Dansk Pointer Klub


RESULTATER MARKPRØVER 2008

EFTERÅRS MARKPRØVER 

                        Romerike Fuglehundklubbs Trøgstadprøve Lavland 1.& 2. 11EMBER 2008:
 
 Villetofte`s Kit  (Villetofte`s Roy - Stødkildens Rikke) Gunnulf Lisland  1. ÅK

Se i øvrigt  DPK´s Gæstebog desangående.... . >>>

Vest-Agder JFF`s prøve Kvinesdal 25-26. 10
 
 Hesselhøjs D Yenta (Black Luckys Copiad - Hesselhøj Primadonna )  Børge Simonsen  1. ÅK + 1. ÅK

 

Åben FCI prøve og Landskamp DGSK Sønderjylland 25-26.10
 

GS Landskamp Norge - Sverige - Tyskland & Danmark  (regler Norsk Mesterskab lag (hold))

 Åens Gangster - Troldmarkens Chicko - Åshöjdens Lucky &  Åens Kalle Kluivert                               Danmark 1. vinder
Åens Kalle Kluivert                                                                                                                                                Individuelt Bedste hund
 Hold placeringer                                                                                                                                     2. Norge   3.  Sverige   4. Tyskland

Åben FCI prøve

 GS Troldmarkens Chicko  Lorenz Clemmesen DK  1. Excelent  Cacit
 GS Svitjods Olga Thore Larson S 2. Excelent res. Cacit
 GS Svitjods Oden Thore Larson S 3. Excelent 
 GS Nørre Løgums Blitz Vibeke Olsen S Excelent
 GS PO Setterens Nancy Ulf Kåberg  S Excelent
 GS Storåens Cap  Kristian Frøkjær DK Tres Bon
 GS Åens Kalle Kluivert Erik Petersen DK Tres Bon
 GS Caledoniens Hunters Amun Gisela Bäumer DE Tres Bon
 GS Sundowners Vain Burkhard Thomas DE QNC

 

Hubertus Mesterskab Tryggevælde Gods 17.10

 Metrinelunds Boye (Metrinelunds Ricco  - Metrinelunds Perle) Villy Lovén  1. vinder 92 point
 GS Åshøjdens Locky Karl Jensen     2. vinder 63 p
 ES Siv Thomas Klit     61 p
 Niholys Sam  (Astrups Frijs - Astrups Nadia)                   Niels Holger Lykke 60 p
 B Danmark Van Het Patryzenveld Asger Bak 53 p
 ES Bjerndrups Blanco Sv.Åge Vad 53 p
 IS Kiwi Jan Lorentsen   52 p
 B Syrach Jan Nielsen  51 p
 IS Papaya Jan Lorentsen  49 p
 GS Nymarkens Hopper                                       Lauge Larsen  41 p
Holdresultat:    
 Dansk Pointer Klub          152 point
 Engelsk Setter Klub           105 p
 Gordon Setter Klub           104 p
 Breton Klub    104 p
 Irsk Setter Klub  101 p

>>    <<
Villy Loven og Niels Holger lykke - th. vinderen Villy Loven

>> <<
1. og 2. vinder

DKK Brugsklasse Sønderjylland 17.10
 
 Fugledes Eno  (Fugledes Joker - Astrups Sif) Flemming Sørensen 1. pr.
 GS Ronja  Søren Thygesen    1. pr *
 ES Troldmarkens Freja  Allan Nissen  1. pr.
 B Midtvejs Vito         Odd Ravlo 1. pr
 IS Ibber Tony Andersen 1. pr.
 B PVN´s Unac Niels Nielsen 2. pr.
 ES Nordvestjyden's Uso  Tage Skov 2. pr.

En Pointer, en Gordon setter , en Irsk setter , en Engelsk setter & en Breton.... med 1.  pr på årets sidste brugsklasse....
* Ny Jagtchampion
 

DANMARKSMESTERSKABET  Nordjylland 12. oktober

 Boeslgårds Paw (Kendo - Riddersporens Bita)

 Jørgen Gordon Andersen

 DANMARKSMESTER 2008
 IS Klippeøen's C Tjako Per Pedersen 2. VK
 ES Senja’s Longo Saxo Øystein Grandorf 3. VK
 ES Kogtved L Vincitore Valdemar Larsen 4. VK
 Villestoftes Mie ( Villestoftes Razz - Villestoftes Tika) Bent Olsen 5. VK
 IS Lohmanns Jaffa Frank Krøyer 6. VK

>>  <<
Samtlige placerede  og Danmarksmester 2008 Boelsgaards Paw / Jørgen Gordon Andersen

Med Dronninglund Slot som omdrejningspunkt blev årets DM afviklet i det smukkeste efterårsvejr.
Efter en varm velkomst i den smukke borggård blev hundene blev blæst malmfuldt på vej til formiddagens afprøvning.

Finaleslippet mellem irsk setter Klippeøens C Tjako og pointer Boelsgaards Paw var flot og sluttede med Paws højrejste stand for 
høns, flot rejsning og komplet ro i skud. En værdig danmarksmester fik klapsalver med på vejen fra det talrige publikum, 
som havde  mulighed for at følge med på nærmeste hold.

Alle hjælpere i Hjallerup Jagtforening og omegn fortjener 6 kokkefjer og et par håndfulde agerhønsedun.

Tekst / foto  Niels Mølgaard Ovesen

Stort tillykke fra DPK...

Se Niels Mølgaard Ovesens fotos fra DM >>>

Svensk Derby 4-5 okt. Østerlen
 
 ES Setter Heegårds V Lill  Jørgen Heegård  1. UK 1.vinder
 Langrubbans Mike The Monster (Julevatnets Radar - Langrubbans Ronja)  Ulf Kalen  1. UK 2. vinder
 Hesselhøj Hawa (Spurvfugldalens Fly - Hesselhøj Primadonna)  Rigina Lundblad  1. UK 3. vinder
 ES Svitsjods Pixa  Anna Linder  4. vinder
 Fugledes Hint (Fugledes Ekstra - Ringlias Aura)  Anton Ringøen  5. vinder
 Rushlight Brazen Hussey (Stenbitens Sugarcane Hannover - Black Luckys
 Hark), 
Jack Engelbrektsson. 6. vinder

Mini rapport til DPK siden....

Der var alle dage godt med fugle og markerne er meget velegnede til afvikling af prøverne.
 Navnlig var det glædeligt, at hønsebestanden tilsyneladende er i fremgang. 
Vi så i hvert fald mange gode flokke og der var var mange gode præstationer.
Med venlig hilsen Jens Bang.

DJ´s Int. Vinderklasse  5. oktober  Reersø
 
 B Loui Allan Hansen  1. VK
 ES Senja’s L. Saxo Øystein Grandorf 2. VK
 Kirkebjergs Spar-To  (Haj - Kirkebjergs Rita ) Bent Pedersen 3. VK
 IS Englyst Canel Jørgen Jensen 4. VK

 

DJ's Vinderklasse  den 5. oktober  Sydsjælland
 
 IS Lohmann's Jaffa Frank Krøyer    1. VK  CACIT
 Astrups Dirty Dancer (Toftens Chris - Astrups Victoria)  Alex Nissen  2. VK  HP
 Niholys I Rico  (Astrups Frijs - Astrups Nadia)  Poul Fugl Hansen  3. VK

 

DKK´s Int. Vinderklasse  5. oktober Vildbjerg 

 Spurvfugldalens Katja (Idimum Laki - Spurvfugldalens  Hertha)   Alfred Vemmelund 1. VK CACIT 
 Zaro  ( Zar - Oxsprings Rose) Erik Henriksen Aarø 2. VK HP
 ES Kogtved L Vincitore Valdemar Larsen  3. VK
 ES Nordvestjyden's Uso Tage Skov 4. VK
 ES Troldmarkens Freja Allan Nissen  5. VK
 Niholys I Sam  (Astrups Frijs - Astrups Nadia) Niels Holger Lykke  6. VK


>>> <<<
Samtlige placerede 
Foto: Niels Mølgård Ovesen

>>> <<<
Placerede Pointere
Foto: Niels Mølgård Ovesen

 

FJD´s int. Vinderklasse  Rødby 4. Oktober 

 Fugledes Yatsy  (Vestfjordalens Black Luck - Fugledes Snert )   Flemming Fuglede 1. VK HP
 IS Tilde   Ole Smith 2. VK
 ES Siv  Thomas Klit 3. VK
 ES Senja's G Shjanne  Erling Clausen 4. VK
 GS Troldmarkens Echo  Allan Nissen 5. VK



Samtlige placerede Foto: Anette L.

DJ´s int. Vinderklasse  Grindsted 3. Oktober 

 Hesselhøj Flush  (Black Luckys Copiad - Hesselhøj Primadonna ) Klaus Kastrup 1.VK HP CACIT
 GS Troldmarkens Chicko  Lorenz Clemmesen 2.VK
 Boeslgårds Paw (Kendo - Riddersporens Bita)  Jørgen Gordon Andersen 3. VK
 Villestoftes Mie ( Villestoftes Razz - Villestoftes Tika)  Bent Olsen 4. VK
 Treff  (Zar - Oxsprings Rose)  N. P. Olesen 5. VK
 B Syrach  Jan Nielsen  6 VK



Samtlige placerede


Hesselhøj Flush og Klaus Kastrup


Finalister

 

Södra Fågelhundsklubben 30.9

 Treff  (Zar - Oxsprings Rose) N. P. Olesen  2. VK

 

Dansk Pointerklubs Hubertusprøve Tønder 29.9
 
 Niholys Sam (Astrups Frijs - Astrups Nadia)  Niels Holger Lykke 1. vinder
 Metrinelunds Boye (Metrinelunds Ricco  - Metrinelunds Perle) Villy Loven  2. vinder

Prøveleder Flemming Sørensen - som  i øvrigt blev "nr. 3" fortæller - at det blev en super god dag,
mede fine præstationer i toppen af præmielisten og masser af fugle (agerhøns) ....
Se  Flemmings foto reportage  >>>

>>><<<

 

Dansk Pointerklubs Vinderklasse Falkensten Gods 28.9 

 Fugledes Dirch (Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert)  Flemming Fuglede Jørgensen 1. VK
 Fugledes Don Camillo (Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert)   Børge Sommer 2. VK
 Stormosens Oliver (Astrups Zack - Astrups Ruska)  Christian Johansen 3. VK
 Zaro  ( Zar - Oxsprings Rose) Erik H. Aarø 4.VK
 Jantors Tiger  (Borys od Ragora - Anja) Carsten Fredslund Jensen 5 VK
 Fugledes Yatzi  (Vestfjordalens Black Luck - Fugledes Snert )  Flemming Fuglede Jørgensen 6 VK


>>>> <<<<
Foto: Niels Mølgaard Ovesen

 

>>>>   <<<<
Foto: Niels Mølgaard Ovesen

 

Andre Engelske Specialklub Vinderklasser 27.9

 ESK 27. 9

 Senja's G Shjanne  /  Erling Clausen
 Bjerndrup's Blanco /   Sv. Aage Vad
 Heegårds Q Randi  /  Jørgen Heegård Nielsen
 Bjergagers Skarp /  Per Olsson
 Siv   /  Thomas Klit 
 Senja's L Tiana  /  Per Olsson

1. VK
2. VK
3 VK
4 VK
5 VK
6 VK
 DISK 27. 9  Lohmanns Jaffa  / Frank Krøyer
 Klippeøen's C Tjako  /  Per Pedersen
 Rosendales Sam  /  Edward Hold (fører 87 år...)
 Tilde  /  Ole Smith
 Papaya  / Jan Lorentzen
 Kiwi  /  Jan Lorentzen
1. VK
2. VK
3 VK
4 VK
5 VK
6 VK
 DBK 27. 9  Syrach  /  Jan Nielsen
 Danmark van Het  /  Asger Bach
 Loui  / Allan Hansen
 Kia  /  Gudmund Jensen
 Vitesse  /  Torben Andreasen
 Pancho De Krevilant  /  Heine Vindum
1. VK
2. VK
3 VK
4 VK
5 VK
6 VK
 DGSK 28. 9  Åshöjdens Lucky  / Karl Jensen
 Åens Kalle Kluivert   /  Erik Petersen
 Åens Razz  / Linda Clemmesen  fører: John Bak
 Storåens Cash / Poul Erik Dahl
1. VK
2. VK
3 VK
4 VK

 

DKK Brugsklasse Vildbjerg 26.9

 Midas ( Astrups Vagn - Astrups Ronja )  Carsten Sørensen  1. pr.
 Zaro ( Zar - Oxsprings Rose) Erik Aarø 2. pr.

 

DKK Brugsklasse Lolland 25.9

Ingen Pointere Præmieret

DKK Brugsklasse Sindal 23.9

 Fugledes Don Camillo ( Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert)  Børge Sommer 2. pr.

Præmierede hunde her  (Børge Sommer kørte til frokost)  >>>

DKK Brugsklasse Bramming / Tønder 22.9

 Niholys Sam (Astrups Frijs - Astrups Nadia) Niels Holger Lykke 1. pr. Bedste Pointer
 Villestoftes Raya ( VillestoftesRoy - Stødkildes Rikke)  Svend Buchhave  2. pr.

 

DKK Brugsklasse Vest Sjælland  22/9

Ingen Pointere præmieret


DANSK JAGTHUNDE DERBY 20-21. September

Race & Navn Fører Præmie
 GS Åens G. Blackie  Ole Haldberg 1 A 
 GS Nørre Løgums C- Fire Robert  Poulsen 1 A
 P Spurvfugldalens Kari (Idimum Laki - Spurvfugldalens Hertha) 

Bertil Mårtensson

1 A 

 P Pascha (Xeres v.d. Bonte Kamp -Fugledes Yogi) Lars Bæk Nielsen 1 B
 P Vilslevs Issi (Idimum Laky - Cille)  Thomas Klit 1 B
 P Mørups Ea  (Spurvfugldalens Fly  - Makeo´s Mai) Clas Weber Lau 1 B
 ES Martallens Iasy Erling Clausen 1 B
 ES Senja´s M. Nemo Poul Å. Sørensen 1B
 P Mørups Krumme (Spurvfugldalens Fly  - Makeo´s Mai) Kruse Meier Ikke for fugl

Placerede hunde DANSK JAGTHUNDE DERBY 2008

 DERBYVINDER Gordon setter  Åens G.  Blackie ved  Ole Halberg 
 2. vinder Pointer  Mørups Ea  ved  Clas Weber Lau
 3. vinder Engelsk Setter   Martallens Iasy  Erling Clausen
 4. vinder Pointer  Spurvfugldalens Kari  Bertil Mårtensson
 5. vinder Engelsk setter  Senja´s M.  Nemo  Poul Å. Sørensen
 6. vinder Pointer Vilslevs Issi   Thomas Klit

DPK ønsker alle placerede TILLYKKE
Det var Gordon setternes første Derbyvinder i Derbyets 77-årige historie (1932)

KLIK PÅ FOTOS


Ole Halberg og Derbyvinder 2008 Åens G. Blackie                                                                                         Placerede hunde Derby 2008

                  
  
Derbyvinder med  fører Ole Halberg  og opdrætter Erik Petersen                                          2. vinder  Mørups Ea og Clas Weber Lau 
     
                                  
  

Derbyfinalister Pointere

DERBY FOTO REPORTAGE 
>>>

Smagsprøve her.... se Ole Halbergs "Derby" foto af Spurvfugldalens Kari.... Måske årets pointer foto ???  >>>

DKK Brugsklasse Fyn 19.9

Ingen Pointere præmieret
DKK Brugsklasse Sulsted 19.9

Ingen Pointere præmieret
Mellem Svenska Fågelhundsklubben 12.9
 
 Hesselhøj  Flinga (Black Lucky´s Copiad - Hesselhøj Primadonna)  Regina Lindbjerg  3. VK CK /HP

 

FJD Jysk -Fynske Svendborg 12.9

Ingen Engelske hunde præmieret
FJD Nordjyske Gl. Toftegaard 13.9
 
 Fugledes Indy (Black Luckys Matador - Fugledes Yatsy) Thomas W Olsen  1. UK
 Fugledes Ingo (Black Luckys Matador - Fugledes Yatsy) Jes Krag  2. UK
 Zaro ( Zar - Oxsprings Rose) Erik Aarø  1. ÅK
 Astrups Zita (Idimum Laky - Astrups Victoria)  Agner O Bruun  2. ÅK
 Fugledes Hint (Fugledes Ekstra - Ringlias Aura  )  Flemming Fuglede Jørgensen  3. ÅK
 Mjølners Magni (Fugledes Dirch - Mjølners Magi) Jens Have  3. ÅK

 

 LÅNGTORA 12.- 14. 9 Sverige (Lavland)

Hesselhöj Hawa  (Spurvfugldalens Fly - Hesselhöj Primadonna) Regina Lindberg  2. UK
Hesselhöj Flinga (Black Luckys Copiad - Hesselhöj Primadonna) Regina Lindberg 3.VK m/CK, HP

 

FJD Østjyske Barrit 13.9

Ingen Engelske hunde præmieret
FJD Sydjyske Bramming  14.9
 
 Vildslevs  Isa   (Idimum Laky - Cille) Michael Olsen IFF
 Villestoftes Snaps ( Villestoftes Razz - Villestoftes Tikka ) Anne Marie Petersen 1. ÅK
 Black Luckys Clara (Silverfossens Hermes - Black Luckys Gun) Henning Hansen IFF
 Afferns Anton ( Sito de la Mazorra -Affernd Gunda  ) Marianne Kronholm 1. ÅK

 

FJD's Syd sjællandske 14.9

 Fugledes Holli (Fugledes Ekstra - Ringlias Aura  )  Peter Due  1.ÅK

 

FJD's Vest sjællandske 14.9
 
 Takese Erika  (Pan - Idimum Tia)  Villy Loven 1. ÅK

  
Foto: Ole Halberg

 

DJ Høng 7.9
 
Ingen Pointer præmieret

 

DJ Rudkøbing 7.9
 
Ingen Engelske hunde præmieret 

 

DJ Vildbjerg 7.9
 
 Zaro ( Zar - Oxsprings Rose) Erik Aarø 2. ÅK

 

DJ Skive 7.9
 
 Villestoftes S. Yaki  (Idimum Laky - Villestoftes S Tikka) Kristian Fly 1. ÅK
 Astrups Zita (Idimum Laky - Astrups Victoria)

Asger Brun

2. ÅK

 

DJ Otterup 6.9
 

Ingen Engelske hunde præmieret

 

DJ Øster Ulslev 6.9
 
 Kirkebjergs Spar-to (Haj - Kirkebjergs Rita ) Bent Pedersen 2. ÅK

 

Hovden Højfjeldsprøve 5.9 ( Norge)
 
 Hesselselhøj D. Yenta ( Black Lucky´s Copiad - Hesselhøj Primadonna)  Børge Simonsen 1. VK / Cert

 

Mellem Svenska Fågelhundsklubben 3.9
 
 Hesselhøj Hawa (Spurvfugldalens Fly - Hesselhøj Primadonna)  Regina Lindberg   2. UK*

* Derby kvalifikation / Sverige

SSK´s Hovedprøve -  Bruksvallerne- Jämtland  30.8
 
 Hesselhøj Flinga  (Black Lucky´s Copiad - Hesselhøj Primadonna)

Regina Lundblad

 2. VK

 

SSK´s Hovedprøve -  Bruksvallerne- Jämtland  29.8
 
 Hesselhøj Flinga  (Black Lucky´s Copiad - Hesselhøj Primadonna)

Regina Lundblad

 1. ÅK / HP

 

Telemark Fuglehundeklub Rjukan Norge  22.- 24. / 8
 
 Villetofte`s Kit  (Villetofte`s Roy - Stødkildens Rikke) Gunnulf Lisland 2. ÅK
Villetofte`s Kit  (Villetofte`s Roy - Stødkildens Rikke) Gunnulf Lisland 2. ÅK

 


SOMMER 
(apporteringsprøver) 

Bretonklubbens Apporteringsprøve ved Langeskov. d. 12..8.
 

 Villestoftes Gulla (Villestoftes Razz - Villestoftes Gitte)

Gunner Larsen  Bestået 7 29 p

 

Dansk Pointer Klubs Apporteringsprøve Region III ved Ribe 3. August
 
 Vildslevs Ilva (Idimum Laky - Cille) Flemming Vildslev  Bestået
 Vildslevs Isa (Idimum Laky - Cille) Michael Olsen  Bestået
 Niholys Pax (Idimum Laky - Astrups Nadia) Alex Nissen  Berstået
 Vildslevs Isse (Idimum Laky- Cille)  Flemming Vildslev  Bestået
 Villestoftes Mie (Villestoftes Razz - Villestoftes Tikka)  Bent Olsen  Bestået  / Åben klasse pokal
 Spurvfugldalens Katja (Idimun Laky - Spurcvfugldalens Hertha)  Alred Vemmelund  Bestået / Ungdoms pokal
 Fugledes Uno  (Fugledes Black Joker - Astrups Siff)  Flemming Sørensen  Bestået
 Niholys Sam  (Astrups Frijs - Astrups Nadia)  Niels Holger Lykke  Bestået
 GS Rana  Lorenz Clemmesen  Bestået
 ES Martellens Isay   Klaus Olufsen  Bestået
 GS Nørre Løgums C- Fire  Robert Poulsen  Bestået Pokal / ikke Pointer
 En pointer og en Gordon setter bestod ikke prøven    

   <<<
Pokalvinderne fra DPK's apporteringsprøve i Ribe 

Fra v. Bedste pointer ÅK Villestoftes Mie, ejer/fører Bent Olsen
Bedste pointer UK Spurvfugldalens Katja, ejer/fører Alfred Vemmelund
Bedste ikke-pointer Nørre Løgums C- Fire, ejer/fører Robert Poulsen

Fynske Racadyst Dato ?

 Villestoftes Nanna (Villestoftes Roy - Stødkildes Rikke) Gunnar Larsen   bestået
 Metrinelunds King (Metrinelunds Ricco - Metrinelunds Perle) Ib Eriksen  bestået
 Maggie (Astrups Zack - Roya) Arne Larsen   bestået

Racedysten blev afholdt i Sortenkær ved Vissenbjerg. Der deltog 7 racer, alle stående hunde. Pointeren blev kun slået af ruhåret. 
Et stort Tillykke / Svens Buchhave

 

 

DPK Region I Nordjylland Apporteringsprøve   - Søndag d. 27. juli


 10 hunde til start - heraf  7  Pointere. Ingen af disse bestod prøven.
 2 Gordon settere og 1 Weimaraner bestod.

 

Fynske apporteringsprøve Broby / Fyn 12.7 

 Bendts A. Ditte (ØB´s XL - Jantors Rikke) Steen Bendt Bestået
 Metrinelunds King (Metrinelunds Ricco - Metrinelunds Perle) Ib Eriksen Bestået / pokal
 Maggie (Astrups Zack - Roya) Arne Larsen Bestået
 Vindfeldt Enzo (Vindfeldts Drevs - ØB´s Songa) Steen Bendt Bestået
 IS Yobbos Balder Helge Knudsen Bestået

 
Udtaget til Racedyst 27.7

 Metrinelunds King
Ib Eriksen
 Villestoftes Nanna
Gunner Larsen
 Villestoftes Mix Gunner Larsen
 Maggie Arne larsen (reserve)
 

 

Jysk / Fynske apporteringsprøve ESK  6.7
 
 Mørups Max (Bittermarkas P C Boss - Makeos Mai)  Anne Line Petersen  bestået

 

Dansk Pointer Klubs Apporteringsprøve på Sjælland  28.6

 Metrinelunds Boye (Metrinelunds Ricco - Metrinelunds Perle) Villy Lovén  30 point  pokal ÅK
 Takese Erika  (Pan - Idimum Tia) Villy Lovén  24 point pokal UK 
 IS Ibber Tony Andersen Bedste ikke pointer

      <<<

Pokalvindere, førere og dommere....

Apporterings prøve Dansk Pointer Klub Familiedag   Stoholm 21 - 22.6

 
Mørups Krumme og Black Lucky´s Ace viser vej.... klik på foto for stort foto....


Dommere : Chr. Johansen, Jan Espersen, Joakim Skovgård  & Peter Gude

Flg. hunde bestod DJU´s anerkendte apporteringsprøve:

Navn Bestået / point
 LØRDAG
 P Mjølners Idun (Fugledes Dirch - Flemløses Amanda)  Jens Have 26
 P Mjølners Magni (Fugledes Dirch - Flemløses Amanda)  Jens Have 25
 P Fugledes Indy  (Black Luckys Matador - Fugledes Yatsy)  Thomas W. Olesen 20 UK Pokal
 P Black Luckys Ace (Sea-Croft Chess - Black Luckys Knota)  Tom B. Hansen 23
 ES Heegaards T. Felix   Kristian Fly 23
 ES Senjas M. Chester  Kent H. Larsen 25
 4 Hunde bestod ikke prøven
 SØNDAG
 P Bendt A. Ditte (ØB´s XL Jantors Rikke)   Steen Bendt 30 ÅK Pokal
 P  Balder (Spurvfugldalens Jan - Reintoft HB Gabby)  Helge Boesen 28
 P Vale (Spurvfugldalens Jan - Reintoft HB Gabby)  Carlo Nørtoft Thomsen 27
 P Bella (Zar - Oxsprings Rose)  Svend Aage Jeppesen 28
 GS Åens Mads  Erik Petersen 27

 
 
Udtaget til Racedyst  

Tom B. Hansen  Black Luckys Ace  
 
Niels Jørgen Christensen  Day 
 
Carsten Sørensen  Midas

Uofficiel apportering på tid - to duer & kanin  (21.6)

 Hurtigst på duer Metrinelunds Boye / Villy Loven
 Hurtigst på kanin GS Åens Kalle Kluivert / Erik Petersen
 Samlet vinder Metrinelunds Boye / Villy Loven
 2. vinder Black Luckys Ace / Phillip B. Hansen
 3.vinder GS Åens Kalle Kluivert / Erik Petersen


Ungdommen på vej i DPK - se en glad Phillip i stor >>>



Joakim S - Villy L og Jan E.... den vil Joakim vist gerne dele....!

 

DJ Mors 25.5 
 Niholys Rikke (Idimum Laki - Astrups Nadia) Thorkild Reintoft 26 point

FORÅR 2008
 5. - 6. - 7 & 12.4 i Zirovice og Klapy - Tjekkiet

Følgende resultater er opnået på FCI prøver

Uri de la Ferme de Belou (Lasco de la Lembaz - Pepite du Mas Déyraud) Tonny Tromborg 1. Tres Bon 14 point
Uri de la Ferme de Belou (Lasco de la Lembaz - Pepite du Mas Déyraud) Tonny Tromborg 1 Excelent 19 point
Uri de la Ferme de Belou (Lasco de la Lembaz - Pepite du Mas Déyraud) Tonny Tromborg 1. Excelent 16 point
Cash de Petit Beauregard  >>>
(Topgun Des Buvurenss de Air - Vanille Des Haut de Garmond)
Tonny Tromborg
Ejer Torben Rasmusssen)
2 BON 7 point
Cash de Petit Beauregard 
(Topgun Des Buvurenss de Air - Vanille Des Haut de Garmond)
Tonny Tromborg
Ejer Torben Rasmusssen
1 Excelent Derby solo
Vindfelt Dia (Astrups  Zack - Bogas Pernill) Tonny Tromborg
EjerTorben Rasmussen
Tres Bon 13 point
Vindfelt Dean (Astrups  Zack - Bogas Pernill) Henning Bach Solo Bon  8 point
DJ   Læsø Region 1  Søndag den 13. april 
Ingen Pointere præmieret
DJ Thorsø (Sødring) Region  4   Søndag den 13. april
Ingen Pointere præmieret
DJ Als Region 6  Søndag den 13. april
Ingen engelske hunde på prøven
DJ Løgumkloster Region 6  Lørdag den 12. april
Ingen Pointere præmieret
DJ  Isenvad Region 3  Lørdag den 12. april
Ingen Pointere præmieret
DKK´s Mesterskabsprøven Lyngbygård Brabrand 12. april

 

 ES  Senja's Ilex  Ulrik Nielsen 1. vinder 
 ES Siv  Thomas Klit 2. vinder
 Fugledes Dirch (Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert) Flemming Fuglede 3. vinder
 Stormosens Oliver (Astrups Zack - Astrups Ruska) Anna Marie Skov 4. vinder
 Idimum Rona (Rado de Sant Elaire - Takese Randi) Aage Christensen 5. vinder
 IS Dona  Torben Reese 6. vinder


Foto Erik Petersen

Se fotos fra Mesterskabsprøven her >>>

DJ Løgumkloster Region 6  Torsdag den 10. april
Ingen Pointere præmieret
DJ  Bornholm Region 14 Lørdag den 5. april  /  FJD Søndag den 6. April 
Ingen Pointere præmieret
DJ Ribe Region 7  Fredag den 4. april
Ingen engelske hunde præmieret
Engelsk Setter Klubbens Hovedprøve 4 - 6. April 2008
 
Niholys Rikke  (Idimum Laki - Astrups Nadia) Thorkild Reintoft 1. pr. ÅK
Spurvfugldalens Katja (Idimum Laki - Spurvfugldalens Hertha) Alfred Vemmelund 1. pr. ÅK

 


DKK´s Vinderklasse Vildbjerg Prøve I  den 2. april 

Se foto af de to vindende kuldsøskende fra prøve I & II >>>>


Fugledes Dirch (Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert) Flemming Fuglede 1. vinder CACIT
ES Bjerndrup Ally Jette Clausen 2. vinder m/HP
B Gaia Fritz Jensen 3. vinder 
 B Zolo Sven Bjerg 4. vinder
 Day (Elvis - Tanja av Frygne) Niels Jørgen Christensen 5. vinder

 


Foto Erik Petersen

DKK´s Vinderklasse Vildbjerg Prøve II  den 2. april 

Fugledes Dina (Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert) Keld Nielsen 1. vinder  CACIT 
ES  Siv  Thomas Klit 2. vinder m/HP
 ES Senja's L Sally  Flemming Østergaard 3. vinder m/HP
B Mick Karsten Thomsen 4. vinder m/HP 
Ringlia's Aura (Vestfjordalens Paco - Fugledes Ultra) Søren Mulvad 5. vinder
IS Klippeøens Tjako Per  Pedersen 6. vinder 

  

 
Foto Erik Petersen


Dansk Pointer Klubs Hovedprøve Midtfyn 28-29 & 30.Marts 20 08    
90 års Jubilæum

    
28.3  
Takese Erika (Pan - Idimum Tia)    Villy Loven  1.  UK - pokalvinder
Buster (Zar - Oxsprings Rose)  Martin Mortensen    1. UK
Dansk Dynasti Chico 
(Nerac de la Garenne d´Armagnac - Dansk Dynasti Xara)
Herman Pol1  1. pr. ÅK - pokalvinder
Riddarsporens Hærska (Bill - Lyngborgs Vi-To)  Anders Eriksen  1.  ÅK
Astrup's Zack (ØB´s Try - Freja) Christian Johansen  1. ÅK
Fugledes Black Banjo (Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert) Laust Nørskov   1. ÅK
Niholys Regitze (Astrups Frijs - Astrups Nadia) Jan Koch   1. ÅK
Fugledes Don Camillo (Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert) Børge Sommer  2. ÅK
Niholys Chang (Idimum Laki - Astrups Nadia) N. H. Lykke  2. ÅK
Vindfeldts Enzo (Vindfeldts Drevs -  Øb´s Songa) Steen Bendt     1. ÅK
Niholys Rikke  (Idimum Laki - Astrups Nadia) Thorkild Reintoft   2. ÅK
29.3
Østaglöttens Lola (Buck - Tolga)  Richard Persson  1. ÅK
Villestoftes Mie (Villestoftes Razz - Villestoftes Tikka) Bent Olsen     1. ÅK
Mørups  Ea (Spurvfuglsdalens Fly - Makeos Mai) Clas Lau 2. ÅK
Alsbjergs Luna (Spurvfuglsdalens Fly - Alsbjergs Trine) Søren Alsbjerg  2. ÅK
Skoglykkas Tex II (Black Luckys Copiad - Mikkelis Lissi) Finn Adler   2. ÅK
UKK
Takese Erika (Pan - Idimum Tia) Villy Loven     1. UKK
Spurvfugldalens Katja (Idimum Laki - Spurvfugldalens Hertha) Alfred Vemmelund    2. UKK
Black Luckys Klara (Silverfossens Hermes - Black Luckys Gun) Henning Hansen    3. UKK
Vinderklasse
Boelsgårds Paw (Kendo - Riddersporens Bita) Jørgen Gordon Andersen 1. vinder
Fugledes Dirch (Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert) Flemming Fuglede   2. vinder
Riddarsporens Hærska (Bill - Lyngborgs Vi-To) Anders Eriksen       3. vinder     
Idimum Rona (Rado de sant Elaire - Takese Randi)   Aage Christiansen    4. vinder
Stormosens Olliver (Astrups Zack - Astrups Ruska) Anna Marie Skov      5. vinder    
Fugledes Black Joker (Uskon Pikkumusta - Fugledes Snert) Jes Kragh    6. vinder



Vinderklasse

Dansk Kennel Klubs forårsvinderklasse på Sjælland den 25. marts, prøve 1

IS  Ibber  Tony Andersen  1. vinder m. HP
ES  Senja's Ilex  Ulrik Nielsen  2. vinder m. HP
IS  Lohmann's Jaffa  Frank Krøyer  3. vinder m. HP
ES  Cleo  Øistein Grandorf/Ole Philip  4. vinder
IS Nordfjællets Fb. Robbyn  Agneta Anderson  5. vinder

 

Dansk Kennel Klubs forårsvinderklasse på Sjælland den 25. marts, prøve 2

 

 

B  Syrach  Jan Nielsen  1. vinder m. HP
P  Riddarsporrens Black Out  Bjerke Andersson  2. vinder m. HP
B  PVN's Alf   Aksel Spangsberg  3. vinder
ES  Marina Bengtsson/Jonas Sandberg  4. vinder

 

Dansk Kennel Klubs forårsvinderklasse ved Bramming den 24. marts, prøve 1

 

 GS Troldmarkens Echo  Allan Nissen  1. vinder m. HP
 GS Entangen's B-Boss  Poul Erik Dahl 
2. vinder m. HP,
  B PVN's Uffe   Heine Andersen
  3. vinder m. HP,
ES Nordvestjyden's Victoria  Kurt Nedergaard  4. vinder, 
Riddarsporrens Härska  Anders H. Eriksen   5. vinder

Dansk Kennel Klubs forårsvinderklasse ved Bramming den 24. marts, prøve 2

Hesselhøj Disco / Henning Hansen / 1. vinder m. CACIT HP
Mørups Krumme / Kruse Meier /  2. vinder m. HP
Fugledes Black / Joker Jes Krag / 3. vinder m. HP
Villestofte's Snaps / Anne-Marie Petersen / 4. vinder

DJ's prøve ved Thorsø den 24.03.08

Buster / Martin Mortensen / 2. pr. UK
Hurricane / Peter Gude / 2. pr. ÅK

DJ's prøve ved Stenlille den 24.03.08
Ingen Pointere præmieret
Dansk Gordon Setter Klubs hovedprøve ved Esbjerg den 21.-22- og 23. marts

Fugledes Indy / Thomas W. Olsen / 1. pr. UK
Fugledes Indy / Thomas W. Olsen / 1. pr. UK

DJ's prøve ved Bjæverskov den 20.03.08

Fugledes Holli / Peter Due / 1. pr. UK
Takese Erika / Villy Lovén / 1. pr. UK

DJ's prøve ved Assens den 20.03.08

Villestoftes Sissel / Anne Marie Petersen / 1. pr. UK
UG's Logo / Maria Larsen / 2. pr. ÅK

DJ's prøve ved Esbjerg den 16.03.08

Ingen Pointer præmieret

DJ's prøve ved Overvindinge den 16.03.08

Spar-To / Bent Petersen / 2. pr. ÅK

DJ's prøve ved Bjerre Herred den 16.03.08

Bendt A Ditte / Sten Bendt / 2. pr. UK

DJ's prøve ved Thisted den 16.03.08

Zaro / Erik Aarø / 1. pr. UK
Vale / Carlo Nørtoft Thomsen / 1. pr. ÅK

DJ's prøve ved Jordrup/Egtved den 15.03.08

Metrinelunds Gossi / Svend Buchhave / 1. pr. UK

DJ's prøve ved Jægerspris den 15.03.08

Fugledes Holli / Peter Due / 2. pr. UK

DJ's prøve ved Hjallerup den 15.03.08

Fuglede Hint / Flemming Fuglede / 1. pr. UK
Fugledes Diba /Stig Nilsson / Søren Mulvad / 1. pr. ÅK
Vale / Carlo Nørtoft Thomsen / 1. pr. ÅK
Hunt Mulvads Tenna / Allan J. M. Jørgensen / 2. pr. ÅK

DJ's prøve ved Otterup den 15.03.08

Bendts A-Ditte / Steen Bendt / 1. pr. UK

DJ's prøve ved Klovtoft den 14.03.08

Ingen Pointere præmieret

FJD's Midtjyske prøve den 09.03.08

Spurvfugldalens Katja / Alfred Vemmelund / 1. pr. UK + pokal
Henningknausens Pascal / Frede Aude / 1. pr UK
Spurvfugldalens Kaya / Carlo Nørtoft Thomsen / 2. pr. UK
Mjølners Edda / Terje Nordheim / 1. pr. ÅK + pokal
Zaro / Erik Aarø / 2. pr. ÅK

FJD's  Sjællandske prøve den 09.03.08

Fugledes Holli / Peter Due / 1. pr. UK + Pokal
Takese Erika / Villy Lovén / 1. pr. UK

FJD's  Sydjyske prøve den 08.03.08

Black Luckys Klara / Henning Hansen / 1. pr. UK + Pokal
Mørups Krumme / Kruse Meyer / 1. pr. ÅK + pokal

FJD's  Nordjyske prøve den 08.03.08

Hurricane / Peter Gude / 2. pr. ÅK
Astrup's Zita / Agner Bruun / 3. pr. ÅK

FJD's  Fynske prøve den 07.03.08

Mjølners Edda / Terje Nordheim / 1. pr. ÅK + pokal


RESULTATER MARKPRØVER 2007

Danmarksmesterskabet Lolland Falster 14. 10. 2007

Danmarksmester Fugledes Yatsi - Flemming Fuglede Jørgensen ( 2. år i træk)

2. vinder ES Nordvestjydens Sawa - Kurt Nedergaard

3. vinder ES Siv - Tomas Klit

4. vinder Fugledes Dirch - Flemming Fuglede Jørgensen (2. år i træk)

5 vinder Astrups Sif - Søren Lassen

6 vinder B PVN´s Poker - Thomas Klit

 

FJD´s efterårsvinderklasse Sydsjælland 7.10. 2007

1. vinder ES Siv - Thomas Klit

2. vinder Stormosens Olliver - Chr. Johansen

3. vinder Fugledes Dirch - Flemming Fuglede Jørgensen

4. vinder GS Hammerkleivas Ze-Pil - Anton Dahl

5. vinder Villestoftes Rita - Joachim Skovgård Larsen

6. vinder B PVN´s Uffe - Poul Valdemar Nielsen

DJ´s efterårsvinderklasse Sjælland 7.10. 2007

1. vinder GS Ronja - Søren Thygesen

2. vinder IS Jaffa - Frank Kromann

3. vinder ES Bjergagers Skarp - Per Olsson

4. vinder GS Troldmarkens Chicko - Lorenz Clemmesen

5 vinder IS Ibber - Tony Andersen
FJD vinderklasse Sjælland 6.10. 2007

1. vinder ES Senja´s G Shjanne - Erling Clausen

2. vinder Niholys I Rico - Poul Fugl Hansen

3. vinder IS Gaudy - Niels Erik Krüger

4. vinder IS Indi - Ole Halberg

5. vinder IS Flanny - Kim Jacobsen

6. vinder ES Cleo - Øystein Grandorf
DKK´s efterårsvinderklasse ved Hjallerup 6.10. 2007

1. vinder Fugledes Yatsi - Flemming Fuglede Jørgensen

2. vinder GS Lyngmosegårds Edna - Kristian Thomsen

3. vinder ES Videkjærs D. Amadæus Ejgil Smhmidt Nicolaisen

4. vinder Fugledes Black Boss - Keld Nielsen

5 vinder Reintoft Hb Gabby - Bent Boesen
DJ´s efterårsvinderklasse ved Hejnsvig 5.10. 2007

1. Vinder ES Heegrds Q Randi - Jørgen Heegård

2 vinder ES Østkystens Monic - Lars Drongstrup

3. vinder GS Nørre Løgums Beckham - Lorenz Clemmesen

4 vinder Astrups Siff - Flemming Sørensen

5. Vinder GS Storåens Cap - Jan Nielsen

6. vinder ES Senja´s H Kenzo - Thorbjørn Riis

 

Dansk Pointer Klubs efterårsvinderklasse ved Assens 29.9.2007

1. vinder Fugledes Yatsi  - Flemming  Fuglede Jørgensen

2. vinder Fugledes Dirch - Flemming  Fuglede Jørgensen

3. vinder Astrups Dirty Dancer - Alex Nissen

4. vinder Treff - N. P. Olesen

5. vinder Cille - Flemming Vilslev

6. vinder Astrups Zack - Chr. Johansen
DKK´s Brugsklasse ved Bramming 27.9.2007

Cille 
Flemming Vilslev
1. pr.
DKK´s Brugsklasse ved Sindal 25.9. 2007

Jo Kjells Lysa 
Søren Møller Jensen
1. pr.

Day
Niels Jørgen Christensen
2. pr

DKK´s brugskalsse ved Gørlev 24.9. 2007

Kirkebjergs Spar-to
Bent Pedersen
2. pr.
DKK Brugsprøve ved Vildbjerg 21. sepetember 2007

Astrups Dirty Dancer
Alex Nissen
1. pr. + pokal

Zaro
Erik Henriksen Åarø
1. pr

Treff
N.P. Olesen
1. pr.


Heselhøj Disco
Henning hansen
2. pr.

DJ's prøve ved Falster den 08.09.07

ÅBEN KLASSE

Kirkebjergs Spar-to
Ejer og fører Bent Pedersen
Se afstamning her
2. pr.
DKK Brugsprøve ved Ringe 22.09.  2007

BRUGSKLASSE

Villestofte`s Snaps
Ejer og fører: Anne-Marie Petersen
07348/2004 Se afstamning ...
2. pr.

Niholys I. Rico
Ejer og fører: Poul Fugl Hansen
 07914/2003 Se afstamning ...
1. pr.

Dansk Jagthunde Derby 2007.

1.Vinder
ES Senja's Longo Saxo 
Ejer og fører: Øystein Grandorf

2.Vinder
P Odin Av Rabbelugn
Ejer og fører: Lars Bæk-Nielsen
 21586/2005 Se afstamning ...

3. Vinder
ES Heegårds T Dundee
Ejer og fører: Jørgen Heegård Nielsen

4.Vinder
P Blålyngens Trille
Ejer og fører: Svend Buchave
 01791/2006 Se afstamning ...

5.Vinder
ES Senja's Lulu 
Ejer og fører: Joakim Skovgaard Larsen

6.Vinder
ES Kogtved L Vinicitore
Ejer og fører: Valdemar Larsen

 

Svensk Pointerklubs Hovedprøve 2007

UNGHUNDEKLASSE

Niholy´s Chang
Ejer og fører: Niels Holger Lykke
03412/2006 Se afstamning ...
1. pr. med HP

Spurvfugldalens Kari
Ejer og fører: Bertil Mårtensson
 07554/2006 Se afstamning ...
1. pr. med HP
Kari vinder desuden matchningen i ungdomsklassen og Guldpokalfinalen.
Tillykke til opdrætteren, Carlo Nørtoft Thomsen

 

FJD ved Barrit Lørdag, den 15. 09 2007.


UNGHUNDEKLASSE

Mjølners Idun
Ejer og fører: Jens Have
01933/2006 Se afstamning ...
1. pr.
.......................................

ÅBEN KLASSE

Hurricane
Ejer og fører: Peter Gude
19938/2004 Se afstamning ...
2. pr.

Midas
Ejer og fører: Carsten Sørensen
14949/2005 Se afstamning ...
1. pr.

DJ Region 1, 08. 09. 2007 Ved Overlade


UNGHUNDEKLASSE

Niholys Lungo
 
03417/2006 Se afstamning ...

Søren Blåbjerg
2. UK

ÅBEN KLASSE

Alsbjerg Luna
Ejer og fører: Søren Alsbjerg
13508/2005 Se afstamning ...
1. pr.

FJD´s Efterårsmarkprøve ved Bramming, søndag, den 09.09.2007.

UNGHUNDEKLASSE

Hjallelse Helga
Ejer og fører: Poul Mølvad Jørgensen
08351/2006 Se afstamning ...
2. pr.
......................................

ÅBEN KLASSE

Villestofte`s Snaps
Ejer og fører: Anne-Marie Petersen
07348/2004 Se afstamning ...
1. pr.

Zaro  Erik H Aarø IFF
Vilslev Isa Mivhael Olsen IFF
Metrinelunds Gossi Svend Buchhave IFF

FJD´s efterårsmarkprøve 9 September 2007 Nordjylland.

UNGHUNDEKLASSE

Niholys Rikke
Ejer og fører: Thorkild Reintoft
03418/2006S e afstamning ...
1 Pr.

Krogsøgårds Sebbe
Ejer og fører: Jacob Jacobsen
09473/2006 Se afstamning ...
1. pr.
.............................................

ÅBEN KLASSE

Fugledes Freud
Ejer og fører: Jan Espersen
 03593/2005 Se afstamning ...
1. pr.

Afferns Anton
Ejer og fører: Marianne Kronholm
13716/2004 Se afstamning ...
2. pr.

FJD´s Efterårsmarkprøve på Nordfyn, lørdag, den 8. september 2007.

ÅBEN KLASSE

Boelsgaard´s Paw
Ejer og fører: Jørgen Gordon Andersen
 02082/2005 Se afstamning ...
1. pr.

DJ´s prøve ved 2. september 2007

ÅBEN KLASSE

Spurvfugldalens June
Ove Jeppesen
2. pr.
DJ´s Efterårsmarkprøve på Langeland, søndag, den 2. september 2007.

ÅBEN KLASSE

Boelsgaard´s Paw
Ejer og fører: Jørgen Gordon Andersen
02082/2005 Se afstamning ...
1. pr.

DJ´s Efterårsmarkprøve ved Vildbjerg, søndag, den 2. september 2007.


UNGHUNDEKLASSE

Niholys Lungo
Ejer og fører: Søren Blaabjerg
 03417/2006 Se afstamning ...
2. pr.


MARKPRØVER FORÅRET 2007
DKK Vinderklasse ved Vildbjerg, fredag, den 13.04. 2007. Prøve 1

VINDERKLASSE

1. Vinder
Fugledes Dina
Ejer og fører: Keld Nielsen
05622/2004 Se afstamning ...

2. Vinder
DKJCH Fugledes Black Joker
Ejer og fører: Jes Krag
06832/2003 Se afstamning ...

3. Vinder
Fugledes Extra
Ejer og fører: Søren Mulvad Johansen
03042/2005 Se afstamning ...

5. Vinder
Riddarsporrens Härska
Ejer og fører: Anders H Eriksen
Stambogsnummer: 01229/2005 Se afstamning ...

DKK Vinderklasse ved Vildbjerg, fredag, den 13.04. 2007. Prøve 2

VINDERKLASSE

3.Vinder
Spurvfugldalens Hertha
Ejer og fører: Carlo Nørtoft Thomsen
08872/2000 Se afstamning ...

4. Vinder
Niholys I. Sam
Ejer og fører: Niels Holger Lykke
07912/2003 Se afstamning ...

DJ´s forårsmarkprøve ved Thorsø, mandag, den 09.04.2007.

ÅBEN KLASSE

Fugledes Disco
Ejer og fører: Per Winter Jensen, Græsdalsvej 34, 9830 Tårs. Fører: Mads Winther
 05621/2004 Se afstamning ...
2. pr.

DJ´s forårsmarkprøve ved Sødring, Skærtorsdag, den 05. 04 2007.

ÅBEN KLASSE

Jo-Kjells Lysa
Ejer og fører: Søren Møller Jensen, Framlevvej 8, 8462 Harlev.
08925/2004 Se afstamning ...
1. pr.

DJ, Torsdag d. 5. april ved Søndersø.

ÅBEN KLASSE

Metrinelunds King
Ejer og fører: Ib Eriksen
20973/2004 Se afstamning ...
2. pr.

Dansk Pointerklubs Hovedprøve, fredag, den 30. 03. 2007.

VINDERKLASSE

1.vinder med CACIT
Fugledes Venus
Ejer og fører: Anton Ringøen
12610/2001 Se afstamning her ...

2.Vinder
Astrups Laika
Ejer og fører: Lars Nielsen
 01973/2004 Se afstamning her ...

3.Vinder
Fugledes Black Britt
Ejer og fører: Flemming Fuglede/Flemming Jørgensen
 06835/2003 Se afstamning her ...

4.Vinder
Astrups Siff
Ejer og fører: Flemming Fuglede/Flemming Sørensen
Se afstamning her ...

5.Vinder
Astrups Dirty Dancer
Ejer og fører: Alex Nissen
1967/2004 Se afstamning her ...

6. Vinder.
Stormosens Oliver
Ejer og fører: Christian Johansen
07786/2001 Se afstamning her ...

.............................................................................

Sølvpisken tildeles i år Flemming Sørensen

.............................................................................

UNGHUNDEKLASSE

Vilslevs Ilja
Ejer og fører: Niels J. Christensen
 04261/2006 Se afstamning ...
1. pr.

Niholys Pax
Ejer og fører: Alex Nissen
10824/2005 Se afstamning ...
1. pr.

Spurvfugldalens Kaya
Ejer og fører: Carlo Nørtoft
07555/2006 Se afstamning ...
1. pr.

Tjalfe
Ejer og fører: Helge Boesen
08419/2005 Se afstamning ...
1. pr.

Vasløens Fix
Ejer og fører: Martin Mortensen
13724/2006 Se afstamning ...
1. pr.

Mørups Ea
Ejer og fører: Claus Lau
03740/2006 Se afstamning ...
1. pr.

Spurvfugldalens Kari
Ejer og fører: Bertil Mårtonsson
07554/2006 Se afstamning ...
1. pr.

DJ. Region 1 Forårsmarkprøve ved Thisted. Søndag d.25.03.2007

UNGHUNDEKLASSE

Niholys Lungo
Ejer og fører: Søren Blaaberg
 03417/2006 Se afstamning ...
2. pr.

Astrup`s Zita
Ejer og fører: Agner O Bruun
17364/2005 Se afstamning ...
1. pr.
..............................................

ÅBEN KLASSE

Fugledes Disco
Ejer og fører: Mads Winther Jensen
05621/2004 Se afstamning ...
3. pr.

Engelsk Setterklubs Hovedprøve, den 23 og 24. 03 2007.

ÅBEN KLASSE

Jantors Tiger
Ejer og fører: Carsten Fredslund Jensen
09868/2004 Se afstamning ...
1. pr.

Jo-Kjells Lysa
Ejer og fører: Søren Møller Jensen, Framlevvej 8, 8462 Harlev.
08925/2004 Se afstamning ...
1. pr.

Våsjø´s Blenda
Ejer og fører: Kjeld Duedahl,Norge.
N10691/2003 Se afstamning ...
1. pr.

Sille
Ejer og fører: Flemming Vildslev
05799/2001 Se afstamning ...
2. pr.

Mørups Krumme
Ejer og fører: Kruse Meier
 03741/2006 Se afstamning ...
IFF

DJ, Region 1, Forårsmarkprøve ved Hjallerup, lørdag, den 24. marts 2007..

UNGHUNDEKLASSE

Våsjøens Fix
Ejer og fører: Martin Mortensen, Ryomgård
13724/2006 Se afstamning ...
2. pr.

Krogsøgårds Sebbe
Ejer og fører: Jakob W. Jakobsen, Hjørring
09473/2006 Se afstamning ...
2. pr.
.....................................................

ÅBEN KLASSE

Fugledes Black Boss
Ejer og fører: Keld Nielsen, Hals
 06831/2003 Se afstamning ...
1. pr.

DJ forårsmarkprøve ved Otterup, lørdag, den 24. 03. 2007

ÅBEN KLASSE

Villestofte Snaps
Ejer og fører: Kenneth Petersen/Anne-Marie Petersen
 07348/2004 Se afstamning ...
2. pr.

DJ´s Forårsmarkprøve ved Randbøl, onsdag, den 21.03.2007.

UNGHUNDEKLASSE

Mørups Ea
Ejer og fører: Clas Lau
03740/2006 Se afstamning ...
2. pr.
.....................................

ÅBEN KLASSE

Mørups Krumme
Ejer og fører: Kruse Meier
03741/2006 Se afstamning ...
1. pr.

Blålyngens Trille
Ejer og fører: Svend Buchhave
01791/2006 Se afstamning ...
1. pr.

FJD Nord på Toftegård, lørdag, den 17. 03 2007.


UNGHUNDEKLASSE

Mørups Ea
Ejer og fører: Claes Lau
 03740/2006 Se afstamning ...
1 pr.  
Vildmosepokal

Tjalfe
Ejer og fører: Bent Boesen
 08419/2005 Se afstamning ...
1. pr.

Krogsøgårds Sibbe
Ejer og fører: Jacob Jacobsen
 09473/2006 Se afstamning ...1. pr.

................................................................

ÅBEN KLASSE

Hurricane
Ejer og fører: Peter Gude
19938/2004 Se afstamning ...
2. pr.

Fugledes Black Banjo
Ejer og fører: Laust Nørskov
06829/2003  Se afstamning ... 
2. pr.

FJD´s Midjyske forårsmarkprøve, søndag, den 18. 03 2007.


UNGHUNDEKLASSE

Mørups Krumme
Ejer og fører: Kruse Meier
 03741/2006 Se afstamning ...
1 pr. 
Bedste Pointer

Spurvfugldalens Kaya
Ejer og fører: Carlo Nørtoft Thomsen
07555/2006 Se afstamning ...
1. pr.

.............................................

ÅBEN KLASSE

Spurvfugldalens Jan
Ejer og fører: Carlo Nørtoft Thomsen
 16050/2003 Se afstamning ...
1. pr.

Stormosen’s Oliver
Ejer og fører: Chr Johansen
 07786/2001 Se afstamning ...
1 pr. 
Bedste Pointer.

Treff
Ejer og fører: N.P. Olsen
21421/2004 Se afstamning ...
1. pr.

FJD´s Jysk-Fynske Forårsmarkprøve, søndag, den 18.03 2007.

UNGHUNDEKLASSE

Jantors Bimmer III
Ejer og fører: Jan Rasmussen
 15054/2005 Se afstamning ...
1. præmie 
Vandrepokal Fyns Fadet

.........................................................

ÅBEN KLASSE

Villestofte Snaps
Ejer og fører: Kenneth Petersen/Anne-Marie Petersen
07348/2004 Se afstamning ...
3. pr.

Boelsgårds Paw
Ejer og fører: Jørgen G. Andersen
02082/2005 Se afstamning ...
3. pr.

UG´s Logo
Ejer og fører: Maria Ingemann Larsen
00709/2003 Se afstamning ...  
3. pr.

Jo-Kjells Lysa
Ejer og fører: Søren Møller Jensen
 08925/2004 Se afstamning ...
2. pr.

FJD´s forårsmarkprøve ved Saderup, lørdag, den 17. 03. 2007

UNGHUNDEKLASSE

Hjalleses Helga
Ejer og fører: Poul Mølvad Jørgensen
08351/2006 Se afstamning ...
3. pr.

Vindfeldts Enzo
Ejer og fører: Steen Bendt
 18439/2005 Se afstamning ...
2. pr.


Mørups Krumme 
Ejer og fører: Kruse Meier  03741/2006 1. pr.
 03741/2006 Se afstamning ...
1. pr.

Pascha (Pia)
Ejer og fører: Lars Bæk-Nielsen
 03768/2006 Se afstamning ...
1. pr. Bedste Pointer

..................................................................

ÅBEN KLASSE

Odin Av Rabbelugn
Ejer og fører: Lars Bæk-Nielsen
21586/2005  Se afstamning her ...
1. pr.

Hesselhøj Disco
Ejer og fører: Henning Hansen
 14503/2003 Se afstamning ...
1. pr. Bedste Pointer


MARKPRØVER  EFTERÅRET 2006

Danmarksmesterskabet  søndag, den 15.10. 2006


1. Vinder
P Fugledes Yatsi
 Ejer og fører: Flemming Fuglede Jørgensen
 

2. Vinder
ES Heegårds Q Randi II
 Ejer og fører. Jørgen Heegård
 

3. Vinder
P Ringlias Aura
 Ejer og fører. Søren Mulvad Johansen 

4. Vinder 
P Fugledes Dirch
 Ejer og fører. Flemming Fuglede Jørgensen 

5. Vinder
P Fugledes Vento
 Ejer og fører. Aksel Nielsen  

6. Vinder
IS Ibber

 Ejer og fører. Tony Andersen  

Et stort tillykke til de placerede.

DJ’s Efterårsvinderklasse ved Gørlev, søndag, den 08.10. 2006.


1.Vinder IS Ibber
 Ejer og fører: Tony Andersen  

2.Vinder IS Skovlykkes Hilti  Ejer og fører. Erling Christensen  

3.Vinder IS Flanny  Ejer og fører. Kim Jacobsen 

4.Vinder Ringlias Aura  06512/04
Pointer, tæve, f. 08,01,03, G/H
F: Vestfjordalens Paco M: Fugledes Ultra
O: Anton Ringøen
E & F: Søren Mulvad Johansen

5.Vinder B PVN’s Unac  Ejer og fører. Aksel Spangsberg  

6.Vinder IS Indi  Ejer og fører. Ole Halberg

FJD’s Efterårsvinderklasse ved Toftegårde, lørdag, den 07.10. 2006.


1.Vinder
B Zolo Ejer og fører Sven Bjerg

2. Vinder P Fugledes Dirch
(05625/2004), sort han, født: 170304
Far:Fin Uskon Pikkumusta
Mor: DK BRCH Fugledes Snert
Opdrætter: Kennel Fuglede Ejer og fører: Flemming Fuglede

3. Vinder P Reintoft HB Gaby 
(04657/2001) tæve s/h født:0703/2001
Far:Alsbjergs
Jeppe
Mor: Reintoft
T Erikka
OpdrætterThorkild Reintoft 
ejer opg fører:Bent Boesen

5. Vinder P Fugledes Black Joker
(06832/2003), gul/hvidhan, født: 0604/2003
Far: FIN Uskon Pikkumusta
Mor: Fugledes
Snert
Opdrætter Kennel Fuglede Ejer og fører: Flemming Fuglede Jørgensen

6.Vinder ES Nordvestjydens Sawa Ejer og fører: Kurt Nedergård


DKK’s
Efterårsvinderklasse ved Løgumkloster, søndag, den 08.10. 2006.


1. Vinder ES Heegårds Q Randi Ejer og fører: Jørgen Heegård Nielsen

2.Vinder  P Fugledes Yatsi
(09740/2002 ), sort/hvid tæve, født:20.05.2002
Far:Vestfjorddalens Black Luck Mor:DKBRCH Fugledes Snert
Opdrætter: Kennel Fuglede
Ejer og f
ører: Flemming Fuglede Jørgensen

3. Vinder P Fugledes Vento
Far:Vestfjorddalens Black Luck Mor: DKBRCH Fugledes Snert
Opdrætter: Kennel Fuglede
Ejer og fører: Aksel Nielsen

4. Vinder ES Østkystens Leika  Ejer og fører: Poul Rasmussen  

5. Vinder ES Senja’s G Sjanne Ejer og fører: Erling Clausen

6.Vinder P Niholy’s I Sam
(07912/2003 ), gul/hvid han, født: 25.04.2003
Far: Astrup’s Frijs
Mor: Astrup’s Nadia
Opdrætter: Kennel Niholy
Ejer og fører: Niels Holger Lykke

DJ’s Efterårsvinderklasse ved Grindsted, lørdag, den 07.10. 2006


2. Vinder  Astrups Siff

 (09602/1999), sort/hvid tæve, født: 02.05.99
Far:  Øb`s Try 
Mor: Freja
Opdrætter: Kennel Astrup Ejer: Flemming Fuglede Jørgensen,  
Fører
: Flemming Sørensen

5.Vinder  Flemløse`s Amanda

(04672/2000), Gul/hvid tæve, født: 14.03.2000
Far: Texas av Frygne  Mor: Mjølners Freja
Opdrætter: Kennel Flemløse Ejer og fører: Jens Have

DJ’s Efterårsvinderklasse ved Vildbjerg, lørdag, den 07.10. 2006.


1. Vinder  Treff  

(21421/2004), sort/hvid han, født:01,10,2004.
Far: Zar  Mor Oxsprings Rose
Opdrætter: Michael Voegeding  Ejer og fører: N.P.Olesen 
 

2.Vinder  Zoko 

(03923/1998), Brun/hvid han, født:19,02,1998.
Far: Spurvfugldalens Es Mor: Ziba
Opdrætter: Erik Henrichsen  Aa Ejer og fører. Erik Henrichsen  Aa 

 

DPK’s Efterårsvinderklasse på Fyn, lørdag, den 30.09 2006.


1. Vinder  Fugledes Yatsi

(09740/2002), sort/hvid tæve, født: 20.05.2002
Far: Vestfjorddalens Black Luck Mor: DKBRCH Fugledes Snert
Opdrætter: Kennel Fuglede  Ejer og fører: Flemming Fuglede Jørgensen  

2. Vinder Makeo’s Maj

(15167/99), gul/hvid tæve, født: 04.08.99
Far: Metrinelunds Rolf  Mor: Stormosens Ann
Opdrætter: Kennel Makeo Ejer og fører: Hugo Nielsen  

3. Vinder Villestofte’s Raja

(08310/2002), gul/hvid tæve, født: 01.05.2002
Far: Villestofte’s Roy Mor: Stødkildes Rikke
Opdrætter: Gunnar Larsen Ejer og fører: Svend Buchhave  

4. Vinder Fugledes Dirch

(05625/2004), sort han, født: 17.03.2004
Far: Ustan Pikkumusta
Mor: DKBRCH Fugledes Snert
Opdrætter: Kennel Fuglede Ejer og fører: Flemming Fuglede  

5. Vinder Idimum Rona

(22631/2004), gul/hvid tæve, født: 03.07.2004
Far: Rado de Saint Claire Mor: Takese Randi
Opdrætter: P.Neboska Ejer og fører: Åge Christiansen

6. Vinder Ringlia’s Aura

(N06512/2003), Gul/hvid tæve, født: 08.01.2003
Far: Vestfjorddalens Paco Mor: Fugledes Ultra
Opdrætter: Kennel Fuglede Ejer og fører: Søren Mulvad Johansen

 

DKK’s Brugsprøve ved Sdr. Højrup, lørdag, den 22.09. 2006.


Idimum
Rona  

(xxxx/200x), gul/hvid tæve, født: xx.xx.xx
Far: Navn Mor: Navn
Opdrætter: Navn  Ejer og fører: Åge Christiansen,Roslev
1.pr. Bedste Pointer -  Prøvens bedste hund

Astrup’s Leika  

(xxxx/200x), xxx/hvid tæve, født: xx.xx.xx
Far: NavnMor: Navn
Opdrætter: Åge Christiansen,Roslev  Ejer og fører: Lars Nielsen
1. pr.

Astrup’s Zack  

(xxxx/200x), sort/hvid han, født: xx.xx.xx
Far: Navn Mor: Navn
Opdrætter: Navn
Ejer og fører: Christian Johansen, Skive
1.pr.  - Zack bliver hermed Jagtchampion.

DKK´s Brugsprøve ved Bramming, tirsdag, den 19.09 2006.


Fugledes Chili  

(xxxx/200x), xxx/hvid han/tæve, født: xx.xx.xx
Far: Uskon Pikkamusta
Mor: Fugledes Uno
Opdrætter: Kennel Fuglede Ejer og fører: Ole Noe, Kolind
1. pr.  Prøvens bedste hund

DKK Brugsprøve ved Vildbjerg, tirsdag, den 19.09 2006.


Oxspring
Rik  

(14425/2002), sort/hvid han, født:22,04,02
Far: DKJCH Rossi
Mor: Oxspring Warrior Princess
Opdrætter: H.M.Smith  Ejer og fører: Erik Henriksen Aarø, Skive
1. pr. Bedste Pointer

Fugledes Dirch  

05625/2004), Sort. han, født: 17,03,04.
Far: FINCH FINBCH Uskon Pikkumusta
Mor: DKBRCH Fugledes Snert
Opdrætter: Flemming Fuglede Jørgensen Ejer og fører: Flemming Fuglede Jørgensen , Løkken
1. pr.

FJD`s Nordjyske  Efterårsmarkprøve ved Birkelse, Gl. Toftegård og Fristrup Lørdag, den 9.Sept. 2006.

Åben Klasse
Fugledes Freud  

(030593/2005), sort/hvid han, født:190205
Far: Fugledes Black Joker
Mor: Fugledes Uno
Opdrætter:Flemming Fuglede Jørgensen  Ejer og fører:Jan Espersen , Skive
1. pr.

FJD Efterårsmarkprøve ved Barrit,Lørdag, den 09. 09 2006.

Unghundeklasse
Metrinelunds
Sorte King  

(20973/2004),  han
Far: x  Mor: x
Opdrætter: Kennel Metrinelund Ejer og fører: Ib Eriksen, Flemløse
1 . pr.

Jantor´s Freja  

(15058/2005),tæve
Far: x  Mor: x
Opdrætter: Kennel Jantor Ejer og fører: Jan Kock, Barrit 
1. pr.

................................................

Åben Klasse


Hunt
Mulvad´s Diablo  

(17333/2003),
Far: x  Mor: x
Opdrætter: Kennel Hunt Mulvad  Ejer og fører: Morten Mulvad Johansen
1. pr.

Jantor´s Rikke  

(09869/2004),  sort tæve,
Far: x  Mor: x
Opdrætter: Kennel Jantor  Ejer og fører: Steen Bendt
2. pr.

FJD´s Efterårsmarkprøve på Sydfyn, lørdag, den 09. 09. 2006

Åben Klasse
UG’s
Logo  

(00709/2003), sort/hvid han
Far: Takese Kimba Mor: UG’s Anja
Opdrætter: Arne Larsen  Ejer og fører: Maria Ingemann Larsen 
2. pr.

FJD Efterårsmarkprøve ved Sadderup søndag, den 10. 09 2006

Unghundeklasse
Hesselhøjs
Flush  

(04283/2005), sort/hvid han født: 21.02.2005
Far: Black Luckys Copiad
Mor: Hesselhøjs Primadonne
Opdrætter: Jens Bang Ejer og fører: Klaus Kastrup, Assens
1.    
pr.

Åben klasse
Mørups Gry  

(17178/2004), Gul/hvid tæve, født: 10.08.2004
Far: Bittermarkens BossMor: Makeos Mai
Opdrætter
: Hugo Nielsen  Ejer og fører: Hugo Nielsen, Herning
3. pr.

Astrups Laika

(01973/2004), sort/hvid tæve, født: 17.01.2004
Far: Toftens Chris
Mor: Astrups Victoria
Opdrætter: Aage Christiansen  Ejer og fører: Lars Nielsen, Årup
1. pr.

Ringlias Act  

(14651/2003), Gul/hvid han, født: 08.01.2003
Far: Vestfjorddalens Paco
Mor: Fugledes Ultra
Opdrætter: Anton Ringøen  Ejer og fører: Henning Hansen, Herning
2. pr.

Riddarsporens Hærska  

(01229/2005),sort/hvid tæve, født: 02.08.2004
Far: Bill
Mor: Lyngborgs Vi-to
Opdrætter: Bjørn Meijl  Ejer og fører: Anders Eriksen, Vejle
1. pr.

Fugledes Don Camillio

(05627/2004), sort/hvid han, født: 17.03.2004.
Far: Uskon Pikkumusta
Mor: Fugledes Snert
Opdrætter: Flemming Fuglede Jørgensen, Løkken  Ejer og fører: Børge Sommer, Ryomgård
1.pr.

Fugledes Dina

(05622/2004), sort/hvid tæve, født: 17.03.2004.
Far: Uskon Pikkumusta
Mor: Fugledes Snert
Opdrætter: Flemming Fuglede Jørgensen, Løkken  Ejer og fører: Keld Nielsen, Hals
1. pr.

DJ´s Efterårsmarkprøve på Langeland, søndag, den 03. 09. 2006.

Åben Klasse
Hjalleses
Glenn  

(08316/2002), gul/hvid han
Far: Altegeinos Garnm N 20398/97
Mor: Mølvads Cleo 11421/2000
Opdrætter, ejer og fører: Hans V. Nikolajsen,Odense
1. pr.

DJ Efterårsmarkprøve ved Skive, Søndag, den 03. 09.2006

Unghundeklasse
Astrup Zita  

(xxxx/200x), xxxtæve,
Far: x  Mor: x
Opdrætter: Kennel Astrup
Ejer og fører: Agner O.Brun
2. pr.

DJ´s Efterårsmarkprøve ved Vildbjerg, søndag, den 03. 09. 2006

Åben Klasse
Idimum Roy
 

(01221/2005), gul/hvid han
Far:Rado De Saint Claire
Mor: Takese Randi
Opdrætter: P.Nebosja  Ejer og fører: Jørgen Andersen, Viborg
1 . pr.

Efterårsmarkprøve ved Ribe, lørdag, den 02.09 2006.

Åben Klasse
Riddarssporren`s Härska  

(xxxx/200x), xxxsort/hvid tæve
Far: x Mor: x
Opdrætter:Bjørn Meijel
Ejer og fører: Anders Hougaard Eriksen
1. pr.

DJ´s Efterårsmarkprøve ved Vojens, lørdag, den 02. 09. 2006

Åben Klasse 
Fugledes Freud  

(03593/2005), sort/hvid han
Far:Fugledes Black Joker
Mor: Fugledes Uno
Opdrætter: Kennel Fuglede  Ejer og fører: Jan Espersen, Skive
1. pr.

  DJ´s Efterårsmarkprøve ved Otterup, lørdag, den 02. 09. 2006.

Åben Klasse
Idimum
Tia  

(13200/2002), gul/hvid tæve
Far: Mirko De Saint Claire 545926
Mor: Takese Randi P79391PO
Opdrætter: P.Nebosja  Ejer og fører: Erik Danielsen
1. pr.  

Tia bliver dermed Udstillingschampion

Norsk Gordonsetter Klub´s Højfjeldsprøve Ljurdalen, den 21 og 22.08. 2006.

Ungdoms Klasse
Fugledes
Freud  

(03593/2005), sort/hvid han
Far:Fugledes Black Joker
Mor: Fugledes Uno
Opdrætter: Kennel Fuglede  Ejer og fører: Jan Espersen, Skive
2Uk+1Uk


FORÅRET 2006

Sødra Fågelhundsklubbens Segrarklass 2006


1 Skl Cert Ck Hp, PH Riddarsporrens Black Out, äg o för Bjerke Andersson, Bästa Skl-hund
2 Skl Ck Hp, PT Fugledes Yatsi, äg o för Flemming Fuglede Jörgensen
3 Skl, IRST Nordfjällets FB Razzia, äg o för Ylva Lannge
4 Skl, IRSH, Östraby’s Euro, äg Maria Sandin, för Bengt Sandin.

Dansk Kennel Klub´s mesterskabsprøve 2006 ved Lyngbygård


1. vinder: Cacit, HP, B Solo og Svend Bjerg
2. Vinder, HP, P Fugledes Yatsy og Flemming Fuglede Jørgensen
3. vinder, HP, ES Huntingfield Ikaros og Jane Mortensen
4. vinder, ES Myrhedens Granat og fører Jørgen Heegaard Nielsen
5. vinder, ES Heegårds Q Randi II og Jørgen Heegaard Nielsen
6. vinder, B Malthe og Bjarne Siig

DJ´s Nordjyske forårsmarkprøve ved Hjallerup, mandag, den 17. april 2006

Åben Klasse
KROGSØGÅRDS TRIBBEL

Ejer og fører: Jacob Jacobsen
1. pr.

DJ Region 16, forårsmarkprøve ved Løgumkloster, mandag, den 17. april 2006.

Ungdoms Klasse
BLÅLYNGENS TRILLE

Ejer og fører:Svend Buchhave
1. pr.

Åben Klasse
DALL

Ejer og fører: Knud L. Kristensen
1. pr.


MARKPRØVE RESULTATER 2005 & 2006

DJ´s forårsmarkprøve ved Søndersø, torsdag, den 13. april 2006

Åben Klasse
ASTRUP´S LAIKA

(01973/2004)
Ejer og fører: Lars Nielsen, Årup
2. pr.

DJ Region 3´s forårsmarkprøve ved Isenvad, torsdag, den 13. april 2006.

Åben klasse
SPURVFUGLDALENS JAN

Ejer og fører:Carlo Nørtoft Thomsen, Holstebro
1. pr.

FUGLEDES CHILI

Ejer og fører: Ole Noe, Kolind
1. pr.

FJDs Nordjyske forårsmarkprøve, torsdag, den 13. april 2006

Åben klasse
STORMOSENS OLIVER

Ejer og fører: Christian Johansen, Skive
1. pr. + Pokal

FUGLEDES EXTRA

Ejer og fører: Søren Mulvad
1. pr.

TREFF

Ejer og fører: N.P.Olesen, Skive
1. pr.

DJ´s Sydjyske forårsmarkprøve ved Ribe, lørdag, den 07. april 2006.

Unghunde Klasse

HJALLELSE GLENN
2.pr

(16864/2004)
Ejer og fører: Hans Nikolajsen

DKK Forårsvinderklasse, mandag, den 03. april 2006


1.Vinder FUGLEDES YATSI
Ejer og fører: Flemming Fuglede

2.Vinder VILLESTOFTES RITA
Ejer og fører: Joakim S. Larsen

3.Vinder ØB´S SODA
Ejer og fører: Bertil Mårtonsson

4.Vinder breton PVN Poker
Ejer og fører:Thomas Klit

5.Vinder engelsk setter Nordvestjydens Chjak
Ejer og fører: Asger Mogensen

6.Vinder irsk setter Duggas Bjørven
Ejer og fører:Jonas Sandberg

DPK´s Hovedprøve ved Knabstrup,den 31. marts-2 april 2006.


Vinderklasse

1.Vinder ØB`S SODA Ejer og fører: Bertil Mårtonsson
2.Vinder JO-KELL´S ATLAS Ejer og fører:Bjerke Andersson
3.Vinder STORMOSENS REX Ejer og fører: Christian Johansen
4.VinderVILLESTOFTES NANAEjer og fører:Gunnar Larsen
5.Vinder RIDDARSPORENS BLACK OUT Ejer og fører: Bjerke Andersson
6.Vinder KIRKEBJERG´S TANJA Ejer og fører: Jens Rasmussen

...........................................

Unghundeklasse

VILLETOFTES MIE

(07346/2004)
Ejer og fører: Bent Olsen
1. pr. + Bedste hund

JANTOR´S TIGER

(09868/2004)
Ejer og fører: Carsten Jensen
1. pr.+ Bedste Hanhund

METRINELUND MITZI

(20797/2004)
Ejer og fører: Villy Loven
1. pr.

IDIMUM RONA

(22631/2004)
Ejer og fører: Aage Christiansen
1. pr.

HJALLELSE GLENN

(16864/2004)
Ejer og fører:Hans Nikolaisen
2. pr.

...................................................

Åben Klasse

RINGLIAS AURA

(06512/2003)
Ejer og fører: Søren Mulvad
1. pr. + Bedste Hund

FUGLEDES DIRCH

(05625/2004)
Ejer og fører: Flemming Fuglede
1. pr. + Bedste Hanhund

NIHOLYS SAM

(07912/2003)
Ejer og fører: Niels Holger Lykke
1. pr.

NIHOLYS RIKO

(07914/2003)
Ejer og fører: Poul Fugl Hansen
1. pr.

KIRKEBJERGS TANJA

(13879/2002)
Ejer og fører: Jens Rasmussen
1. pr.

VILLESTOFTES MIKE

(08302/2002)
Ejer og fører: Flemming Frederiksen
1. pr.

VILLESTOFTES RAZZ

(08316/2002)
Ejer og fører: Gunnar Larsen
1. pr.

FUGLEDES DINA

(05622/2004)
Ejer og fører: Keld Nielsen
2. pr.

FUGLEDES BLACK BIRD

(06834/2005)
Ejer og fører: Jens Foldager
2. pr.

FUGLEDES DON CAMILLO

(0xxxx/2004)
Ejer og fører: Børge Sommer
2. pr.

OKSPRING RIK

(14425/2002)
Ejer og fører: Erik Årø
2. pr.

UG´S LOGO

(00709/2003)
Ejer og fører: Marie Larsen
3. pr.
......................

UKK

1.UKK METRINELUND MITZI

(20797/2004)
Ejer og fører: Villy Loven

2.UKK FUGLEDES EKSTRA

(03042/2005)
Ejer og fører: Søren Mulvad

3.UKK VILLESTOFTES MIE

(07346/2004)
Ejer og fører: Bent Olsen

DJs Sydjyske forårsmarkprøve ved Esbjerg, Søndag, den 26. marts 2006.

Åben Klasse

VILSLEV ELFI

(06833/2003)
Ejer og fører: Flemming Vilslev Knudsen

DJ`s forårsmarkprøve Københavns Amt, lørdag, den 25. marts 2006

Åben klasse

KIRKEBJERG TANJA
Ejer og fører: Jens Rasmussen
2. pr.

KIRKEBJERG SPAR 2
Ejer og fører: Bent Pedersen
2. pr.

FJDs jysk/fynske forårsmarkprøve, søndag, den 19. marts 2006

Unghundeklasse

FUGLEDES FLASH

(03596/2005), sort/hvid han, født: 19.02.05
Far: FUGLEDES BLACK JOKER
Mor: FUGLEDES UNO
Opdrætter: Kennel Fuglede
Ejer og fører: Allan Diedrichsen, Vamdrup
1. pr. + Fynsfadet

FUGLEDES FREUD

(03593/2005), sort/hvid han, født: 19.02.05
Far: FUGLEDES BLACK JOKER
Mor: FUGLEDES UNO
Opdrætter: Kennel Fuglede
Ejer og fører: Jan Espersen, Skive
1. pr.

Åben Klasse

ASTRUPS DIRTY DANCER

(01967/2004), sort/hvid han, født: 17.01.04.
Far: TOFTENS CHRIS
Mor: ASTRUPS VICTORIA
Opdrætter: Kennel Astrup
Ejer,Alex Nissen, Assens, Fører, Anna Maria Skov
1. pr. + Knud Østerbys Mindepokal

VILLETOFTES RAZZ

(08316/2002), SORT/hvid HAN, født: 21.08.02.
Far: Villetoftes Roy
Mor: Stødkildes Rikke
Opdrætter: Gunnar Larsen
Ejer og fører:Gunnar Larsen, Villestofte
2. pr.


Markprøver i efteråret 2005

Danmarksmesterskab 2005 i Vendsyssel

Danmarksmester P. Villestoftes Mike og Flemming Frederiksen
2. Vinder B PVN’s Poker og Knud Klit
3. Vinder B Midtvejs Tresor og Brian Hinge Krogh
4.Vinder B Syrach og Jan Nielsen
5.Vinder ES Østkrystens Leika og Lars Drongstrup
6. Vinder B Markis og Jens Hansen

FJD´s Internationale Vinderprøver 2005 Sydsjælland


 1. vinder Es, Nordvestjydens Lady ejer Aske Mogensen

2. vinder Pointer, Villestofte`s Mike ejer Flemming Frederiksen

3. vinder Pointer, Tiurskogen`s Beth-Marie Ejer Jens Have

4. vinder B Syrach ejer Jan Nielsen

5. vinder B Østfyns Effie ejer Søren Stenhøj

6. vinder Es Vestsallings Blach Point ejer Aksel Spangsbjerg

DKK´s vinderklasse ved Hellevad

            
1. vinder  Pointer DKBRCH DKJCH ASTRUP´S SIFF, FLEMMING FUGLEDE JØRGENSEN

       2. vinder  Breton DKCH SCH DKJCH MIDVEJS TRESSOR, BRIAN KROG

 3. vinder   IS DIVA, GUNNAR JENSEN

   4. vinder   Pointer DKCH SCH ANJA, JAN RASMUSSEN

Udenlandske resultater


Vildtmandens Joy  / Tonny Tromborg
16.09.05. Kr. Geresdorf . Østrig . Int. Ft. Parsøg . 1 Exc . 17 markpoint .
24.09.05. Morxdorf , Tyskland . G.T. parsøg . Sehr gut . 11 markpoint .
30.09.05. Vildbjerg DKK . Udtagelsen til VM . 3 Exc . 16 markpoint . Og udtaget til VM .

Uri de la Ferme de Belou . 16.09.05. Kr.Geresdorf . Østrig . Int. Ft. Solosøg . 1 Exc . Cacit . 17 markpoint

Prøven ved Sadderup

UK
1. præmie til Mørups Gry e/f Hugo Nielsen.
ÅK 2.præmie til Fugledes Dina e/f Keld Nielsen
3.præmie til UG`s Logo ejer Maria Larsen/fører Tom B.
Da der var tale om en jubilæumsprøve blev der afholdt en matchning.
Her vandt Mørups Gry unghundeklassen og i finalen om prøvens bedste hund vandt hun også. Flot præstation.

Dansk Pointer Klubs FCI prøve ved Vildbjerg 23.10.05


Bon

Ronni og Hans Nielsen
Lucy af Rabbelung og Henrik Standerskjøl
Villestoftes Rita og Joakim Skovgaard
Metrinelunds Felix og Svend Buckhave
Tiurskogens Beth Marie og Jens Have

Tres Bon
Maisa og Henrik Standerskjøl
Astrups Zack og Christian Johansen
Ringlias Aura og Søren Mulvad
Sugercane Hannover og Sten Rønnerling

Exelent
Spurvfugldalens Hertha
og Carlo Nørtoft
Jo Kells Atlas og Bjerke Andersson, Sverige
Fugledes Dirch og Flemming Fuglede
Flemløses Amanda og Jens Have.
Grisu van der Postschwaise
m. CACIT og fører Kuenzli, Østrig

FJD's 100 års jubilæums prøve


Ringlia’s Aura
06512/04, Pointer, tæve, f. 08,01,03, G/H
F: Vestfjordalens Paco M: Fugledes Ultra
O: Anton Ringøen
E & F: Søren Mulvad Johansen, søvejen 23 D, 8752 Østbirk
1. pr.  Bedste eng. CACIT - DKK og DJ ærespræmier

Hesselhøj Mona-Lisa 04086/98, Pointer, tæve, f. 14.02.98, H/S
F: Skärtorps Kendo M: Metrinelunds Yelva
O & E: Jens Bang, Grindmosevej 30, 5610 Assens F: Jeanette Wallgren-Bang
2 pr.

Astrup’s Dirty Danser 01967/04, Pointer, han, f. 17.01.04, S/H
F: Toftens Chris M: Astrups Viktoria
O: Åge Christiansen  E & F: Alex Nissen, Blangstrupvej 12, Turup, 5610 Assens
2  pr.

Astrups Nadia 15493/97, Pointer, tæve, f. 28.06.97, S/H
F: Chjang M: Donna
O: Kennel Astrup
E & F: Niels Holger Lykke, Kratvej 2, 6760 Ribe
1. pr.. / Med i matchning

Makeo’s Mai 15167/99, Pointer, tæve, f. 04.08.99, G/H
F: Metrinelunds Rolf M: Stormosens Ann
O, E & F: Hugo Nielsen, Østerhovedvej 13, 7480 Vildbjerg
1. pr.

Villestoftes Rass 08316/02, Pointer, han, f. 01.02.02, S/H
F: Villestoftes Roy M: Stødkildes Rikke
O, E & F: Kennel Villestofte Gunnar Larsen, Tyrsbjergvej 46, 5210 Odense
2 pr.

Fugledes Yatsi 09740/02, Pointer, tæve, f. 20.05.02, S/H
F: Vestfjordalens Black Luck M: Fugledes Snert
O, E & F: Flemming Fuglede Jørgensen, Borupgård, 9480 Løkken
1. pr. Med i matchning

Astrups Zack 09600/99, Pointer, han, f. 02.05.99, S/H
F: Øb’s Try M: Freja
O: Åge Christiansen
E & F: Chr. Johansen, Bilstrupvej 32, 7800 Skive
2. pr.

Kirkebjergs Spar-to 03117/03, Pointer, han, f. 14.02.03, S/H 
F: Haj M: Kirkebjergs Rita
O: Alfred Olsen, Skallerup
E & F: Bent Petersen, Kjærvej 27, 4700 Næstved
2. pr.


Markprøver i foråret 2005

Dansk Pointer Klubs hovedprøve 2005

UK
1.præmie til Fugledes Black Boss, Tom B.Hansen
Bedste unghund

ÅK
1. præmie til:
Fugledes Zico
, Anton Ringøen, Norge
Day, Niels Jørgen Christensen
Villestoftes Mike, Flemming Frederiksen
Black Luckys Rapp, Per Ola Brekke, Norge
U-lindys Miss Salaze, Sten Rønnerling, Sverige. Bedste hund i åben klasse
Sito de la Mazorra, Bjørn Meijl, Sverige
Astrups Atlas, Bengt Rødseth, Sverige

2. præmie til:
Agertoftens Emir
, Jørgen Andersen
Villetoftes Raja, Svend Buchhave
U-lindys Mr.Reda, Bertil Mårtonson, Sverige
Vøggs Zaco, Michael Olsen

3. præmie til:
Villetoftes Maja, Bent Madsen

UKK
12 startende hunde
1.UKK Fugledes Dina, Keld Nielsen
2.UKK Stenbettan Sugarcane Hannover, Stenn Rønnerling, Sverige
3.UKK Astrups Leika, Lars Nielsen, fører Alex Nissen

VINDERKLASSE
40 startende hunde
1.vinder Fugledes Black Joker, Jes Kragh
2.vinder Zoko, Erik Åro
3.vinder Metrinelunds Boysen, Svend Buchhave

FJDs Nordjyske prøve ved Toftegaard lørdag d. 12-03-05

Unghundeklasse
FUGLEDES DINA (05622/2004), født: 20040317, farve: S/HV
Far: USKON PIKKUMUSTA FINCH, FINBCH, (FIN 24612/95)
Mor: DKBRCH, MARKPR, FUGLEDES SNERT(06504/95)
Opdrætter: FLEMMING FUGLEDE JØRGENSEN, LØKKEN 9480
Ejer: Keld Nilsen
1. præmie + pokal

  FUGLEDES BLACK BRITT (06835/2003), født: 20030406, farve: G/HV
Far: USKON PIKKUMUSTA FINCH, FINBCH, (FIN 24612/95)
Mor: DKBRCH, MARKPR, FUGLEDES SNERT(06504/95)
Opdrætter: FLEMMING FUGLEDE JØRGENSEN, LØKKEN 9480
Ejer: Flemming Fuglede
Fører: Flemming Sørensen
1. præmie

FJDs Sjællandske prøve ved Haslev d. 13-03-05

Åben klasse
VINDFELDTS ENYA AUD (09398/2001), født: 20010502, farve: G/HV
Far: METRINELUNDS ROLF MARKPR, (23908/95)
Mor: MARKPR, BOGAS PERNILL(07763/96)
Opdrætter: METTE JENSEN & RONNY VINDFELDT, NÆSTVED 4700
Ejer: Mette Vindfeldt
1. præmie

VINDFELDTS XENIA AUD (09396/2001), født: 20010502, farve: S/HV
Far: METRINELUNDS ROLF MARKPR, (23908/95)
Mor: MARKPR, BOGAS PERNILL(07763/96)
Opdrætter: METTE JENSEN & RONNY VINDFELDT, NÆSTVED 4700
Ejer: Peter Due Steisdal
1. præmie + pokal

FJDs Sydjyske prøve ved Saderup d. 13-03-05

Unghunde
MØLVADS GIA (00238/2004), født: 20031209, farve: G/HV
Far: HJALLESES KAOS MARKPR, (16429/2002)
Mor: MARKPR, MØLVADS DOLLY(08574/2001)
Opdrætter og ejer: POUL MØLVAD JØRGENSEN, ESBJERG Ø 6705
2. Præmie

Åben klasse
CILLE (05799/2001), født: 20010320, farve: S/HV
Far: ELVIS MARKPR, (07691/98)
Mor: MARKPR, TANJA AV FRYGNE(19893/96)
Opdrætter: FLEMMING VILSLEV KNUDSEN, TJÆREBORG 6731
Ejer: Flemming Vilslev Knudsen , Tjæreborg Stationsvej 15, 6731, Tjæreborg
1. præmie + pokal

FUGLEDES BLACK BANJO (06829/2003), født: 20030406, farve: S/HV
Far: USKON PIKKUMUSTA FINCH, FINBCH, (FIN 24612/95)
Mor: DKBRCH, MARKPR, FUGLEDES SNERT(06504/95)
Opdrætter: FLEMMING FUGLEDE JØRGENSEN, LØKKEN 9480
Ejer: Kruse Meier
2. præmie

FJDs Midtjydske prøve ved Egehytten d. 13-03-05

Åben klasse
ELVIS (07691/98), født: 19980413, farve: S/HV
Far: VØGGS ZORE MARKPR, (05047/96)
Mor: DKJCH, MARKPR, TANJA(18240/93)
Opdrætter: CARL-ERIK CHRISTENSEN, VIDEBÆK 6920
Ejer: CARL-ERIK CHRISTENSEN
2. præmie

SPURVFUGLDALENS IRONLADY (15164/2001), født: 20010722, farve: S/HV
Far: BIRK-STARS LEO DKJCH, MARKPR, (16671/90)
Mor: MARKPR, SPURVFUGLDALENS GRO(23223/97)
Opdrætter: CARLO NØRTOFT THOMSEN, HOLSTEBRO 7500
Ejer: Søren Blaabjerg
2.præmie

 SPURVFUGLDALENS HERTHA (08872/2000), født: 20000505, farve: S/HV
Far: METRINELUNDS MONRAD MARKPR, (20549/98)
Mor: SPURVFUGLDALENS ERICA(22852/94)
Opdrætter: CARLO NØRTOFT THOMSEN, HOLSTEBRO 7500
Ejer: Carlo Nørtoft Thomsen, Kragbækvej 6, Tvis, 7500, Holstebro
1. præmie og pokal.

FJDs Jysk-Fynske markprøve ved Vester Egense, tirsdag, den 22. marts 2005

FUGLEDES BLACK MAGIC (06833/2003), født: 20030406, farve: G/HV
Far: USKON PIKKUMUSTA FINCH, FINBCH, (FIN 24612/95)
Mor: DKBRCH, MARKPR, FUGLEDES SNERT(06504/95)
Opdrætter: FLEMMING FUGLEDE JØRGENSEN, LØKKEN 9480
Ejer: Lars Bæk Nielsen
1. pr. ung. kl. Fynsfadet

Fyns amt ved Otterup 19-3-2005

Unghundeklasse
TIMBERLAND (13314/2003), født: 20030626, farve: S/HV
Far: SØNDERMOSENS RIFF DKJCH, MARKPR, (14434/96)
Mor: REINTOFT A. SENTA(10594/97)
Opdrætter: JØRGEN GORDON ANDERSEN, OTTERUP 5450
Ejer: JØRGEN GORDON ANDERSEN
1. pr.

ASTRUP'S LAIKA (01973/2004), født: 20040117, farve: S/HV
Far: TOFTENS CHRIS(17977/2002)
Mor: MARKPR, ASTRUP'S VICTORIA(15494/97)
Opdrætter: AAGE CHRISTIANSEN, ROSLEV 7870
Ejer: Lars Nielsen
1. pr.

Åben klasse
VILLESTOFTE'S RAZZ (08316/2002), født: 20020501, farve: S/HV
Far: VILLESTOFTE'S ROY MARKPR, (10577/99)
Mor: MARKPR, STØDKILDES RIKKE(18516/96)
Opdrætter: GUNNAR LARSEN, ODENSE NV 5210
Ejer: GUNNAR LARSEN
2. pr.

KAOS (16429/2002), født: 20020901, farve: G/HV
Far: KJAKAN (N 09176/97)
Mor: MARKPR, MØLVADS CLEO(11421/2000)
Opdrætter: HANS NIKOLAJSEN, ODENSE S 5260
Ejer: Q. Fuglsang-Røge
2. pr.

  Århus amt ved Sødring d. 20-03-05

   Unghundeklassen
FUGLEDES BLACK MAGIC (06833/2003), født: 20030406, farve: G/HV
 Far: USKON PIKKUMUSTA FINCH, FINBCH, (FIN 24612/95)
  Mor: DKBRCH, MARKPR, FUGLEDES SNERT(06504/95) Opdrætter: FLEMMING FUGLEDE JØRGENSEN, LØKKEN 9480
Ejer: Lars Bæk Nielsen
  1. pr.

 Åben klasse
  STORMOSENS REX (07784/2001), født: 20010419, farve: G/HV
Far: ASTRUP'S ZACK MARKPR, (09600/99)
Mor: MARKPR, ASTRUP'S RUSKA(11366/97)
 Opdrætter: ERIK SKEEL, AABYBRO 9440
1. pr.

Sønderjyllands amt ved Klovtoft d. 19-03-05

Åben Klasse
FUGLEDES BLACK BANJO (06829/2003), født: 20030406, farve: S/HV
Far: USKON PIKKUMUSTA FINCH, FINBCH, (FIN 24612/95)
Mor: DKBRCH, MARKPR, FUGLEDES SNERT (06504/95)
Opdrætter: FLEMMING FUGLEDE JØRGENSEN, LØKKEN 9480
Ejer: Kruse Meier
2. pr.

FUGLEDES BLACK BRITT (06835/2003), født: 20030406, farve: G/HV
Far: USKON PIKKUMUSTA FINCH, FINBCH, (FIN 24612/95)
Mor: DKBRCH, MARKPR, FUGLEDES SNERT(06504/95)
Opdrætter: FLEMMING FUGLEDE JØRGENSEN, LØKKEN 9480
Ejer: Flemming Fuglede Fører: Flemming Sørensen

1. pr.

Nordjyllands amt ved Hjallerup d. 17-04-05

Åben Klasse
KROGSØGÅRD'S TRIBBEL (13920/2002), født: 20020715, farve: S/HV
Far: ASTRUP'S FRIJS MARKPR, (09599/99)
Mor: MARKPR, KROGSØGÅRD'S SISSEL(20703/95)
Ejer: Opdrætter: JAKOB W. JAKOBSEN, HJØRRING 9800
2. pr.

Østjyske vinderprøve ved Lyngbygård d. 28-03-05


1. vinder Engelsk setter Nordvestjydens Sawa v.Kurt Nedergaard

2. vinder Pointer Maizie av Rabbelugn, opdr.,ejer og fører Henrik Standartskjöld-Nordenstamm, Finland.

3. vinder Engelsk setter Bjergagers Missing Link v. Jan Justesen

4. vinder Pointer  HESSELHØJ MONA-LISA (04086/98), født: 19980214, farve: S/HV
Far: SKÄRTORPS KENDO(S 61097/93)
Mor: DKBRCH, MARKPR, METRINELUNDS YELVA(01700/92)
Opdrætter: JENS BANG, ASSENS 5610
Ejer: HESSELHØJ Jens Bang, Grindsmosevej 30, Barløse, 5610, Assens  

5. vinder Breton Gaio v. Asger Bak

DKKs Vestjyske vinderprøve ved Bramming d. 24-03-05


1. vinder Gordon setter Pennehavens Buffas v. Peter Rafaelsen

2. vinder Engelsk setter Nordvestjydens Chirak v. Kurt Nedergaard

3. vinder Engelsk setter Huntingfield Ikaros v. Jane Mortensen

4. vinder Pointer ASTRUP'S FRIJS (09599/99), født: 19990502, farve: S/HV
Far: ØB'S TRY SJCH, INTJCH, SCH, (S 28771/91)
Mor: MARKP, FREJA(00353/93)
Opdrætter: AAGE CHRISTIANSEN, ROSLEV 7870
Ejer: OKSBY Anna Marie Skov, Blangstrupvej 12, Turup, 5610, Assens  

4. vinder Pointer ASTRUP'S FRIJS (09599/99), født: 19990502, farve: S/HV
Far: ØB'S TRY SJCH, INTJCH, SCH, (S 28771/91)
Mor: MARKP, FREJA(00353/93)
Opdrætter: AAGE CHRISTIANSEN, ROSLEV 7870
Ejer: OKSBY Anna Marie Skov, Blangstrupvej 12, Turup, 5610, Assens

5. vinder Pointer FUGLEDES YATSI (09740/2002), født: 20020520, farve: S/HV
Far: VESTFJORDDALENS BLACK LUCK NJCH, MARKPR, (N 01336/94)
Mor: DKBRCH, MARKPR, FUGLEDES SNERT(06504/95)
Opdrætter: FLEMMING FUGLEDE JØRGENSEN, LØKKEN 9480
Ejer: Flemming Fuglede Jørgensen

DKKs Mesterskabsprøve ved Holbæk d. 06-04-05


1. vinder Engelsk setter Stærkærs Jaco v. Bent Nielsen

2. vinder Engelsk setter Norvestjydens Sawa v. Kurt Nedergaard

3. vinder Irsk setter Ibber v. Tony Andersen

4. vinder Pointer HESSELHØJ MONA-LISA (04086/98), født: 19980214, farve: S/HV
Far: SKÄRTORPS KENDO(S 61097/93)
Mor: DKBRCH, MARKPR, METRINELUNDS YELVA(01700/92)
Opdrætter: JENS BANG, ASSENS 5610
Ejer: HESSELHØJ Jens Bang, Grindsmosevej 30, Barløse, 5610, Assens

5. vinder Pointer MARKPR, ZOKO (03923/98), født: 19980219, farve: B/HV
Far: SPURVFUGLDALENS ES MARKPR, (22850/94)
Mor: MARKPR, ZIBA(25982/89)
Opdrætter: ERIK HENRICHSEN AARØ, SKIVE 7800
Ejer: Erik Henrichsen Aarø

6. vinder Breton Syrach v. Jan Nielsen

6. vinder Engelsk setter Borums P. Bonzo v. Ejgil Nicolajsen

RETUR DPK                RETUR TOPPEN AF SIDEN