knudsen.
 Navn Ejer Bestået / Point
 IS  Lohmanns Norma    Kurt Larsen      bestået
 ES Kogtved L. Vincitore  Valdemar Larsen       bestået
 Metrinelunds Dorit  Svend Buchhave    bestået  ungdomspokal
 Villestoftes Gry Gunnar Larsen   bestået
 Vindfelts Inzo Steen Bendt  bestået
 IS Yobbo Bitten    Helge Knudsen  bestået
 Metrinelunds Gossi  Svend Buchhave bestået
 Villestoftes Mix  Gunnar Larsen bestået
 Metrinelunds King     Ib Eriksen  bestået   Pokal
 Maggie Arne Larsen    bestået
 4 hunde bestod ikke

  Resultaterne var ledsaget af følgende bemærkning....:

"Hundene har bidt midt kamera i stykker" !
Hilsen Svend   :-)

DPK  Apporteringsprøve &  DGSK Apporteringsprøve - begge ved Tuse 27.6
                                           
    

DPK

 Navn Ejer Bestået / Point
 P Cash de Petit Beauregaard Tony Tromborg 28 UK pokal
 P Takese Erica Villy Loven 24
 P Metrinelunds Boy  Villy Loven 30 pokal
 IS Heggelifjellets Juice  John Bak 28 
 IS Dina

Christina Bak

30 Bedste ikke Pointer
 IS Gaudi Niels Erik Krüger 30
 IS Settermosens Alba Frank Krøyer 26
 IS Ibber Tony Andersen 30
 B Zago Bjarne Nørhave 29
 IS Settermosens Alice  Kent Madsen 25
 IS Freja Per Kristoffersen 28
 GS Opendoras Gulla Àsgeir Pall Juliusson 26
 GS Nymarkens Hopper Lauge Larsen 29
 B Gribskovens Zulu Søren M 23
 ES Heegårda T. Luna Mogens Vestergård 25

DGSK

 GS Nymarkens Hopper Lauge Larsen 29 / pokal
 GS Æblevangens Aqua Christina Bak 29 
 IS Kiwillines Cossack Linda Larsen 27 /bedste ikke GS
 GS Opendoras Gulla Àsgeir Pall Juliusson 26
 GS Iglsøgaardens Taya Christina Bak 29
 En "del" dumpede....- kom igen :-)

>> <<
Pokalvindere DPK prøven


Pokalvinder UK

 

Dansk Pointer Klubs familiedag Ribe 20.6
                                           
APPORT
    
 Navn Ejer Bestået / Point
 Metrinelunds Boye 20974/2004   Villy Lovén 29
 Villetoftes Mie 07346/2004     Bent Olsen 28
 Fugledes Flash 03596/2005  Allan Diederichsen 28
 Anisja DK05297/2007 Bent Boesen 25
 Dansk Dynasti Chicho 2583912 Herman Pol 26
 Packo 03764/2006 Mogens B. Pedersen 26
 Fugledes Glory 08209/2006 Anne B. Hansen 27
 Niholys Chang 03412/2006   Niels Holger Lykke    30 *
 Bendt's A-Ditte 10922/2006  Steen Bendt 24
 *Pokalvinder Niholys Chang ved Niels Holger Lykke

Alle bestået :-)

              
                     RESULTATER MARKPRØVER
                                          200
9 


 FORÅR

Tjekkiet - Zirovice April 11-19.4 2009

Uri de la Ferme de Belou
 (Lasco de la Lembaz - Pepite du mas DÉyraud)
Tonny Tromborg Solo. 1' Excellent med 16 markpoint.
Uri de la Ferme de Belou
 (Lasco de la Lembaz - Pepite du mas DÉyraud)
Tonny Tromborg Solo. 1' Excellent med 17 markpoint.
Uri de la Ferme de Belou
 (Lasco de la Lembaz - Pepite du mas DÉyraud)
Tonny Tromborg Solo. 2' Excellent med 16 markpoint.

>> <<
Uri

Lofsdalen  26.4  Sverige 

Hesselhøj Ferrari (Black Luckys Copiad /  Hesselhøj Primadonna) Bengt Hansonn 5VK. CK/HP

 

DJ  Bornhom 11 & 12.4
 

11.4 - Ingen præmieringer til engelske hunde

12.4

 B Stevnsåens Miracle Niels Roager  1. UK
 Jantor´s Sara (Borys Od Raroga - Anja) Erik Juhl  2. ÅK
 B Zippo Kjeld Olsen 2. ÅK


DJ  Lammefjorden 13.4
 
 B Zago Bjarne Nørhave  1. UK
 ES Østkysten's Virgil Øystein Grandorf  1. ÅK
 GS Æblevangens Beauty Niels Erik Kryger 1. UK
 IS Kiwi Lines Troyan Marlene Larsen  2. UK
 B Bonzo Kim Larsen 2. UK
 Fugledes Gissa (Fugledes Dirch - Astrups Siff) Tage Jensen 2. ÅK
 Takese Erika (Pan - Idimum Tia) Villy Loven 2. ÅK
 ES Heegårds T Luna Mogens Vestergaard 2. ÅK


DJ Ribe 13.4
 
 Mørups Britta (Niholys Pax - Makeos Maj) Hugo Nielsen  1. UK
 Fugledes Ici ( Black Lucky Matador - Fugledes Yatsy) Allan Diederichsen  1. ÅK
 ES Østkysten's Frey Poul Rasmussen  1. UK
 ES Senja's L Passo Erling Clausen 1. ÅK
 ES Heinkleivas Scott Jørn Rasmussen 2. ÅK
 GS Rana Lorenz Clemmensen 2. ÅK

 

Södre Fågelhundklubbens internationale Vinderklasse 11.4 Sverige

 GS Åens G. Blackie Ole Halberg  1. VK Cert / CACIT
 Mørups Krumme (Spurvfugdalens Fly - Makeos Mai) Kruse Meier  2. VK HP CK. Res.CACIT.


De to placerede dansk hunde med dommerne

 

DKK Mesterskabsprøve Sjælland 11.4 Holbæk

 ES Østkystens Nellie Ulrik K. Nielsen 1. VK
 IS Lohmann´s  Jaffa  Frank Krøyer 2. VK
 B PVN´s Viktor Knud Johansen 3. VK
 IS Mårups Messi  Per Pedersen 4. VK
 ES Nordvestjydens Victoria Kurt Nedergaard 5. VK
 IS Ibber  Tony Andersen 6. VK


De placerede hunde med 1. vinder th.
Foto: Carlo Nørtoft Thomsen

 

DJ 9.4 Vorregod

 Ingen engelske hunde præmieret

 

DJ 8.4 Løgum Kloster

 GS Åens Ofelia Henning Rasmussen  1. UK
 GS Nr. Løgums Disco af 5. maj 2007 Lene Karstensen  1. UK
 ES Senjas L Paso Erling Clausen  1. ÅK
 GS Nr. Løgums Chilli Morten Helmann 1. ÅK
 ES Tobølbjergs Columbine Allan Nissen 2. ÅK
 GS Nr. Løgums C-Fire Robert Poulsen 2. ÅK
 GS Nr. Løgums Comet  Palle Mylin 3. ÅK


Dansk Pointer Klub´s Hovedprøve ved Knapstrup  3-5 april 

 

 Hesselhøj Hellas (Spurvfugldalens Fly - Hesselhøj Primadonna) Carlo Nørtoft 1.UK/pokal
 IS Kiwilines Citrus  Jan Lorentzen 1. UK
 Fugledes Eno (Fugledes Black Joker - Astrups Siff) Flemming Sørensen 1. ÅK
 Mjølners Magni (Fugledes Dirch - Flemløses Amanda) Jens Have 1. ÅK
 Henningknausens Pascal (Leirungens Ats Kompis - Ørntuas C Oy) Frede Aude 1. ÅK
 Fugledes Glori (Fugledes Dirch - Astrups Siff) Anne B. Hansen 1. ÅK
 Zaro (Zar - Oxsprings Rose) Erik Aarø 1. ÅK
 ES Lammefjordens Sannie   Søren Stærkjær 1. ÅK
 Spurvfugldalens Kari (Idiumun Laki - Spurvfugldalens Hertha) Bertil Mårtensson 1. ÅK/Pokal
 UG´s Logo (Takese Kimba - UG´s Anja)  Maria Larsen  2+3.AK

 GS Hunting Tianna´s Blæs Becca

Peter Eliasen 2. ÅK

 Dansk Dynasti Anne ( Nerack de la Garenne Dármagnac - D. D.  Xara)

Jan van Haren 2. ÅK

 Alsbjergs Luna (Spurvfugldalens Fly - Alsbjergs Trine)

Søren Alsbjerg 2. ÅK

 Krogsøgaards Sebbe (Fugledes Black Boss - Krogsøg.Sussi)

Jacob Jacobsen 2. ÅK

 Krogsøgaards Yankie (Fugledes Black Boss - Krogsøg. Sussi)

Hans D. Jacobsen 2. ÅK

 Villestoftes Mie (Villestoftes Razz - Villestoftes Tikka)

Bent Olsen 2. ÅK

 Jantor´s Sara (Borys Od Raroga - Anja)

Erik Juhl 2. ÅK

 Sangernutens Bun-Fuddy ( Setpoint Buddy - Setpoint Fun)

Robert Gill 3. ÅK

DPK Ungdomskonkurrence klasse  -  UKK 

 Fugledes Ici ( Black Lucky Matador - Fugledes Yatsy)  Allan Diederichsen  1. UKK
 Fugledes Juvel ( Fugledes Black Magic - Fugledes Ulla)  Flemming Fuglede J.  2. UKK
 Metrinelunds Rita (Pele - Villestoftes Raja)  Anne Marie Skov  3. UKK

Vinderklasse DPK 


 Til 2. heat:
 
 Kat 1a  -  Fugledes Ekstra, Fugledes Dirch & Astrups Dirty Dancer 
 Kat 1b  -  Spurvfugldalens Kari, Packo, Mjølners Edda, Stormosens Oliver &  Zaro
 Kat 2a  -  Niholys Sam


 Rangering før matchning:
 Ekstra - Dirch - Dancer - Oliver - Packo - Edda  - Sam
 Fugledes Dirch ( Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert)  Flemming Fuglede 1 VK CACIT
 Fugledes Ekstra (Fugledes Black Joker - Astrups Siff)  Ole Noe 2. VK
 Astrups Dirty Dancer (Toftens Chris - Astrups Victoria) Alex Nissen 3. VK*
 Packo (Xeres von der Bonte Kamp - Fugledes Yogi)  Mogens Pedersen 4. VK
 Stormosens Oliver (Astrups Zack - Astrups Ruska)  Christian Johansen 5. VK
 Niholys Sam (Astrups Frijs - Astrups Nadia) Niels Holger Lykke 6. VK

* Alex Nissen tildelt DPK´s Sølvpisk


 Vinderklasse 2009 med 1. vinder til th.


"Kom så og sig´ at vi forstyrrer naturen på markprøverne ...."

Begge foto: Jan Rasmussen


Dansk Breton Klub Hovedprøve 3-5 april


Alle Breton

 PVN's Cero John Kjærsgård 1 UKK
 PVN's Cisse Poul V Nielsen  2 UKK

Vinderklasse

 PVN's Alf Aksel Spangsbjerg 1. vinder m/HP
 PVN's Viktor Knud Johansen 2. vinder m/HP
 Malte Jan Nielsen 3. vinder m/HP
 PVN's Anton Aksel Spangsbjerg 4. vinder/HP
 Stenhøjs N Tjui Thomas Severinsen 5. vinder m/HP
 Midtvejs Sako Thomas Christensen 6. vinder
UK - ÅK

Tjele Tjalfe

Ib Nielsen

2 x 2. pr. ÅK

Midtvejs Sako

Thomas Kristensen

2. pr. ÅK

Stenhøj Noah

Jens Stenhøj

1. pr. ÅK

Midtvejs Corazon

Hans-Henrik Grand

2. pr. ÅK

Aulumboens Aslan

Jan Nielsen

2 x 1. pr. UK

Engbjergvejs Ally

Jens Hansen

2. pr. ÅK

Orreskogens A-Ziggi

Allan F Hansen

2 x 1. pr. UK

PVN´s  Cero

John Kjærgaard

1. pr. UK

PVN´s Cisse

Poul V. Nielsen

2. pr. UK

Claes

Thomas Klit

1. pr. UK

Engbjergvejs Abelone

Kenneth Schultz

1. pr. ÅK

Stevnsåens Mirell

Thomas Stenbek

1. pr. UK

Gribskovens Faru

Søren Stenhøj

1. pr. ÅK

Stevnsåens Chivas regal

Michael Schrøder

1. pr. UK

Østfyns Juno

Frede Nielsen

1. pr. ÅK

PVN´s Vero

Knud Klit

1. pr. ÅK

Loui

Allan F Hansen

2. pr. ÅK

Eirams Raske Rivjärn

Marie Nylander

1. pr. UK

PVN´s Cisse

Poul Valdemar Nielsen

1. pr. UK

Midtvejs Toby

Erik Christensen

2. pr. ÅK

Thingmanns Luna

Kenneth Thomsen

1. pr. ÅK

Gissel van de Molenlaak

Jens Hansen

1. pr. UK

Stevnsåens Armani

Poul Vestervang

1. pr. UK

ES Heegaards V Lill

Jørgen Heegaard Nielsen

1. pr. ÅK

Stevnsåens Valde

Poul Vestervang

1. pr. ÅK

Bedste åben klasse 

Engbjergvejs Abelone

Kenneth Schultz

1. v. ÅK + bedste tæve

Østfyns Juno

Frede Nielsen

2. v ÅK + pokal

Stenhøj Noah

Jens Stenhøj

Bedste han ÅK

Stenhøj Ness

Aage Stenhøj Jørgensen

Talentpokal

   

Dansk Irsksetter- Klub´s Hovedprøve ved Bramming  3-5 april 

 

 IS Kragredens Fenja                                                     Pokal Palle Kragh 2 x 1. UK
 IS Kiwilline´s Troyan  Lene Larsen 1. UK
 IS Kiwillines Cossack  Linda Larsen 1. UK
 IS Kiwillines Citrus Jan Lorentsen 1. UK
 GS Æblevangens Breezer John Bak 1. UK
 IS Lucca Jan Larsen 1. ÅK
 IS Settermosens Alba Frank Krøyer 1. ÅK
 IS Freja  Birgit Jensen 1. ÅK
 IS Narefjell E Ruske Sara  Hans Gjøslien 1. ÅK
 IS Bomstærk Djenka Knud Hansen 1. ÅK
 IS Yobbo´s Balder  Helge Knudsen 1. ÅK
 IS Settermosens Alice  Kent Madsen 2. ÅK
 IS Diva  Gunnar Jensen 2. ÅK
 IS Mårups Messi Per Pedersen 2. ÅK
 IS Klippeøens C Sill Erik Rimmen 2. ÅK

Ungdomskonkurrence klasse  -  UKK 

 Krageredens Fenja  Palle Kragh 1. UKK

Vinderklasse 

 Chiss Flemming Vilslev 1. VK
 Dona Torben Reese  2. VK
 Mårups Messi  Per Pedersen 3. VK
 Klippeøens C. Tjako  Per Pedersen  4. VK
 Klippeøens C. Sill  Erik Rimmen  5. VK


DKK Internationale Vinderklasse Bramming 1. april


Prøve I

 Hesselhøj Flush (Black Luckys Copiad - Hesselhøj Mona Lisa) Klaus Kastrup 1. VK
 Metrinelunds Gossi (Metrinelunds Ricco - Villestoftes Raja)  Svend Buchave  2. VK
 ES Senjas Chester  Kent Larsen 3. VK

Prøve II

 ES Nordvestjydens Victoria  Kurt Nedergård 1. VK
 Cille (Elvis - Tanja av Frygne)  Flemming Vilslev  2. VK
 Packo (Xeres von der Bonte Kamp - Fugledes Yogi)  Mogens Pedersen 3. VK
 IS Chiss   Flemming Vilslev  4. VK
 ES Martellans Easi  Erling Clausen  5. VK
 ES Senjas Zeibas   Jan Andreasen 6. VK

 

DKK Internationale Vinderklasse Hornsherred Sjælland 30 marts


Prøve I
 IS Dona Torben Reese 1. VK 
 IS Ibber Tony Andersen  2. VK 
 GS Nymarkens Hopper Lauge Larsen  3. VK 
 ES Troldmarkens Freja Allan Nissen  4 VK

Prøve II

 IS Jaffa Frank Krøyer 1. VK
 Kirkebjergs Spar-to (Haj - Kirkebjergs Rita ) Bent Nielsen  2. VK
 ES Uno  Jonas Sandberg 3. VK
 IS Tsumami Kim Jacobsen  4. VK
 B Gucci Poul Vestervang  5. VK


 
PRØVE I  


PRØVE II 

  Fotos: Ole Halberg

 

 

Dansk Gordon Setter Klub  Hovedprøve ved Saltum 27. - 28. & 29 marts


Unghundeklasse & Åben Klasse

 GS Vinterdalens Tillaaens  Erik Petersen  1. UK Pokal
 GS Åens Monty   Mette Hviring Jensen  1. UK
 GS Åens Mads  Erik Petersen  1. UK
 GS Nr. Løgums Daphne af 5. maj 2007  Lauge Larsen  1. UK
 GS Nr. Løgums Diva  af 5. maj 2007  Peter Rafaelsen  1. UK
 GS Æblevangens Breezer  John  Bak  1. UK
 Fugledes Kitty (Fugledes Ike - Fugledes Helene)  Flemming Fuglede Jørgensen  1. UK
 ES Dyers Onyx  Ulrik Stadelhofer  1. UK
 IS Kiwiline´s Citrus  Jan Lorentzen  1. UK
 ES Østkystens Fighter  Michael Strømberg  1. UK
 GS Troldmarkens Great Dane   Ulrik Stadelhofer  2. UK
 Fugledes Kate (Fugledes Ike - Fugledes Helena) Thomas W Olsen 2. UK
 GS Åens Ofelia  Henning Rasmussen  2. UK
 GS Terrismâens Cabri  Harri Heino  3. UK
 GS Storåens Cap  Kristian Frøkjær 1. ÅK Pokal
 GS Åens G. Blackie  Ole Halberg 1. ÅK
 GS Østjyllands RB Liv  Anton Dahl  1. ÅK
 Fugledes Juvel (Fugledes Black Magic-Fugledes Ulla) Flemming Fuglede Jørgensen 1.ÅK
 GS Hammerkleivas Ze-Pil  Anton Dahl  2. ÅK
 GS Åens Fenris  Preben Pedersen  2. ÅK
 GS Åshøjdens Lucky Karl Jensen 2. ÅK
 GS Nymarkens Jingo  Michael Strømberg  2. ÅK
 GS Nymarkens Hopper  Lauge Larsen  2. ÅK
 GS Rana  Lorenz Clemmesen  2. ÅK 
 GS Nørre Løgums Beckham  Lorenz Clemmesen  2 x 2. ÅK
 GS Højtoftegaads Q Chano   Ole Frank   2. ÅK
 IS Mårups Klip  Erik Rimmen   2. ÅK
 Fugledes Ecu (Fugledes Black Joker - Astrups Siff)  Niels Jørgen Christensen  3. ÅK
 Vilslev Ilja (Idimun laky - Cille) Niels Jørgen Christensen  3. ÅK

DGSK Ungdomskonkurrence klasse  -  UKK

 Åens Mads Erik Petersen 1.  UKK
 Nr. Løgums Diva  af 5. maj 2007  Peter Rafaelsen  2. UKK
 Rana (Lorenz Clemmesen)  Fører Robert Poulsen   3.UKK

Vinderklasse

 Nymarkens Hopper Lauge Larsen 1. VK  HP
 Nymarkens Knockando  Patrick Anderson  2. VK HP
 Åshøjdens Lucky  Karl Jensen  3. VK HP
 Nørre Løgums Beckham  Lorenz Clemmesen  4. VK HP
 Åens Gangster  Kent Hvirring Jensen  5. VK HP

 


Thomas W Olsen  og Fugledes Kate og en "sort"

Engelsk Setter Klub Danmark  27. - 28. & 29 marts



Unghundeklasse & Åben Klasse

 Lammefjorden's Freja Lars Nielsen  1. UK 
 Heegårds V Trik Ingemann Albrehtsen  1. UK
 Nordvestjyden's Aston Allan Bak Jensen  1. UK
 Heegårds V Lill Jørgen Heegård Nielsen 2 x 1. UK
 Natasja Martin Clausen  2 x 1. UK
 Pilehave Thei Per Olsson  1. UK
 Østkysten's Frey Poul Rasmussen  1. UK
 Tobølbjergs Columbine Allan Nissen  2 x 1. UK
 Tobølbjergs C-Sally Jørn Morthorst  1. UK
 Videkærs Exon H.P. Clausen 1. UK
 Lammefjordens Schack Asger Mogensen 1. UK
 B PVN's Sisse Poul Valdemar Nielsen  2. UK
 Østkysten's Virgil Øystein Grandorf  1. &  2. UK
 Nordvestjydens Vito Ingemann Albrehtsen 1. ÅK
 Sikas II Ponto Knud Overgaard 1. ÅK
 Senja M Chester Kent Larsen 1. ÅK
 Østkysten's Nellie Ulrik Nielsen 1. ÅK
 Troldmarkens Freja Allan Nissen 2. ÅK
 Senjas M Zepp Benny Person 2. ÅK
 Sikas II Falco Knud Overgaard  2. ÅK
 Bjergmarkens Dorte Vagner Dahl  2. ÅK
 B Gribskovens Faru Aage Stenhøj Jørgensen 1. UK
 Pigghættas Teo Hagbart Jacobsen 2 UK
 Kragereden Debbi John Skovgård Nielsen  2. UK
 Bjergmarkens Dorte Vagner Dahl 1. ÅK
 Brynås K Donna Kurt Klevås 2. ÅK

ESK Ungdomskonkurrence klasse  -  UKK

 Østkysten's Jeppe Allan Rasmussen 1.UKK
 Østkysten's Frey Poul Rasmussen  2. UKK
 Heegårds V Trik Ingemann Albrehtsen  3.UKK
 Tobølbjergs Columbine Allan Nissen 4 UKK
 Natasja Martin Clausen 5 UKK

Vinderklasse

 Heinkleivas Rynke Henning Klokker 1. VK  
 Østkystens Nellie Ulrik Nielsen  2. VK
 Østkysten's Monic Lars Drongstrup  3. VK 
 Nordvestjydens Victoria Kurt Nedergård  4. VK 
 Sikas II Ponto Knud Overgaard  5. VK 
 Ronto Del Zagnis Poul Valdemar Nielsen 6. VK

 

DKK Internationale Vinderklasse Herning   25 marts


Prøve 1
 ES  Heegårds Q Randi II  Jørgen Heegaard 1. VK HP
 Fugledes Black Joker (Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert)  Jes Krag  2. VK HP
 Stormosens Olliver (Astrups Zack - Astrups Ruska)  Christian Johansen  3. VK HP
 ES Senjas Ilex   Jan Ulrik Overgaard  4 VK
 Fugledes Dirch (Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert)  Anette Lorentzen  5 VK
 Zaro (Zar - Oxsprings Rose) Erik Aarø 6 VK

Prøve 2

 B PVN´s Unac Poul Valdemar Nielsen 1. VK
 ES Østkystens Ike Jens Aage Madsen  2. VK
 ES Martallans Ida Egon Dynesen 3. VK
 B Midtvejs Bonnie  Carsten Hinnerup  4. VK
 Treff (Zar - Oxsprings Rose) N. P. Olesen  5. VK
 Fugledes Freud (Fugledes Black Joker - Fugledes Uno)  Jann Espersen  6. VK
 

 
PRØVE I 


PRØVE II

 

 De to 1. vindere - prøve I tv....og prøve II th...............klik på fotos !

 

DJ  22.3 Salbrovad Assens 
 
 Metrinelunds Rita (Pele - Villestoftes Raja) Anne Marie Skov 1. UK
 GS Åens Mads  Erik Petersen  1. UK
 GS Vinterdalens Tillaaen  Erik Petersen  1. UK
 Metrinelunds King (Metrinelunds Ricco-Metrinelunds Perle) Ib Eriksen 2. ÅK
 Vilslevs Isa (Idimun Laky - Cille) Michael Olsen  2. ÅK
 IS Skovlykkes Sille Erling Christensen 2. ÅK
 Fugledes Glory (Fugledes Dirch - Astrups Siff)  Anne Boelsgaard Hansen 2. ÅK
 Dansk Dynasty Chico (Risto de l'Aouro - Dansk Dynasty Xara)

Herman Pol

2. ÅK



En åben klasse hund med 2. ÅK (tv)  samt tre unghunde med 1. UK
De resterende præmierede ÅK hunde var færdigbedømt til frokost og fik da lov at køre hjem ....

DJ 22.3 Esbjerg

 GS Slåttbuas Tikka  Henrik G. Christensen  1. UK
 ES Natasja  Martin Clausen  1. UK
 Vilslevs Ilva (Idimun Laky - Cille)  Flemming Vilslev  2. ÅK
 ES Martallans Lasy  Erling Clausen 2. ÅK

 

DJ 22.3 Køge Herfølge
 
 GS Nørre Løgums Diva af 5 Maj 07 Peter Rafaelsen 1 UK
 IS Emma    Tonny Andersen 2. UK
 IS Bomstærk Liva Susanne Carlsen  3.UK
 B Bianca Kell Petersen 1. ÅK
 IS Lohmans Jaffa  Frank Krøyer 2. ÅK
 IS Unika   Kim Jacobsen  1. ÅK
 ES Østkystens Jeppe Allan Rasmussen 2 ÅK
 ES Bjergemarkens Dorte Vagner Dahl 2 ÅK
 ES Senja’s M. Grevinde Sus Asger Stein 2 ÅK
 B Gribskovens Faru Aage Stenhøj  2 ÅK
 B Stevnsåen’s Kikie Claus Raahauge  2 ÅK
 B Stevnsåen’s Valde Poul Vestervang 3.ÅK

 

DJ 22.3 Højmark

Ingen engelske hunde på prøven
 DJ 22.3 Dalbyover

Ingen engelske hunde på prøven
DJ 22.3 Tylstrup

Ingen Engelske hunde præmieret
DJ 21.3 Vordingborg
 
 GS Wøkks Asta  Frank Jensen  2 UK
 B Gipsi  Henrik Sørensen  2 ÅK

 

DJ Lørdag 21.3 Jægerspris

 ES Lammefjordens Schack Asger Mogensen 1 UK
 GS Nørre Løgums Daphne Lauge Larsen 1 UK
 B Stevnsåens Delta Jens Frost 2 UK
 IS Settermosen Alice Kent Madsen 1 ÅK
 GS Åens G. Blackie Ole Halberg 1 ÅK
 B Bianca  Kjeld Petersen 1 ÅK
  Fugledes Gissa (Fugledes Dirch - Astrups Siff) Tage Jessen 1 ÅK
 P Jantor´s Sara (Borys Od Raroga - Anja) Erik Juhl 2 ÅK
 IS My Hunter Zana Tony Andersen IFF ÅK


DJ Lørdag 21.3 Thorsø

 ES Heegårds V Lill Jørgen Heegård 1. UK
 ES Lammefjordens Andrea Finn Møller Jørgensen 2. ÅK

 

DJ Lørdag 21.3 Hjallerup

 P Vilslev Indi (Idimun Laki - Cille) Henning Christensen  2 ÅK
 B Berta Tage Jensen 2 ÅK
 P Krogsøgårds Yankie (Fugledes Black Boss - Krogsøgaards Sussi) Hans Damtoft Jakobsen 2 ÅK
 P Niholys Lungo  (Idimun Laki - Astrups Nadia) Søren Blaabjerg 3 ÅK

 

DJ Lørdag 21. 3.  Bjerre Herred


 IS Kragredens Fenja Palle Kragh 1. UK
 B Bella Svend Åge Clausen 2 UK
 Dansk Dynasty Chico (Risto de l'Aouro - Dansk Dynasty Xara) Herman Pol 1 ÅK
 B Midtvejs Corazôn  Hans-Henrik Grand 1. ÅK
 ES Østkysten's Ike Jens Aage Madsen 1 ÅK
 ES Martallens Ida Egon Dynesen 1 ÅK
 Fugledes Ici  (Black Luckys Matador - Fugledes Yatsy ) Allan Diederichsen 3 ÅK

 

DJ Lørdag 21. 3.  Otterup

 GS Østdalens Blinka Martin Dittmann  1.UK
 Metrinelunds King (Metrinlunds Ricco - Metrinelunds Perle) Ib Eriksen 1. ÅK

 

DJ Fredag 20. 3.  Uge  Kliplev 

 
 ES Tobølsbjergs Columbine Allan Nissen 1. UK
 GS Rana Lorenz Clemmesen 1. UK
 B PVN´s Amie Allan Nissen 1 ÅK
 GS Østjyllands RB Liv Anton Dahl 1. ÅK
 ES Matjø Erling Clausen 2. ÅK

 

DJ Mandag 16. 3.  Thisted 

 
 IS Klippeøens Tjacko Per Pedersen 1. ÅK
 IS Mårup Messi Per Pedersen 1. ÅK
 GS Åens Fenris Preben Pedersen 2. ÅK

 

FJD Sjælland 15. 3.   

 
 IS Unika  Kim Jacobsen 1. UK /pokal
 IS Settermosens Alice Kent Madsen 1. UK
 IS Emma  Tony Andersen 1. UK
 IS My Hunters Sana  Carmen Kadin / Tony Andersen 1. ÅK
 B Gribskovens Faro Søren Stenhøj 1. ÅK/pokal
 ES Klintholm Balder Mette Kühl 1. ÅK/ pokal
 ES Jack Finn Johansen 1. ÅK
 ES Lammefjordens Schack Asger Mogensen 3. UK
 ES Lammefjordens Lady Asger Mogensen 2. UK
 GS Nørre Løgums Daphne Lauge Larsen 2. UK
 IS Bomstærk Mc.Aine - C  Ties Årsbæk 2. ÅK
 ES Senja´s M. Grevinde Sus Asger Stein  2. ÅK
 IS Sheantullagh Glenn Torben Reese 2. ÅK
 IS Dona Torben Reese 2. ÅK
 GS Opendoras Gulla Ásgeir Pall Juliusson 2. ÅK
 B Zako Klaus K Rasmussen 2. ÅK
 B Thingmanns Luna Kenneth Thomsen 2. ÅK
 ES Bif Curt Jensen 3. ÅK
 ES Balto Søren Kristensen 3. ÅK

FJD’s forårsmarkprøve 2009 var igen i år, en meget flot og veltilrettelagt prøve, 
som foregik på nogle super terræner, godt besat med agerhøns og fasaner.
Hvilket resulterede i en præmieringsprocent på 36,6 %.
Dette var også en prøve som kunne gøre DOF og andre organisationers påstand, 
om manglende agerhøns i Danmark til skamme, da vi på dagen talte følgende antal vildt.

105 par agerhøns  22 single agerhøns  21 Fasaner  69 harer  6 gråænder  30 stk. råvildt.

På vegne af samtlige hundefører, skal der hermed lyde en stor tak til Erling Juul 
og alle hans hjælpere for en meget flot og veltilrettelagt prøve.

Med venlig hilsen Ole Halberg. 

 

FJD Lørdag 15.3.  Midtjyske Videbæk 

 
 ES Heegårds V. Lill Jørgen Heegård 1. UK/pokal
 B PVN´s Cero  John Kjærgaard 1. UK/pokal
 B Siggi Uffe Pedersen 2. UK
 B Ziggi  Allan Folmer Hansen 2. UK
 ES Senjas L. Passo Erling Clausen 2. ÅK
 Bella (Zar - Oxsprings Rose)  Svend Åge Jeppesen 2. ÅK
 B PVN´s Amie Alan Nissen 2. ÅK
 GS Østjyllands RB Fuzzy Ove Steen Pedersen 2. ÅK

 

FJD Lørdag 14.3.  Sydjyske St. Darum 

 
 Fugledes Ici  (Black Luckys Matador - Fugledes Yatsy ) Allan Diederichsen 1. UK/pokal
 ES Tobølbjergs C. Sally Jørn Morthorst 1. UK /pokal
 Metrinelunds Rita (Pele - Villestoftes Raja) Anne Marie Skov  1. UK
 B Claes Thomas Klit 2. UK
 ES Nordvestjyden's Vito Ingemann Albrechtsen 2. ÅK
 Mjølners Magni (Fugledes Dirch - Flemløses Amanda) Jens Have 2. ÅK


FJD Lørdag d. 14. 3. Nordjyske  Toftegårdene Åbybro

 

 Fugledes Juvel ( Fugledes Black Magic - Fugledes Ulla) 

Flemming Fuglede Jørgensen 1. UK/ pokal

 GS  Vinterdalens Tillaaen

Erik Petersen 1. UK/ pokal

 ES Heegaards V Lill

Jørgen Heegård 1. UK/ pokal

 IS Settermosens Alba 

Frank Krøyer 1. UK/pokal

 B PVN´s Cero

John Kjærgård 1. UK/ pokal

 GS Åens Mads

Erik Petersen 1. UK

 ES Østkystens Fighter

Michael Strømberg 1. UK

 ES Østkystens Flisa

Poul Rasmussen 2. UK

 ES Nordvestjydens Aston

Allan Bak Jensen 3. UK

 GS Åens Fenris

Preben Pedersen 2. ÅK

 Krogsøgårds Sebbe (Fugledes B.Boss-Krogsøgårds Susse)

Jacob W Jacobsen 2. ÅK

 Astrups Zita (Idimum Laki - Astrups Victoria)

Agner O Brun 2. ÅK

 GS Højtoftegaards Q Enya

Anton Linnet 2. ÅK

 

>>   <<

7 x 1. UK...  incl.  5 x pokalvindere & Bedste Pointer th.

 

FJD Fredag d. 13. 3 Fyn

 

 UG´s Prince (Niholy`s Pax - Maggie)

 Chr. Johansen 1. UK

 Metrinelunds Dorit (Pele - Villestoftes Raja)

Svend Buchhave 1. UK/ pokal

 Fugledes Ici  (Black Luckys Matador - Fugledes Yatsy )

Allan Diederichsen 1. UK

 GS Rana

Lorenz Clemmesen 1. UK/p okal

 ES Lammefjordens Schack

Asger Mogensen 1. UK/ pokal

 Metrinelunds Gossi (Metrinelunds Rico - Villestoftes Raja)

Svend Buchhave 1. ÅK

 B PVN´s Amy

Allan Nissen 1. ÅK/ pokal

 

DJ Læsø 8.3
 
 GS Åens Fenris  Preben Pedersen  2. ÅK

 

Telemarken Fuglehunde Kliúbb Rjukan 22.3  
 
 Villetofte`s Kit (Villetofte`s Roy - Stødekildens Rikke) Gunnulf Lisland  4. VK

 

Namdal Fuglehundklubb Lifjellet 14-15.3
 
 Metrinelunds Skipper (Metrinelunds Ricco - Villestoftes Raya)  Terje Bjugan  2. ÅK

 

Inn Trøndelag Fuglehunnsklub Verdal 8.3 
 
 Metrinelunds Skipper (Metrinelunds Ricco - Villestoftes Raya)  Terje Bjugan  2. ÅK

 

Agder Fuglehundklubbs  Hovden I-prøve  21.- 22. Fefruar
 
 Hesselhøj D Yenta (Black Luckys Copiad - Hesselhøj Primadonna)  Børge Simonsen  2. VK


Hesselhøj D Yenta

 

RETUR DPK                 RETUR TOPPEN AF SIDEN