Dansk Pointer Klub
2010

Markprøve resultater DPK Arkiv     2005-2008    2009




Efterårs markprøver
Pointere

Forus Open  Stavanger  29-30.10 Norge

 Fugledes Marcus   Elisabeth Fliflet Jacobsen 1.UK + 3. vinder finale
 Fugledes Memphis T Anton Martin Ringøen 2. UK

Østfold Fuglehundeklub Prøve II Lavland  17.10

 Fugledes Marcus   Elisabeth Fliflet Jacobsen 2. UK

DKK Brugsklasse  Uge  15.10

 Mørups Britta  Hugo Nielsen 1. BRKL
 Takese Erica Villy Loven  2. BRKL



To Pointere blandt de præmierede

DKK Brugsklasse  Tange Bjerringbro  14.10

 Mørups Britta  Hugo Nielsen 2. BRKL

HUBERTUS MESTERSKABET 10. 10 2010

 ES Martallens Iasy  Erling Clausen Hubertusmester 
 P Fugledes Eno   Flemming Sørensen 2. vinder
 GS Slåttbuas Tikka   Henrik G. Christensen 3. vinder
 



Dansk Pointer Klubs placerede ekvipage i midten

 


DANMARKSMESTERSKABET 10. 10 2010

 Fugledes Juvel Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK 
 IS Lohmanns Jaffa Frank Krøyer 2. VK
 ES Martallens Iasy  Erling Clausen 3. VK
 B Engbjergvejs Abelone Kenneth R Schultz 4. VK
 B Zago  Bjarne Nørhave 5. VK


Tillykke til Flemming Fuglede Jørgensen med
 
Fugledes Juvel med Danmarksmesterskabet 2010

Også et stort tillykke de øvrige  placerede ekvipager ...



De fem placerede med Danmarksmesteren til v.

Vestfold Fuglehundeklub Norge   3.10

 Villestofte`s Rex Bjørn Plassgård -
Bernt Plassgård
5.VK kval 
 5.VK finale

DKK Efterårsvinderklasse Vildbjerg  3.10

 Idimum Rona Aage Christiansen 1. VK 
 ES Lammefjordens Sannie  Søren Stærkjær 2. VK
 B Dixi Asger Bak 3. VK
 IS Chiss Flemming Vilslev 4. VK
 B Engbjergvejens Abelone Kenneth R Schultz 5. VK
 


De placerede med 1. vinder tv.

 

DJ ØST Efterårsvinderklasse Gørlev  3.10

 ES Martallans Iasy  Erling Clausen 1. VK 
 Fugledes Juvel Flemming Fuglede Jørgensen 2. VK
 B Syrach Jan Nielsen 3. VK
 B Zago 02158-2006 Bjarne Nørhave 4. VK
 GS Nørre Løgums Daphne Lauge Larsen 5. VK




De placerede med 1. vinder tv.

FJD Vinderprøve Bramming 2.10

 ES Siv   Thomas Klit 1. VK 
 ES Klintholms Afroditte  Jane Mortensen 2. VK
 IS Mårups Messi  Per Pedersen 3. VK
 IS Klippeøens C Sill  Erik Rimmen 4. VK
 B Bordon De L'arsdour  Poul Valdemar Nielsen 5. VK
 IS Krageredens Debbi  John Skovgård 6. VK

FJD 5 Vinderprøve Vestsjælland 2.10

 Fugledes Eno Flemming Sørensen 1. VK 
 ES Senjas Ilex Ulrik Nielsen 2. VK
 GS Østjyllands Pb Liv Anton Dahl 3. VK 
 B Stevnsåens Gucci   Poul Vestervang 4. VK
 ES Heegårds T Luna 

Mogens Vestergård

5. VK
 GS Nørre Løgums Diva

Peter Rafaelsen

6. VK

 


De placerede hunde med 1. vinder tv.


Fugledes Eno ved Flemming Sørensen 
blev hermed Dansk Jagtchampion 

TILLYKKE

DJ  Efterårsvinderklasse Grindsted 1.10

 GS Østjyllands PB Fie Søren Thygesen 1. VK HP
 ES Heegårds V Lill Jørgen Heegård Nielsen 2. VK
 Hesselhøj Disco Henning Hansen 3. VK 
 IS Askedalens Bonnie Ulrik Kjærsgård 4. VK
 GS Storåens Cash Poul Erik Dahl 5. VK
 Vilslevs Ilva Flemming Vilslev 6. VK 




De placerede ...  1 - 4 til DM

Svensk Jagthunde Derby 30.9 - 1.10

 Fugledes Merlot Flemming Fuglede Jørgensen DERBYVINDER 
2010 med HP
 Black Luckys Ingo                  

Ulf Lihnd

2. vinder HP
 Pimens Birka Susanne Hempel 3 vinder
 ES Hagalidens Flinga Kjell Gustavsson 4 vinder
 Fugledes Nike Jan Koch 5 vinder
 Black Lucky´s Floyd Sørli Knut Gunnar 6. vinder




Svensk Derbyvinder 2010

TILLYKKE


De placerede med danske Pointere på 1. og 5 pladsen :-)

 

Kr. Geresdorf- Østrig  16-19.9

 Torsdag d.16/9-10. Int. Field Trial-Couple
 Hesselhøj Hexa  Torben Rasmussen 1. EXCL
 Cash de Petit Beauregard Tonny Tromborg 1. T.B
 Lørdag d.18/9-10. Int. Field Trial-Couple.
 Cash de Petit Beauregard Tonny Tromborg 2. EXCL
 Uri de la Ferme de Belou Tonny Tromborg T.B
 Vindfeldt´s Dia   (Torben Rasmussen) Fører Tonny Tromborg CQN *
 Søndag d.19/9-10. Int. Field Trial- Couple
 Uri de la Ferme de Belou Tonny Tromborg 2. EXCL
 * CQN ( Qualifikation für natürliche Anlagen )     

DKK Brugsklasse Bramming 27.9

 Mørups Krumme Kruse Meier 1 BRKL Pokal
 Boelsgaards Figo Tom B Hansen 1.BRKL
 Mørups Britta Hugo Nielsen 2. BRKL
 Fugledes Flash Allan Diederichsen 2.BRKL



2 x 1. præmie Brugsklasse

Mørups Krumme tv. ved Kruse Meier blev hermed Dansk Jagtchampion 
TILLYKKE :-)


Mørups Krumme arkivfoto 


Seks første præmier i brugsklasse med Pointere på fløjene....

Norsk Engelsksetter Klub   Hjerkin Norge  26.9

 Vindfeldts G-Oda Camilla Larsen
Svein Stueland
2. AK

Dansk Pointer Klubs efterårsvinderklasse Fyn 26.9

 Villestoftes Sissel Anne Marie Petersen 1.VK HP
 Hesselhøj Disco Henning Hansen 2. VK HP
 Mørups Krumme Kruse Meier 3. VK HP
 Treff N P Olesen 4. VK HP
 Fugledes Juvel Fl. Fuglede Jørgensen 5 .VK
 Henningknausens PasCal Frede Aude 6. VK



De placerede hunde på klubbens efterårs vinderklasse -
med "Sissel & Anne- Marie" på fløjen th.
Tillykke til Jer alle seks ....

Her er Flemming Sørensens beretning fra dagen... >>>


1. Vinder

 

DKK Brugsklasse Fyn 25.9

 Metrinelunds Gossi Svend Buchhave 1 BRKL DPK pokal



4 x 1. BRKL incl. en Pointer


Bedste Pointer

DKK Brugsklasse Sindal 23.9

 Fugledes Merlot Fl. Fuglede Jørgensen 1. BRKL
 Jo-Kjells Lysa Søren Møller Jensen 1. BRKL
 


To Pointere th. for midten

 

DKK Brugsklasse Vildbjerg  17.9

 Mjølners Magni Jens Have 2. BRKL
 Vilslevs Ilva  Flemming Vilslev Knudsen 3. BRKL



De præmierede - to Pointere tv.  for midten

FJD Sydjyske 12.9

 Matresse´s Black Magic Junior Lars Bæk Nielsen 1. UK
 Astrups Fighter Alex Nissen 1. UK
 Vilslevs Ilva Flemming Vilslev Knudsen 1. ÅK
 Boelgaards Cille Henning Hansen 2. ÅK
 Fugledes Merlot Fl. Fuglede Jørgensen 2. ÅK
 


De præmierede ....  fem Pointere 

 

FJD Østjyske Barrit 11.9

 Fugledes Orkan Thomas Kristensen 1. UK
 Boelsgårds Figo Tom B Hansen 1. ÅK

FJD Nordjyske Toftegård 11.9

 Astrups Zaza Jes Krag 1. UK
 Fugledes Odett Fl. Fuglede Jørgensen 1. UK
 Vilslevs Indi Henning Kristensen 1. ÅK
 Krogsøgårds Flikka Hans D. Jacobsen 2. ÅK



Fire Pointere blandt præmieringerne 

 

FJD Syd Fynske 10.9

 Astrups Fighter Alex Nissen 1. UK
 Boelgaards Cille Henning Hansen 2. ÅK

DJ Kreds 6 Stevns - Fakse  5.9

 Frierfjordens Lola Peter Rafaelsen 1.ÅK
 Vildtmandens William Jens Rasmussen 2. ÅK

DJ Kreds 2 Vildbjerg  4.9

 Boelsgaards Cille Henning Hansen 1.UK



Pointer i midten

DJ Kreds 4 Esbjerg   4.9

 Fugledes Memphis Søren Mulvad Johansen 1.ÅK
 Vilslevs Ilva Flemming V. Knudsen 2. ÅK

DJ Kreds 2 Skive   4.9

 Fugledes Memphis Søren Mulvad Johansen 1.UK
 


3 x1. UK  med Pointeren tv.

 

NESK Kiærprøve Norge  21-23.8

 Fugledes Marcus Elisabeth Fliflet Jacobsen 3.UK + 1.UK + 1.UK

Rørås JFF  Norge  21.8  

 Metrinelunds Kejser Terje Bjugan 1. ÅK


Apporteringsprøver  2010
Pointere

Dansk Pointer Klubs Apporteringsprøve Djursland 28.8

 Fugledes Holli                       Lars Helbo Bestået ÅK pokal
 Bendts Emir Martin Mortensen Bestået UK pokal

 Følgende bestod prøven: To Bretoner - tre Gl. Dansk Hønsehunde - en Tysk Ruhår - en Tysk Langhår  
 Følgende bestod ikke prøven: Tre Pointere - to Tyske Ruhår - to Gordon settere


>>   <<
Pokalvindere Pointer

Alle deltagere og dommere
>>>     Pokalvinder alle racer >>>

 

DGSKs Apporteringsprøve Uge 15.8

 Fugledes Opal Mathias Nissen Bestået 

DPKs Apporteringsprøve Ribe 1.8

 Viarps Hilton Kruse Meyer Bestået Pokal UK
 Hesselhøj Hero John Sandersen Bestået Pokal ÅK
 Fugledes Memphis Søren Mulvad Bestået

FJDs Apporteringsprøve Ribe 1.8

 Hesselhøj Hero John Sandersen Bestået
 Fugledes Memhis Søren Mulvad Bestået

Racedyst  Hagested Gislinge  25.7  ( & Viborg * )

 Metrinelunds Boy  Villy Loven  Bestået
 To Pointere bestod ikke og dermed ej heller holdet
 * Pointerne var ikke repræsenteret på prøven i Jylland

Dansk Pointer Klub’s ApporteringsprøveNordjylland 25.7

 Fugledes Merlot Flemming Fuglede Jørgensen  Bestået 
Bedste Pointer
 Fugledes Black Boss  Keld Nielsen  Bestået
 En Gordon Setter - en Tysk Ruhår - en Breton og to Labrador bestod prøven.
 To Pointere bestod ikke prøven 

Engelsk Setter Klub´s Apporteringsprøve  Fyn 17.7

 Bendt D. Nik  Steen Bendt  Bestået 

Dansk Pointer Klub’s Apporteringsprøve Fyn 19.7

 Villestoftes Snaps  Anne-Marie Petersen  Bestået Pokal
 Metrinelunds Olfert  Svend Buchhave  Bestået
 Metrinelunds Sander Ib Eriksen Bestået
 Villestoftes Sidsel Anne- Marie Petersen  Bestået
 Maggi  Arne Larsen Bestået
 Metrinelunds Dorit Svend Buchhave  Bestået
 Vindfelts Enzo  Steen Bendt Bestået
  En IS og en ES bestod prøven

Dansk Engelsk Setter Klubs  Apporteringsprøve Herning  3. og 4.7

 Boelsgaards Figo Tom B Hansen  Bestået 
 Boelsgaards Cille Henning Hansen  Bestået

Dansk Pointer Klub’s Apporteringsprøve Hagested Gislinge 27.6 
&
Dansk Gordon Setter Klub’s Apporteringsprøve Ribe 27.6 

 DPK Metrinelunds Boye Villy Loven  Bestået POKAL
 DPK Kirkebjergs Tanja Jens Rasmussen  Bestået
 DGSK Alsbjergs Buster Flemming Freeriksen Bestået

 
 
Pokalvinderen Lovén


Racedyst team Sjælland

 

Dansk Pointer Klub’s Apporteringsprøve Ribe 19/6

 Villestoftes Snaps  Anne-Marie Petersen  Bestået POKAL
 Villetoftes Mie  Bent Olsen  Bestået
 Metrinelunds Boye  Villy Loven Bestået
 Fire Pointere bestod ikke

Dansk Pointer Klub’s Apporteringsprøve Ribe 20/6

 En Tysk Ruhår og to Engelske settere bestod
 Tre Pointere bestod ikke
 Og helt uofficielt vandt formanden pølse apporteringen med prøvens yngste hund Fugledes Merlot

 

Forårs markprøver
Pointere

Dansk Jagthunde Derby 16-17.4

 P Vildtmandens Valdemar Jens Rasmussen Derbyvinder 
1. UK
 ES Senjas Nice  Erling Clausen 2. vinder 1. UK
 ES Lammefjordens Lady*  Asger Mogensen 3. vinder 1. UK
 GS Vinterdalens Tillaaens*  Erik Petersen 4. vinder 1. UK
 P Mørups Britta* Hugo Nielsen 5. vinder 1. UK
 P Matresse Ylva  Jan Espersen 6. vinder 1. UK
 Yderlige Pointere præmieret      * Over 2 år
 Fugledes Kate* Thomas W Olsen 1. UK
 Metrinelunds Stradi Anders Haugaard 1. UK
 Boelsgaards Figo Tom B Hansen 3. UK



De placerede med Derbyvinderen tv


Vildtmanden i guldstol


Jens Rasmussen & Valdemar (foto Terje Nordheim)


Fem Pointer finale klar - tre blev placeret

 

DKK´s Mesterskabsprøve Holbæk 15.4

 Fugledes Juvel Flemming Fuglede Jørgensen 3. VK

 Øland Fuglehundeklub Sverige 11.4 

 P Hesselhøj Ferrari Steen Rönnerling 2. VK

ESK Hovedprøve 9-11.4

 Peltduorin Niobe F Pia Jelkeståhl 1. UK
 Peltduorin Niobe F Marina Bengtsson 2. UK

FJD Nordjylland 6.4

 Astrups Zita Agner Brun 2. ÅK
 Vilslevs Indi Henrik Kristensen 2. ÅK



Præmierede Pointere

 

Dansk Breton Klub Hovedprøve 2-4.4

 Mjølners Idun Jens Have  1. ÅK

DJ Kreds 1 Læsø 1.4

 Fugledes Kate Thomas Olsen  1. ÅK
 


2 x 1. ÅK

DJ Viby - Borup - Bjæverskov - Valore - Li.Dalby 1.4

 Cash de Petit Beauregard Tonny Tromborg 1. ÅK

DKK´s  Vinderklasse Næstved 30.3

 Fugledes Dirch Flemming Fuglede Jørgensen 1.VK HP CACIT
 Astrups Dirty Dancer Alex Nissen 2. VK
 Rushlight Asko  Kjell Engberget 3. VK



De placerede med 1. vinderen th.

DPK Hovedprøve Vildbjerg  26-28.3

 Bendts Nick Steen Bendt 1. UK
 Fugledes Merlot Flemming Fuglede Jørgensen 1. UK
 Våsjøens Norma-Jean Lars Bæk-Nielsen 1. UK
 Dansk Dynasti Eva Herman Pol 1. UK
 Matresse´s Ylva Jan Espersen 1. UK
 Boelsgaards Figo Tom B. Hansen 1. UK
 Fugledes Nadja Keld Nielsen 1. UK Pokal
 Black Luckys Tekla  Anders Stenkildsson 2. ÅK
 Fugledes Nike Jan Koch 2. UK
 Dansk Dynasti Anne Jan Van Haren 1. ÅK Pokal
 Fugledes Black Britt Tommy Nilsen 1. ÅK
 Fugledes Ici Allan Diedereichsen 1. ÅK
 Villestoftes Snaps Kenneth Petersen 1. ÅK
 UG´s Prince Christian Johansen 2. ÅK
 Black Lucky Freja Anders Stenkildsson 2. ÅK
 Fugledes Kate Thomas Olsen 2. ÅK
 Mjørners Idun Jens Have 2. ÅK
 Ungdomkonkurrence klasse
 Mørups Britta Hugo Nielsen 1. UKK
 Fugledes Merlot Flemming Fuglede Jørgensen 2. UKK
 Fugledes Kitty Flemming Fuglede Jørgensen 3. UKK
 Vinderklasse     
 Fugledes Ekstra Flemming Sørensen 1. VK HP CACIT
 Spurvfugldalens Jan Carlo Nørtoft Thomsen 2. VK HP
 Zaro Erik Aarø 3. VK
 Hesselhøjs Disco Henning Hansen 4. VK
 Spurvfugldalens Katja Alfred Vemmelund 5. VK
 Packo Mogens Pedersen 6. VK
 Erik Aarø blev tildelt Dansk Pointer Klubs Sølvpisk
 


Matchning UK med vinderen tv.


Deltagere UKK 


De tre placerede i UKK med vinderen th


Matchning ÅK med vinderen fra Holland th.


De placerede i VK med 1. vinder tv.


N.P. Olesen skænkede sin "gamle" sølvpisk til DKP i forbindelse med prøven.
Klubbens bestyrelse besluttede sig for, at denne Sølvpisk kunne forblive i Skive ...
Således kunne N P Olesen se den gå i arv til vennen Erik Aarø :-)

Alle fotos Niels Mølgaard Ovesen

DKK Internationale Vinderklasse Hornsherred  26.3

 Jo Kjells Atlas Bjarke Andersson 4. VK




De placerede med 1. vinderen th.

FJD Skovprøve ved Skagen  25.3

 Fugledes Black Joker Jes Krag 1. ÅK
 


Vinderen med prøveleder og dommer

 

FJD Østjylland ved Kolding  25.3

 Mørups Britta Hugo Nielsen 2. ÅK

DKK Internationale Vinderklasse Vildbjerg  24.3

 Fugledes Flash Allan Diederichsen 1. VK HP CACIT
 Henningknausens Pascal Frede Aude 2. VK HP
 Hesselhøj Disco Henning Hansen 3. VK



De placerede


Finalister

DKK Internationale Vinderklasse Bramming  22.3

 Fugledes Juvel Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK HP CACIT
 Niholys Chang (ved Niels Holger Lykke) Fører Thomas Klit 3. VK HP
 Boelsgaards Paw Jørgen Gordon Andersen 4. VK
 Parko Mogens Pedersen 6. VK
 


De  placerede
 

Heraf fire Pointere

DJ Kreds 5 Otterup   21.3

 Villestoftes Sissel Anne-Marie Petersen 1. ÅK
 


Anne-Marie med "to Gordon"  :-) 

 

DJ Kreds 7 Tuse Næs   20.31

 Frierfjordens Lola Peter Rafaelsen 1. UK
 Jantors Sara Erik Juhl 2. ÅK
 


De præmierede

 

DJ Kreds 7 Jægerspris   20.3

 Jantors Sara Erik Juhl 2. ÅK

FJD Midtjyske Videbæk  20.3

 Mørups Britta Hugo Nielsen 1. UK Pokal
 


Bedste Unge Pointer

 

DJ Sønderjylland i Uge 19.3

 Metrinelunds Dorit Svend Buchhave 1. ÅK

FJD Sjælland 15. 3

 Fugledes Holly Peter Due 2. ÅK
 Black Luckys Taiga Anders Stenkilsson 2. ÅK

 


RETUR DPK 
                RETUR TOPPEN AF SIDEN                  

 


Efterårs markprøver 2010
Pointere

 

RETUR DPK                 RETUR TOPPEN AF SIDEN                  


RETUR DPK                 RETUR TOPPEN AF SIDEN