Avlsregister for DPK’s Elitehunde 
Stiftet i 1947-48

For optagelse kræves 1. pr. på markprøve ÅK/BRKL og udstilling (VG) og være fyldt to på udstillingsdagen

2016

Villestoftes Victor DK18061/2012 Jutevatnets Radar – Metrinelunds Gossi Opdrætter Gunnar Larsen
Vilestoftes Asta DK18058/2012 Jutevatnets Radar – Metrinelunds Gossi Opdrætter Gunnar Larsen.
Alsbjergs Evita DK16202/2013 Spurvfugldalens Qvan – Alsbjergs Plet Opdrætter Søren Alsbjerg
Matresses F. Mati DK17210/2013 Matresse’s Black Magic Junior – Matresse’s Bertha Opdrætter Jan Espersen
Mjølners Sol DK03506/2013 Frierfjorden’s Rex – Mjølners Idun Opdrætter Jens Have.
Metrinelunds Tenna DK05714/2012 Metrinelunds Ricco – Metrinelunds Dorit Opdrætter Svend Bukhave
Södersjöens Tressette Opdrætter Lisbeth Bodén.
Boelsgaards A. Bloom SE17825/2016 Frierfjordens Rossi – Boelsgaard’s Cille Opdrætter Tom B. Hansen

2015

Boelsgaard’s A Tuxedo    Frierfjorden’s Rossi – Boelsgaard’s Cille  Tom B. Hansen

Matresse’s Bertha  Dansk Dynasty Chico – Matresse’s Ylva  Jan Espersen

Astrup’s Rik  Daxoronjas Basso – Idimum-Rona   Aage Christiansen

Niels  Av Rabbelugn Odin – Stormosens Roska  Morten Sommer      

Oluf   Av Rabbelugn Odin – Stormosens Roska  Morten Sommer

Astrup’s Via   Daxoronjas Basso – Idimum-Rona  Aage Christiansen

Astrup’s Loke  Matresse’s Nick – Astrup’s Zita Aage Christiansen

Boelsgaard’s Trille Frierfjorden’s Rex – Boelsgaard’s Cille  Tom B. Hansen

Villestoftes Mico  Jutevatnets Radar – Metrinelunds Gossi  Gunnar Larsen

Spurvfugldalens Pax  Mørup’s Krumme – Spurvfugldalens Kaya  Carlo Nørtoft

2014

Spurvfugldalens Qizi  Astrups Fighter – Spurvfugldalens Katja  Carlo Nørtoft

Spurvfugldalens Quincy  Astrups Fighter – Spurvfugldalens Katja  Carlo Nørtoft

LN Pointmanns Zeppo  Everest des Braies de L´oridelle – Bendts A Ditte  Laust Nørskov

LN Pointmanns Piere  Everest des Braies de L´oridelle – Bendts A Ditte  Laust Nørskov

Boelsgårds A Didrik  Frierfjordens Rex – Boelsgårds Cille  Tom B. Hansen

2013

Spurvfugldalens  Olivia  Astrups Fighter – Spurvfugldalens Kaya  Carlo Nørtoft

Vildtmandens Valdemar  Takese Kimba – Kirkebjergs Tanja   Jens Rasmussen

Frierfjordens Randi   Juvevatnes Radar – Fugledes Black Britt  Jens Have

Bjørklund C R Donna  Juvavatnes Radar – Hirvasvoupion Cepa  Einar Holmvik Matresse´s

Black Magic Junior  Fugledes Black Magic – Fie  Jan Espersen

2012

Dansk Dynasty Chico   Risto de l’Aouro  – Dansk Dynasty Xara Jan van Haren

Dansk Dynesty Enrico Saxo du Bois des Perches – Dansk Dynasty Yckel Jan van Haren

Fugledes Orkan Fugledes Extra – Fugledes Yatsi Flemming Fuglede Jørgensen

Villestoftes Ena Villestoftes King – Villestoftes Nanna Gunnar Larsen

UG´s Prince Niholys Pax – Maggie Arne Larsen

Fleur des Rousses de la Combe Sieff de Léscalayole- Asti de la Plaine Aux Pascal Combe

Dansk Dynesty Doede Sieff de l´Escalayole – Dansk Danasty Yckel Jan van Haren

Tiurskogens Penny Black Lucky Cantona – Afferns Wilma  Claes Carnbring

Astrups Feigther Astrup’s Dirty Dancer – Idium-Rona  Aage Christiansen

Top Point Axi  Villestoftes Rex – ÔB Soda Bertil Mårtensson

Vildtmandens William Takese Kinba – Krkebjergs Tanja Jens Rasmussen

Fugledes Pius Stenbitens Sugarcane Hannover – Ringlias Aura  Flemming Fuglede Jørgensen

Fugledes Oskar Fugledes Extra – Fugledes Yatsi Flemming Fuglede Jørgensen

Uri de la Ferme de Beleu Lasco de la Lembaz – Pepite de Mas Déyraud  P. Bouteneigre

Villestoftes Cille Brørups Ponto – Maja Gunnar Larsen

2011

Cash de Petit Beauregard  Top-Gun des Buveurs Dáir – Vanille des Hauts de Gamond   Saidana

Zico Zaphir de La Perdrisette – Flemløses Røskva     Laust Nørskov

Villetofte’s Gry Idimum Laki – Villestoftes Tikka   Gunnar Larsen

Fugledes Merlot Black Luckys Wiiliam – Fugledes Venus  Flemming Fuglede Jørgensen

Fugledes Odin Fugledes Ekstra – Fugledes Yatsy  Flemming Fuglede Jørgensen

Matresse’s Ylva Fugledes Freud – Horndrups Otti  Jan Espersen

Matresse’s Nick Fugledes Black Magic – Fie  Jan Espersen

Astrups Zaza Astrups Dirty Dancer – Idimun Rona   Aage Christiansen

Fugledes Odett Fugledes Ekstra – Fugledes Yatsy   Flemming Fuglede Jørgensen

Hesselhøj Disco Black Lucky Copiad – Hesselhøj Primadonnna  Jens Bang

2010

Fugledes Gissa Fugledes Dirch –Astrup’s Siff   Flemming Fuglede Jørgensen

Villestoftes Kit Villestoftes Roy – Stødkilde Rikke  Gunnar Larsen

Fugledes Eno Fugledes Black Joker –Astrups Sif Flemming Fuglede Jørgensen

Fugledes X-tra Fugledes Black Joker –Astrups Sif Flemming Fuglede Jørgensen

Mørups Britta Niholys Pax – Makeos Mai   Hugo Nielsen

Fugledes Juvel Fugledes Black Magic – Fugledes Ulla Flemming Fuglede Jørgensen

Henningknausens Pascal Lierungens A kompis – Ørntuas C Oy  Henning Rosenlund

Villestoftes Sissel Idimum Laky – Villestoftes Tikka  Gunner Larsen

2009
  Mjølners Magni Fugledes Dirch – FlemløsesAmanda  Jens Have
Villestoftes Yaki Idimum Laky – Villestoftes Tikka   Gunnar Larsen
Niholys Chang Idimum Laky –Astrups Nadia  N.H. Lykke
Metrinelunds Gossi Metrinelunds Ricco – Villestoftes Raja  Svend Buchhave
Mjølners Idun Fugledes Dirch – FlemløsesAmanda   Jens Have
Takese Erika Pan – Idimum Tia  Erik Danielsen

2008
  Jantors Tiger Borys od Ragora – Anja  Jan Rasmussen
  Mørups Krumme Spurvfugldalens Fly – Makeos Mai  Hugo Nielsen
  Vale Spurv. Jan –Reintoft HB Gaby  Bent Boesen
  Villestoftes Snaps Villestoftes Razz – Villestoftes Tikka  Gunnar Larsen
  Vindfeldts Enzo Vindfeldts Drevs – ØB’s Songa  Mette Vindfeldt 
  Niholys Rikke Idimum Laky –Astrups Nadia  Niels Holger Lykke
  Spurvfugldalens Katja Idimum Laky – Spurv.Hertha  Carlo Nørtoft Thomsen
Zaro Zar – Oxsprings Rose  Michael Voegeding
2007
   Boelsgaards Paw Kendo - Riddarsporens Bitta  Tom B Hansen
  Fuglede black Magic Uskon Pikkumusta – Fugledes Snert Flemming Fuglede Jørgensen
  Fugledes Don Camillo Uskon Pikkumusta – Fugledes Snert Flemming Fuglede Jørgensen
  Fugledes Freud Fugledes Black Joker – Fugledes Uno Flemming Fuglede Jørgensen
Hjalleses Glenn Altegenios Gram – Mølvads Cleo  Hans V. Nikolajsen
  Metrinelunds Ricco Pan – Metrinelunds Gunilla  Svend Buchhave
  Villetoftes Razz Villetoftes Roy – Stødkildes Rikke   Gunnar Larsen
  Blålyngens Trille Sitto de la Mazzora – Metrinelunds  Kennel Blålyngen
  Jo-Kjells Lysa Jo-Kjells Nero – Jo-Kjells Gosa   Kennel Jo-Kjell
  Spurvfugldalens June Spurvfugldalens Golden Goal – Spurvfugldalens Erica  Carlo Nørtoft Thomsen

2006
Astrups Dirty Dancer
Toftens Chris – Astrups Victoria Aage Christiansen
Canto Elvis – Tanja av Frygne Flemming  Vilslev Knudsen
Fugledes Dirch Uskon Pikkumusta – Fugledes Snert  Flemming Fuglede Jørgensen
 
Kirkebjergs Spar-To Haj – Kirkebjergs Rita  Alfred Olsen
 
Spurvfugldalens Jan Spurvfugldalens Golden Goal – Spurvfugldalens Erica  Carlo Nørtoft Thomsen
Day Elvis – Tanja av Frygne   Flemming Vilslev Knudsen
Idimum Tia Mirko de Saint Claire – Takese Randi  Petrovic Nebojsa
 
Idimum Rona Rado de Saint Claire – Takese Randi  Petrovic Nebojsa
Kirkebjergs Tanja Haj – Kirkebjergs Rita  Alfred Olsen
 
Ringlias Aura Vestfjordalens Paco – Fugledes Ultra  Anton Ringøen
 
Villestoftes Mie Villestoftes Razz – Villestoftes Tikka  Gunnar Larsen
Villestoftes Raja Villestoftes Roy – Stødkilde Rikke  Gunnar Larsen

2005
  Bredbjerggaards Ronnie Haj – Bredbjerggaards Mia Hans Nielsen
Fugledes Black Joker Uskon Pikkumusta – Fugledes Snert  Flemming Fuglede Jørgensen
Metrinelunds Boysen Pan – Metrinelunds Gunilla  Svend Buchhave
Niholys I Sam Astrups Frijs –Astrups Nadia  Niels Holger Lykke
Stormosens Rex Astrups Zack –Astrups Ruska  Erik Skeel
Fugledes Black Britt Uskon Pikkumusta – Fugledes Snert Flemming Fuglede Jørgensen
Villestoftes Rita Villestoftes Roy – Stødkilde Rikke Gunnar Larsen

2004
  Borys od Raroga Casper Z Podulsi – Boria Z Cichowa S. Tutodziecki, P.
Flemløses Røskva Texas av Frygne – Mjølners Freja  Ib Eriksen
Fugledes Yatsi Vestfjorddalens Black Luck – Fugledes Snert   Flemming Fuglede Jørgensen
Reintoft HB Gabby Alsbjergs Jeppe – Reintoft I Erikka  Thorkild Reintoft
Spurvfugldalens Hertha Metrinelunds Monrad –
Spurvfugldalens Erica  Carlo Nørtoft Thomsen
Vindfeldts Enya Aud Metrinelunds Rolf – Bogas Pernill   Mette Vindfeldt J.

2003
Anja Metrinelunds Rolf – Reintoft A Senta   Jørgen Gordon Andersen
Metrinelunds Salka Chang – Sorfi   Svend Buchhave
Sønderjydens Judi Rosenkvist Hejduk – SønderjydensTessa   GerhardWolf
Vildtmandens Joy TorsAstro – Tanja   Jens Rasmussen
Villestoftes Nanna Villetoftes Roy – Stødkildes Rikke   Gunnar Larsen

2002
Astrups Frijs ØB’s Try – Freja  Aage Christiansen
Astrups Zack ØB’s Try – Freja  Aage Christiansen
Aziz
Skærtorps Junior – Mia  Marianne Kronholm
Astrups Siff ØB’s Try – Freja  Aage Christiansen
Bogas Pernill Nero – Bogas Jasmin   Bent Hansen
Flemløses Amanda Tecas av Frygne – Mjølners Freja   Ib Eriksen
Makeos Nanna Metrinelunds Rolf – StormosensAnn   Orla Esmann

2001
Elvis Vøggs Zoro – Tanja   Carl E Christensen
Pan Metrinelunds Jacob – Pia   Else Pedersen
Villestoftes Gott Villestoftes Gullit – Dansk Dynesti U R    Gunnar Larsen
Agertoftens Donna Agertoftens Kazan –Agertoftens Silvia  Jørgen Andersen
Agertoftens Vhe Texas av Frygne –Agertoftens Silvia  Jørgen Andersen
Makeos Maj Metrinelunds Rolf – StormosensAnn  Orla Esmann
Metrinelunds Gunilla Texas av Frygne – Sorfi   Svend Buchhave
Villestoftes Gitte Villestoftes Gullit – Dansk Dynesti U R   Gunnar Larsen

2000
Haj Lergravens Birk – Tanja  Jens Rasmussen
Astrups Ruska Birkstars Leo – Reintoft K Troja  Aage Christiansen
Fugledes Snert ØB’s Try – Fugledes Nanna  Flemming Fuglede Jørgensen
Hesselhøj Mona Lisa Skærtorps Kendo – Metrinelund Yelwa   Jens Bang
Hesselhøjs Primadonna Skærtorps Kendo – Metrinelund Yelwa   Jens Bang

1999
Agertoftens Santos Mohawk –  Agertoftens Isabella  Jørgen Andersen
Max Søndrjydens Pascal – Plet  Visti Frandsen

1998
Villestoftes Cille – Brørups Ponto – Maja  Gunnar Larsen
 Astrups Nadia Chang – Donna  Aage Christensen
Mjølners Frøj Mertinelunds King – Mørups  Siv Jens Have
Mjølners Markus Mertinelunds King – Mørups Siv  Jens Have
Søndermosens Riff Fugledes Sjang – Søndermosens Kira  Aksel Knudsen
Texas av Frygne Sir Satan –Agertoftens Mette  Jørn H Wølner
Bredbjerggaard Mia Bredbjerggård Rikki – Gulla Ena  Hans Nielsen
Metrinelunds Yelva Søndermosens Paw – Sippe   Svend Buchhave
Mjølners Freja Mertinelunds King – Mørups Siv Jens Have
Rossi Roky – Sif   Leo B. Andersen

1997
Meistro Sønderjydens Tam Tam – Mai   Niels Krarup
Rosenkvist Hejduk Sønderjydens Pascal – Serinas Tiwa  Bent Christensen
Sønderjydens Britt Sønderjydens Pascal  – Sønderjydens Sonny  GerhardWolf
Tanja Stormosens Sejr – Metrinelunds Fiffi Danielsen    Torkild Schmidt
Spurvfugldalens Erica Birkstars Leo – Spurvfugldalens Bella   Carlo Nørtoft Thomsen
Trumf Vøggs Yakari – Mie   Arne Berthelsen

1996

Midtjysk King Jerstals Ron – Sønderjydens Siff   Frede Mikkelsen
Pan Winthers Memory of Kvist – Sussi   Ib Lykke Jensen
Rosenkvist Tempo Sønderjydens TamTam – Serina Tiwa ?
Stormosens Nold Max – Katja  Erik Skeel
Freja Reintoft k. Fix Søndermosens Tina   Jeppe Christiansen
1996
Stormosens Ann Max – Katja  Erik Skeel
Midtjysk Lyt Jerstals Ron – Sønderjydens Donna   Frede Mikkelsen
Susie Birkstars Leo – Tina  Anne G. Nielsen
Tanja Birkstars Leo – Lydehøjs Lill Miska   Agner Brun

1995 
Agertoftens Jalco
Fighter vd. Postschwaige – Lydehøj Line  Jørgen Andersen
Alsbjergs Jeppe TakeseAs –Albjergs Lotte  Søren Alsbjerg
Mørups Thor Daasens Max – Hesselhøj Britta  Jens Have
Sønderjydens Tessa Sønderjy. Bob – Kiss v Hohenstaufen  Gerhard Wolf
Villestoftes Zita Brørups Ponto – Maja  Gunnar Larsen 
Serinas Freddy
Pele – Rita ?

1994
Chjang
Søndermosens Tom – Metrinelunds Gritt  Kenneth &
Anne Marie Petersen
Spurvfugldalens Casper Dåsens Max – Vicki   Carlo Nørtoft Thomsen
Letty Stormosens Sejr –
Metrinelunds Fifi Danielsen   Torkil Schmidt 
Villestoftes Molly
Brørups Ponto – Maja  Gunnar Larsen
Metrinelunds Elly Søndermosens Paw – Sippe  Svend Buchhave
Mørups Line Dåsens Max – Hesselhøj Britta  Laurits Nielsen
Stormosens Klør-Knægt
Max – Katja   Erik Skeel
Treff Assynt Tom – Alsbjergs Tinne Fl. Høj Hansen
Lady Per – Bredbjerggårds Mai  Niels Krarup 
Sorfi
Pelé – Gulla Ena   John Madsen

1993
Birk-Stars Leo Søndermosens Tom – Litta  Vagn Stubkjær
Metrinelunds Jacob Sønderjydens Floss – Sippe  Svend Buchhave
Metrinelunds King Sønderjydens Floss – Sippe  Svend Buchhave
Sønderjydens Tam-Tam Sønderjydens Floss – Isabella  Gerhard Wolf
Villestoftes Gorm Kosak – Maja  Gunnar Larsen
Vøggs Yakari Rimfaxes Gun – Malu   Herold Otterup Jensen
Birk-Stars Freja Søndermosens Tom – Litta   Vagn Stubkjær
Brørups Biba Winthers Memory of Kvist – Vivi   Leif Holm
Dansk Dynasti Trine Dåsens Max – Kirkebjergs Sanne  Jan van Haren, H.
Donna Kosak – Søndermosens Tina   Jeppe Christiansen
Metrinelunds Fifi Danielsen Sønderjydens Floss – Sippe   Svend Buchhave
Rekke Kirkebjergs Troll – Rimfaxes Lady   Filip Ålborg
Vøggs Anni Vøggs Tiko – Oksby Mila   Herold Otterup Jensen

1992
 
Kirkebjergs Rip Takese As – Kirkebjergs Tenna  Alfred Olsen
Villestoftes Gullit Nero – Maja  Gunnar Larsen
Agertoftens Mette Urlev – Lydehøjs Line  Jørgen Andersen
Boga Shiela BlackfieldWellinton – Hærjarøs Jasmin   Bent Hansen
Don O’wan‘s Bri Birkemosens Rapp – Reintoft E Nanna   Inger Sejersen
Kirkebjergs Tutsi Kirkebjergs Troll – Kirkebjergs Ritt   Alfred Olsen
Lydehøjs Lill-Miska Lydehøjs Bob – Reintoft I Miska   Laurits Lydehøj Hansen

1991 
Alsbjergs Loffe
Kosak – Alsbjergs Nanna  Søren Alsbjerg
Bredbjerggaards Riki Frydenlunds Volle – Bredbjerggårds Britta  Hans Nielsen
Metrinelunds Tayson Takese As – Sippe  Svend Buchhave
Sønderjydens Bob Sønderjydens Goy-Goy – Isabella   Gerhard Wolf
Sønderjydens Tayson Sønderjydens Floss – Isabella   Gerhard Wolf
Takese Dux Blackfield World Master – Nanna   Erik Danielsen
Mørk Mille Rimfaxes Gun – Linka   Henning Mørk
Serinas Tiwa Pele – Rita   Leo Ruhoff
Tina Søndermosens Kim – Sussi   Anne G. Nielsen
Vøggs Sheila Rimfaxes Gun – Malu   Herold O Jensen
Krag Sander Takese As – Sippe   Jes Krag

1990 
Bello
Kirkebjergs Troll – Daisy  Poul Fugl Hansen
Bimmer II Pelé – Søndermosens Vivi   Jan Rasmussen
Kirkebjergs Tim Takesa As – Kirkebjergs Tenna   Alfred Olsen
Kosak Per – Bredbjerggård Maj   Niels Krarup
Max King – Sønderjydens Donna   Frede Mikkelsen
Stormosens Sejr Riff – Katja   Erik Skeel
Søndermosens Paw Rimfaxes Gun – Søndermosens Julie   Aksel Knudsen
Alsbjergs Kiwi Daasens Max –Alsbjergs Anni   Sigvald  Alsbjerg
Alsbjergs Lotte Boga Roy –Alsbjergs Nanna  Søren Alsbjerg
Litta Boga Roy – Heidi  Jørgen Andersen
Sita Rimfaces Gun – Heidi   Poul Fugl Hansen
Vøggs Yokon Rimfaxes Gun – Malu   Herold O Jensen

1989 
Nero
Boga Roy – Heidi  Jørgen Gordon Andersen
Sønderjydens Floss Sønderjydens Goy-Goy – Sønderjydens Mette  Gerhard Wolf
Katja Boga Roy – Lusy  Niels Andersen

1988 

Bredbjerggårds Sacco
Rimfaxes Emir L – Bredbjerggårds Liva F  Hans Nielsen
Rabølgårds Siff   Riff – Gitte  K  Svend Rasmussen
Rimfaxes Gun Per – Gitte K   Poul Ellehøj
Lydehøjs Line Bob – Kirkebjergs Sus L   Laurits Lydehøj Hansen
Maja  Frydenlunds Volle L – Gulla Vanja  Svend Buchhave
1988
Malou King G – Veronika  Jens Have
Rimfaxes Kaye Per – Rimfaxes Dixi M   Poul Ellehøj
Søndermosens Tina Vestfjorddalens Tim –
Søndermosens Vixi K   Aksel Knudsen

1987
Kirkebjergs Troll Monzon L – Kirkebjergs Ritt  Alfred Olsen
Pigas Knast Bredbjerggårds Rico G – Pigas Bonny M  Leif Jørgensen
Heidi King G – Søndermosens Troja   Poul Fugl Hansen
 
Harjarøs Jasmine BogasAmbasadør – Harjarøs Tiona    Eva Bank, S
Kraghedens Ann Krags Ib – Bess  G   Hans Nielsen

1986 
Alsbjergs Bob
Bogas Jøgge – Alsbjergs Tina S& S Pedersen
Pele Frydenlunds Volle – Gulla Vanja  Svend Buchhave
Sønderjyden Goy-Goy Gulla Vodka – Sønderjydens Zita  Gerhard Wolf
Takese As Alsbjerg Sep – Pia  Erik Danielsen
Sippe Frydenlunds Volle – Gulla Vanja Svend Buchhave
Riff Møhr v Hammersheim  Poul Fugl Hansen

1985 
Vøggs Tiko
Jersdals Hassan   Herold O. Jensen
Winther Achilleus Cato – Frydenlunds Sally  Poul Winther Johansen
Søs Boga Roy – Sniff  Jørgen Roediger

1984 
King Gun – Ulla  Helge Skodborg
Monzon Bubbi – Lergravens Mibelle   Henning Olsen
Sønderjydens Ruf Zitas Martell – Sønderjydens Laura  Gerhard Wolf
Heidi Søndermosens Kim – Tina   Gordon Andersen
Sussie Oksby Basse – Bredbjerggaards Lajla   Bakke Hansen
Vøggs Effi Jertals Hassan – Ziras Charlotte   Herold O. Jensen

1983
Krags Ib
Søndermosens Kim – Tanja  Jes Krag
Riff Riff C – Birk-Mosens Muggi   Søren Møller Jensen
Janne Hai – Fleur Benny  S. Hansen
Jertals Snubbi Alsbjergs Sep – Cito   Chr. Busk
Jertals Viki King – Cita   Chr. Busk
Kirkebjergs Ritt Cato – Schneiders Lolu   Alfred Olsen
Rimfaxes Frederikke Rimfaxes Emir – Bogas Lola   Poul Ellehøj
Rimfaxes Tikki Sjas – Maxelinebelle  Poul Ellehøj
Topsy Søndermosens Kim –Ann   Orla Esmann
Trine Bogas Chock – Sejbækgaards Flora   Hans Nikolajsen

1982
Alsbjergs Jan
Alsbjergs Sep –Alsbjergs Mai   Sigvald & Søren Alsbjerg Pedersen
Cato Zitas Martell – Tanja  Cai B. Langholz
Jertals Hassan Alsbjergs Sep – Cita  Chr. Busk
Jaika Alsbjergs Sep – Bimba   Adolf Jørgensen
Pigas Bonny Riff C – Piga   Leif Jørgensen
Tickidee Jess – Tina   Knud Madsen

1981
 
Gråhøgdas Charmeur Oksby Fly –Alvarmarkens Fleur   Eigil Tangen
Tass Riff C – Frydenlunds Soliel   Erik Danielsen
Rimfaxes Dixi Sjas Maxebelleline  Poul Ellehøj
Ras Jess – Sus   K. B. Hansen

1980 

Jertals Pax
Zitas Martell – Cita   Chr. Busk
Kit Jess – Lajla   Gordon Andersen
Linda Jess – Lajla   Gordon Andersen
Pia Jess – Lajla  Gordon  Andersen
Tina Jess – Lajla  Gordon  Andersen
Pippi Zitas Martell – Tanja  C. Berg

1979 
Alsbjergs Don
Riff C –Alsbjergs Mette   Sigvald & Søren Alsbjerg Pedersen
Spot Ellebæks Tanny – Zita  Else Pedersen
Søndermosens Kim King – Ulla  Aksel Knudsen
Bess Birkmosens Tuk – Stormosens Flora  Hans Nielsen 1
Bredbjerggaards Mona Yotas Floss – Bredbjerggaards Susan  Hans Nielsen 2
Hertha Gun – Aljydens D Hertha   Hans Nielsen 3
Kari Jess – Lajla   Gordon Andersen
Kirkebjergs Tina Paw – Schneider Lolu  Alfred Olsen
Oksby Lajla II Oksby Basse – Oksby Camilla   Lis Skov & A P Andersen
Søndermosens Troja Yotas Floss – Ulla  Aksel Knudsen

1978 
Bimmer
Jess –  Lajla  Gordon Andersen
Sjas Lergravens Kaliff – Linka Fl.   F. Andersen
Sønderjydens Bob Zitas Martell – Twiggy  Gerhard Wolf
Britt Riff – Kit  Villy Jensen
Dina Trumf – Aamosens Jette    P. Hansen
Gullas Otella Frydenlunds Snaps – Gullas Nicoline   Leif Frandsen
Senta Mørups King – Brit V.   V. Gravesen
Sønderjydens Britta Zitas Martell – Twiggy  Gerhard Wolf

1977
Alsbjergs Sep Oksby Fly – Alsbjergs Mette  Sigvald Pedersen
Birkemosens Kim Oksby Fly – Birkemosens Trine   Kr. Vestergaard
Claus Riff C – Conny   E. P. Nielsen
Frydenlunds Snaps Pau – Frydenlunds Randi   Knud Hansen
 
Mingo Riff C – Conny   E. P. Nielsen
Pan Haj – Kady Lady   W. Poulsen
Sønderjydens Bento Zitas Clay – Twiggy   Gerhard Wolf
Ann Mørups King – Bessi G.   Esmann Nielsen
Cita Oksby Fly – Tut H.   Chr. Sørensen
Maxelinebelle Riff C – Belle   A. Berthelsen
Tanja Oksby Fly – Zita  C.   B. Langholz

1976 
Birkmosens Tuk
Oksby Fly – Birkmosens Dorte   Kr. Vestergaard
 
Hai Kirkebjergs Rex – Janne   S. A. Jensen
 
Jack Boga Chock – Heidi   Thorkild Pedersen
 
Paw Riff – Kirkebjergs Zitall  Aage Larsen
Bonni Knas – Kirkebjergs Lotte   F. Christensen
 
Bredbjerggaards Liva Oksby Fly – Bredbjerggasards Susan   Hans Nielsen
1976
Sadina Riff – Heidi  Thorkild Pedersen
 
Sønderjydens Senta Zitas Clay – Twiggy  Gerhard Wolf

1975 
Jess
Knas – Risbakkens Sussie  Orla W. Sørensen
Kirkebjergs Rex Knas – Kirkebjergs Donna  Alfred Olsen
 
Lergravens Kalif Riff – Lajla   Henning Hansen
Skebjergslettens Black
Arrow Masterlines Dianmond Ace – Mørups Topsy   A. Andersrø
Oksby Basse Oksby Prins Henrik – Tanja    A. P. Andersen
 
Zitas Martell Riff A – Zitas Nana   Peter Jensen
 
Alsbjergs Sanni Oksby  Fly – Alsbjergs Mette  Sigvald Pedersen
 
Bimba Bogas Chock – Ulla   Helge Dalgas
 
Cita Oksby Fly – Tut    H. Chr. Sørensen
 
Oksby Tibbe Buster – Oksby Elna    A. P. Andersen
 
Schneiders Lolu Sparto – Schneiders Donna   A. Schneider
 
Stella Knas – Kirkebjergs Lotte  Poul Ellehøj
 
Ulla Oksby Fly – Tut    H. Chr. Sørensen
 
Zitas Charlotte Oksby Fly – Zitas Nanna   Peter Jensen
 
Tidy Åmosens Kim – Tjicka   E. Andersen

1974 
Bessi
Pan – Rikke   Henning Madsen
Bredbjerggårds Nellie Kim Søndermosens Jette    Hans Nielsen
 
Lolly Aamosens Sorte Per – Heddy   N. A. Olesen
Mette Knas – Risbakkens Sussi    Orla W. Sørensen
 
Oksby Camilla Buster – Oksby Elna    Lis Skov & A P. Andersen
Zitas Tika Riff – Zitas Nanna    Peter Jensen
Oksby Prins Henrik Ferroes Tom – Oksby Jonna    A. P. Andersen

1973
 
Pau Mørups King – Stødkildes Jane   Laurits Nielsen
 
Riff Oksby Fly – Tessa    Henning Sund
 
Trumf Aamosens Jasper – Mona   A. Berthelsen
 
Belle Aamosens Jasper – Mona   A. Berthelsen
 
Frydenlunds Randi Boga Chock – Frydenlund Nelly   Knud Hansen
Kirkebjergs Zita II Mollys Kim –Aamosens Brit   Alfred Olsen
 
Rosita Spar To – Kady Tøs    Henning Hansen

1972
Paw
Trellerups Pollo – Chjip    G. Nielsen
Riff Brangstrupgaards Ruff – Trine    L. Jørgensen
 
Birkemosens Trine Trellerups Jack – Stubkærs Jette   K. Vestergaard
Bredbjerggård Susan Stendis Spot – Søndermosens Jette   Hans Nielsen
 
Plet Mørups King – Stødkildes Jane    L. Jørgensen
Tina Mørups King – Stødkildes Jane    L. Jørgensen

1971 
King
Ferroes Tom – Kelbymagles Addi    K. Lagerbon
 
Løghøjs Rold Mørups King – Løghøjs Lajla  Jens Kragh
Palmelunds Nogi Meiers Banjo – Kady Luna    Jens Hansen
 
Rex Fragtrups Pan – Mørups Blackie    I. Jensen
Riff Brangstrupgaards Ruff – 
Trellrups Erla   C. Pedersen
Birk-Mosens Dorte Trellerups Jak – Stubkærs Jette    Kr. Vestergaard
 
Birk-Mosens Sannie Klitrosens Casper – Stubkærs Jette    Kr. Vestergaard
 
Donna Mørups King – Ulla     H. Dalgas
 
Kirkebjergs Lotte Spar To –Aamosens Brit    Alfred Olsen
 
Taffelbay Sita Stendis Spot – Taffelbay Jet    K .Gjerulf
 
Åmosens Tutti Åmosens Kim – Susi    Chr. Houmølle

1970
Bogas Chock
Ferroes Tom – Risinges Gissa  Bent Hansen
 
Rolf Mørups King – Vitta af Albæk Oluf Olesen
Brit Torsmarks Gun – Lejla  Elias Brauner
 
Conni Mørups King – Fugledes Alice  Gordon Andersen
 
Heidi Mørups King – Mollys Sussi Th. Pedersen
 
Kady Luna Riskæs Haj – Damsgaards Linda II   K. B. Düring
 
Lajla Ferroes Tom – Kady Tøs   Henning Hansen
 
Løghøjs Nette Riskærs Ras – Løghøjs Lajla   Jens Kragh
 
Mira Mørups King – Brokholms Norna   E.& K. Lange
 
Randi Mørups King – Fugledes Alice  Gordon Andersen
 
Sussi Mørups King – Mollys Sussi  Th. Pedersen
Zitas Nanna Black Luck – Zitas Kathe Peter Jensen

1969
Pluto Kirkebjergs Tino –
Brangstrupgaards Maria Calla   Frede Andersen
Sjak Mørups King – Tessi  Th. Hansen
 
Sparto Mørups King – Kirkebjergs Sus  Poul H. Hansen
 
Bogas Janet Ferroes Tom – Mollys Jo-Jo  Bent Hansen
 
Nordfyns Charlotte Meiers Klaus –Winthers Nekoline  Ejner Pedersen
 
Trellerups Jette Mørups King –Winthers Erla  Thue Hansen

1968
 Ferreos Tom Fugls Vilman – Bogas Laila   C.A. Sørensen
Mørups Bob Riskærs Haj – Mørups Britta   Laurits Nielsen
 
Stendis Rock Brangstrupsgaards Ruf – Sussi   Harald Carstens
 
Brit Riskjærs Haj – Torsmarks Queen      J. Chr. Tvergård
 
Stubkærs Britt Mørups Rex – Stubkærs Tut  Chr. Christensen
Taffelbay Brit Torsmarks Sidi – Hellerupgaards Kit  Kjeld Gjerulf
Taffelbay Jet Torsmarks Sidi – Hellerupgaards Kit  Kjeld Gjerulf
 
Trellerups Erla Mørups King –Winthers Erla   Thue Hansen
 
Tvedskovens Bella Riskjærs Haj – Vandbakkens Bella   Jens C. Tonnisen
 
Aamosens Brit Aamosens Kim – Kirkebjergs Zita    Chr. Houmølle

1967
Kady Lis Riskærs Haj – Damgaards Linda II    K. B. Düring
 
Kady Nelly Riskærs Haj – Damgaards Linda II    K. B. Düring
 
Keldbymagles Rikke Schneiders Kim – Kirkebjergs Jet  Arne Jepsen
Ulla Fugls King – Ovegaards Della   Adolf Jørgensen
 
White Risinges Jim – Hellerupsgaards Aja    Egon Holm

1966
Aamosens Kim Kady Peter –Aamosens Bitten   Chr. Houmølle
 
Egebys Knold Fugls Vilmann – Fylla af Søhus  Gordon Andersen
Torsmarks Gun Boga King –Alsbjergs Centa    Ester Wibholm
 
Aamosens Bitten II Kady Peter –Aamosens Bitten    Chr. Houmølle
 
Frydenlunds Laila Frydenlunds Gut – Frydenlunds Dorit  Knud Hansen
 
Oksby Jonna Oksby Mester – Hellerupgaards Tessie     A.P. Andersen
Zitas Kathe II Black Luckys Rapp – Zitas Randy   Peter Jensen

1965 
Hærvejens Klavs Riskær Ras – Ulla af Sørup    Chr. Phillipsen
 
Damsgaards Linda III Alsbjergs Klaus – Damsgaards Britt    Karl Olsen
 
Hærvejens Marit Riskær Ras – Ulla af Sørup    Chr. Phillipsen
 
Løghøjs Lajla Schneiders Kim – Løghøjs Cyla    Jens Kragh
 
Mollys Maj Boga Kim – Molly af Allan     Nor. Barnekow
Mollys Mette Frydenlunds Gut – Mollys Bitten    Nor. Barnekow
 
Mørups Conny Boga King – Mørups Britta   Laurits Nielsen
Tessi Zitas Bjerre – Bella af Øllebølle    Alfred Pedersen

1964
Kirkebjergs Tom
Alsbjergs Klaus – Munkebakkens Zita   Alfred Olsen
 
Mørups King Boga King – Mørups Britta Laurits Nielsen
 
Mørups Rex Brokholms Klaus – Mørups Britta    Laurits Nielsen
 
Oksby Ivanovits Alsbjergs Klaus – Hellerupgårds Tessie   A.P. Andersen
Torsmarks Sidi Boga King –Alsbjergs Senta    Ester Wibholm
 
Alsbjergs Trine III    – Alsbjergs Cjanni   Sigvald Pedersen
 
Damsgaards Tut Alsbjergs Klaus – Damsgaards Britt   Karl Olsen
Ellebæks Gulla Pay af Jette – Hertha    Rasmus Andersen
Hellerupgaards Kitt Hellerupgaards Tim – Sønderjydens Donna  Aage Stenbjerg
Mollys Sussi Bogas King – Molly af Allan     Nor. Barnekow J
Zitas Katja Zitas Riff – Zitas Rinda   Peter Jensen

1963 
Flickas Paw
Schneiders Kim – Flicka af Lis   Jørgen Nielsen
 
Frydenlunds Gut WinthersAllan – Frydenlunds Dorit    Knud Hansen
Jydens Klaus Zitas Riff – Løghøjs Hera  Vagn Dencker
 
Klitrosens Casper Riskær Ras – Brangstrupgaards Gitte    Jens Høje Christensen
Meiers Klaus Mørups Vøgg – Zitas Lene    H. C. Meier
 
Riskær Haj Zitas Riff – Riskærs Jette     Joh. Bække
 
Zitas Lakaj Sejbækgaards Chang – Zitas Isabella    Peter Jensen
 
Kirkebjergs Pia Zitas Bob – Kirkebjergs Sanne   Alfred Olsen
 
Mørups Britt Brokholms Klaus – Mørup Britta    Laurits Nielsen
 
Stubkærs Jette Mørups Vøgg – Sunds Britta    Chr. Aagaard Chr.
 
Sussi Meiers Klaus – Bella af Juelsminde    Harald Carstens
 
Zitas Anita Sejbækgaards Chang – Zitas Isabella   Peter Jensen
 
Zitas Tanja Boga King – Zitas Kathe   Peter Jensen

1962 
Hellerupgaards Tim Calluna FF Vi-To – Oksby Tess   Aage Steenbjerge
 
The Golden Key Mørups Kim – Fylla af Søhus   Gordon Andersen
Aamosens Bitten Schneiders Kim – Dyremosens Senta    Chr. Houmølle
 
Brokholm Minka Zitas Riff – Brokholms Bella  P. Brokholm
 
Hellerupgaards Bardot Zitas Bob – Oksby Tess  Aage Steenbjerge
 
Mørups Siff Brangstrupgaards Per – Mørups Britta   Laurits Nielsen
 
Risinges Gissa Bogas King – Bobjerglund Aya    J. C. Bille Brahe
 
Vitta af Albæk Mørups Kim – Senta af Albæk    Georg Jensen

1961
Brokholm Mac Clark
Mørups Kim –AlsbjergsAnni    P. Brokholm
 
Damsgaards Chico Bogas King – Zitas Linda   Karl Olsen
Rabølgårds Sputnik Rabølgårds Rap –Winthers Biber  Svend Rasmussen
 
Rolf fra Asnæs Alsbjergs Klaus – Rødbyvejens Lis   Ove Bjørn
 
Sønderjydens Bob II Calluna FFVi-To – Sandbjergsg. Lady   Gerhard Wolf
 
Aksehavens Jill Zitas Riff – Brokholms Bess   Peter H. Jensen
 
Ellebæks Didde Winthers Tom – Ellebæks Tessa   Rasmus Andersen
Kirkebjergs Rikke Zitas Bob – Munkebakkens Zita   Alfred Olsen
 
Løghøjs Ilka Alsbjergs Klaus – Løghøjs Cyla  Jens Kragh
Mollys Jo-Jo Bogas King – Molly afAllan    Normann Jensen
 
Tut af Kollerød Alsbjergs Klaus – Rødbyvejens Lis    Ove Bjørn
 
Winthers Erla Mørups Kim – Løghøjs Erla    P. Winther Johansen
Zitas Heja Fugledes Casper – Zitas Kathe    Peter Jensen
 
Zitas Randy Pay af Jette – Zitas Isabella    Peter Jensen

1960
 
Sønderjydens Donna Zitas Bob – Sandbjerggård Lady  Gerhard Wolf
 
Zitas Lizzie Bogas King – Zitas Kathe    Peter Jensen
Zitas Nansy Bogas King – Zitas Kathe    Peter Jensen
 
Zitas Sussanne Fugledes Casper – Zitas Kathe   Peter Jensen
Bob af Stevns Per af Hallested – Klintens Fylla    Fredløv Pedersen
 
Brokholms Klaus Mørups Kim – Alsbjergs Anni    P. Brokholm
Fugls Vilmann Mørups Kim –Winthers Anja   H. Fugl Hansen
 
Pay af Jette EllebæksAlex – Vedbys Jette    Thorvald Nielsen
 
Schneiders Røg Fugledes Casper – Schneiders Lis    Aksel Schneider
 
Brangstrupgård Gitte Zitas Bob – Bobjerglund Aye    Kaj Hansen
 
Brokholm Queen Mørups Kim – Alsbjergs Annie    P. Brokholm
 
Dahls Ria Fugledes Casper – Mørups Jette     Erik Dahl Jensen
 
Mørups Britta Hans Vøgg – Sejbækgaards Sif    Laurits Nielsen
 
Oksby Karoline Oksby Mester – Oksby Tess    A. P Andersen
 
Schneiders Dina Zitas Bob – Schneiders Jette   Aksel Schneider

1959
Calluna FF Vi-to
Zitas Bob – Flighty Flame II    Folke Ljungh
 
Scheiders Kim Fugledes Casper – Scheidders Lis    Aksel Schneider
Gitte af Rap Rabølgårds Rap – Fylla af Søhus   Gordon Andersen
 
Kirkebjergs Janne Albjergs Klaus – Munkebakkens Zita   Alfred Olsen
 
Litten Brokholm Gun – Jane af Lundagergård   Peter Andersen
 
Oksby Jet Oksby Mester – Oksby Tess    A. P. Andersen
 
Philipsens Trine Sunds Haj – Jørgensens Lyt    Chr. Phillipsen
 
Sønderjydens Judi Scheiders King – Sandbjerggårds Lady   Gerhard Wolf

1958 
Kærbøllings Sjanko
Søndermosens Roy – Torntofts Dorte    Peter Madsen
 
Mørups Vøgg Hans Vøgg – Sejbækgaards Sif     Laurits Nielsen
 
Alsbjergs Cjanni Tonni af Riskjær –Alsbjergs Bitten   Sigvald Alsbjerg
 
Brokholms Bella Sunds Haj –Alsbjergs Anni   P. Brokholm
 
Mørups Fanny Hans Vøgg – Sejbækgaards Sif   Laurits Nielsen
Senta af Albæk Dichmanns Pluto – Mørups Jytte    E Dalsgård K.
Winthers Biber Fugledes Casper – Rullekrogårds Aja    P Winther Johansen

1957
Bækkegårds Tom
Oksby Basse – Alsbjergs Pep    Johs. Rasmussen
 
Fugledes Casper Bubbi – Daasens Tessa    Knud Fuglede Jørgensen
 
Munkebakkens Jochum Albjergs Klaus – Sessa af Næstved   Sv. Aa. Pedersen
 
Naks Bølle Kyons Fyr II – Pet   H. Jeppesen
 
Zitas Riff Kim af Âänekoski – Randbøl Sussi   Peter Jensen
 
Schneiders Stella Zitas Bob – Schneiders Jette   Aksel Schneider
 
Zitas Isabella Bogas King – Randbøl Sussi    Peter Jensen

1956 
Mørups Kim
Hans Vøgg – Sejbækgårds Sif    Laurits Nielsen
 
Vøggs Bett Hans Vøgg – Lis af Bårdesø    Jens Jensen
Tiggi af Bøtø Fredriksdals Puk – Lady fra Nykøbing  O. Straarup
 
Oksby Tess Rieses Jas – Oksby Vita   A. P. Andersen
 
Bækkeskovs Maj ? – Alsbjergs Pep  Rasmussen
 
Løghøjs Erla Zitas Bob – Løghøjs Cyla  Kragh

1955
Fugledes Demsy Rieses Jais – Britt af Baardesø     Knud Fuglede Jørgnsen
 
Løghøjs Cyla Thinghøjens Max – Sjolly af Haarmerk     Jens Kragh
Vejersø Monny Alsbjergs Sep – Løvbakkens Mascha    Niels Sørensen
 
Winthers Anja Alsbjergs Klaus – RullkrogaardsAja    P. Winther Johansen

1954 
Grabows Jett
Hans Vøgg- Jette af Horsens   Jens H Grabow
Sunds Haj Killer af Birk – Wontshøjenes Gitte   Niels Nielsen
 
Albjergs Anni Fredriksdals Pul – Alsbjergs Bitten   Sigvald Alsbjerg
 
Alsbjergs Pep Zitas bob – Alsbjergs Trine    Sigvald Alsbjerg
 
Bobjerglunds Aya Hans Vøgg Brit af Bårdesø    Knud Fuglede Jørgensen
 
Oksby Lejla Brokholms Gun – Oksby Vita   A. P. Andersen
 
Sunds Elsie Alsbjergs Basse –Wontshøjenes Gitte    Niels Nielsen

1953 
Frydenlunds Gulla
Jochums Jock – Skovredens Betty    Knud Hansen
 
Naks Pretty Brangstrupgård Tom – DuborgsAja    N. A. Kofoed
 
Otterups Rie Brangstrupgård Tom – Østergårds Anita    P Falk Larsen
 
Rullekrogårds Brint Brangstrupgård Tom – Torntofts Dolly    Marc. Rasmussen
 
Taffelbays Bess Zitas Bob – Hans Kis    K. J. Gjerulf
 
Zitas Linda Stendegaards Pan II – Randbøll Sussi    Peter Jensen

1952
Alsbjergs Klaus
Zitas Bob – Alsbjergs Trine   Sigvald Pedersen

Hellerupgårds Rita
Alsbjergs Jette
Prik

1951
Dichmans Pluto Dichmanns Jarl II Dichmanns Senta    Chr. Dichmann
 
Skyttegaards Niko Enggaardens King – Jytte    Anders Andersen
 
King af Bækkelund Løvbakkens Fang – Hertha af Bækkelund   Svend Rasmussen
 
Alsbjergs Trine Frederiksdals Puk –Alsbjergs Bitten   Sigvald Pedersen
 
Zitas Bob Løvbakkens Rex – Torntoft Zita    Peter Jensen
Stendetgaards Pan II Brangstrugårds Tom – Torntofts Sussi    Henrik Boesen
 
Alsbjergs Basse Frederiksdals Puk –Alsbjergs Bitten    Sigvald Pedersen
 
Randbøl Sussi Bubbi – Pandrups Ulla II    J. A. Jensen
 
Rullekrogaards Sol Brangstrugårds Tom – Torntofts Dolly   Marcus Rasmussen
 
Sejbækgaards Diana Tinghøjens Rap – Sejbækgaards Lis   Aage Jensen
 
Skyttens Lady Kinni –Askbod Lady    Chr. J. Schjøtt
 
Stendetgaards Rita II Brangstrugårds Tom – Torntofts Sussi   Henrik Boesen

1950 
Dichmans Scott
Hulvangs Vipi
Bybæk Sif
Grabows Lis
Randbøll Gulla

Killer af Birk Fieldborn Giant Killer – Lis af Hertha
Hellerupsgårds Primus Løvbakkens Rex – Alhedens Aja
Hans Marit Fieldborn Giant Killer – Torntoft Gytta
Enggårdens Freja Brangstrupgaards Tom – Enggard Gulla


1949 

Dichmanns Jarl II
Fieldb Giant Killer – Løvbakkens Miss   Chr. Dichmann
 
Hulvangs Tommy Rønnes Tom – Dita af Lindet    Aage Pedersen
 
Nørrelunds Leif Sejbækgårds Leif – Løvbakkens Tut   Søren Andersen
 
Pay af Per Queens Per – Flora af Birkelse   Marius Askehave
Duborgs Smut Fieldborn Giant Killer – Højgaards Vip    Oscar Nielsen
Hans’ Kis Fieldb Giant Killer – Torntoft Gytta    H. R. Christensen
 
Kongsteds Heja II King af Skanderborg – Heja    L. Kongstorp
 
Randbøls Lena Bubbi – Pandrups Ulla II     J. A. Jensen
 
Rises Flaine King af Skanderborg – Kongsteds Lyt    Ingeborg Hoffman
 
Torntoft Dolly Carls Per – Løvbakkens Hip   J. Thorntoft 

1947-1948 Her optages de første 20 POINTERE for Elitehunde – 8 hannner & 12 tæver

Brangstrupgård Tom Fieldb Giant Killer – Dorry   Kaj Hansen
Duborgs Kit
Skyttegaards Kit – Højgaards Vip   Oscar Nielsen
Enggaardens King
King af Skanderborg – Hertha Pugholm   Peter Jørgensen
Fredriksdals Puk
Skægkærs Pul – Pia af Fredriksdal   Søren Nielsen
Løvbakkens Rex
Fieldb Giant Killer – Løvbakkens Pep II  Chr. Lyhne
Polas Boy
Vardehaugs Boy – Falkeboes Blanca   Ernst Cramer
Steins Los
Bill af Birk – Torntofts Gytta    T. Næsted Nielsen
Zitas Miller
Fieldborn Golden Hope – Torntoft Zita   Peter Jensen
Alhedens Aja
Bill af Birk – Bella af Hesselbjerg   J Mouritsen
Albjergs Bitten
King af Skanderborg – Roly  Sigvald Pedersen
Dianna af Hulvang
RøænesTom – Dita af Lindet   Aage Pedersen
Duborgs Aja
Skyttegaards Kit – Højgaards Vip   Oscar Nielsen
Jytte
Chil II – Nette af Skyttegård   P. Gleerup
Molly af Nylars
Rønnes Tom – O´Lykkes Stella  Knud Hansen
Munkebakkens Tonny
Werners Ruby – Gallemarkens   Sessa  Christensen
Shanny
Bill af Birk – Søbakkens Lassie   Kaj Kristensen
Tingsteds Zenta
King af Gundsømagle – Tingsteds Laila   H Westergaard
Vibes Donna
Rønnes Tom – Rita af  Hjortegaard   Herluf Jensen
Ørbæks Gulla
King af Skanderborg – Holtegaardens Brio   Marius Christiansen

Tidligere omtaltes registeret som
Alvregistret

1946 

Bubbi
Carls Per – Torntoft Zita   Peter Jensen

Randbøls Zita
Bubbi – Pandrups Ulla II   J.A. Jensen
Rollo II
Roy af Skanderborg–Stella af Rungsted   Valdemar Møller

1945 
Ryhavens Søren
Rap af Holmbus – Flickan   M. Bech
Varnas Sussi
Løvbakkens Pan – Lady af Silkeborg    Georg Olsen
Ejsings Ras
Howits Jimmy – Ranfelts Liva   Viggo Mortensen
Højgaards Vip
Kildegaardens Jens – Helle   Ole Olsen
Storloens Rapp II
Falco – Storloens Sessan    Sv. Nørbæk
Viking
Storloens Rapp II – Løvbakkens Dolly    Aage Damgaard
Løvbakkens Valter
King af Skanderborg – Løvbakkens Sonja     Chr. Lyhne

Før 1944 
Dita af Linddet
Hansa af Svebølle – Skægkærs Lady   Aage Pedersen
Pointer Bess Falco – Fylla af Søhus     Rasmus Andersen
Klintens Donna
Kildegårds Jens – Dina af Rødvig    H. P. Andersen
Klippeøens Tenna
Rønnes Tom – Bornigias Anita  Petersen Bornholm
Thingsted Pletty
Roy af Skanderborg – Klippeøens Snella   Niels Westergård
Rosendlunds Queen
Carls Per – Flemming Queen    K. Sørensen
Varnäs Sussi
Løvbakkens Pan – Lady af Silkeborg   Georg Olsen
Aarhus Vita Lis
Gallemosens Krim – Diten    Jørgen Jørgensen
Torntoft Hip II
Carls Per – Løvbakkens Hip     J. Torntoft
Lis af Hertha
Viking – Freja af Birk    Chr Vestergård
Kragelunds King
Ranfelts Jarl – Kragelunds Pussi    L. Laursen
Lyns Odde Lys
Holms Falco – Ranfelts Puk    Th. Sørensen
Ejsings Ras
Howits Jimmy – Ranfelts Liva   Viggo Mortensen
Sam af Samsø
King af Skanderborg – Erholm Bess  S. Jørgensen
Søren af Rysensten
Gyllerups Gun – Kassana    Adolf Pedersen
Primo af Boeslunde
Gyllerups Shot – Bella Trapa Paya     E. Meyer
Basta af Holbæk
Pan af Sorø – Trapa  Naya  Paya    Otto Pers
Gyllerups Gun
Fix af Lyx – Snurra af Lyngsåsa   Poul Stokkeby
Gyllerups Shot
Fix af Lyx – Snurra af Lyngsåsa    Poul Stokkeby
Bachs Pan
Rapp af Rye – Bachs Inka II    Otto Lykke
Juncher fra Flemming
Spannerbo Masse – Chiff    Carl M Nielsen
Oksby Hej
Dreaming Prince af Lyngsåsa – Asserbo Annie   A. P. Andersen
Ranfelts Pais
Gyllerups Gun – Ellevads Sussi   A.W. Ranfelt
Brokholms Scott
Gyllerups Gun – Skovens Dolly    P. Brokholm
Bessie
Karls Mærsk Leif – Chiff    Einer Jensen
Lady
Riff af Snekkersten – Rita af Halskov    Edward Foldager
Minka af Holme
Karl Mærsk Rino – Delly II af Holme   P. Rostkjær
Diana
Juncher fra Flemming–Jane Dragebjerg   A .Danielsen
Mira
Looping Fellow–Essi FrånYtter Eneby    Chr. Hanstad
Karmen av Teekomatorp
Rolsberga Don – Lola   I. Christensen
Ellevads Sussi
Sippolas – Rasborg Senta    A.W. Ranfelt
Skovens Dolly
Søbakkens Hans – Trapa Natans Paya    P. Brokholm

Det var – så vidt vides, i årbog 2010 – første gang at Dansk Pointer Klub’s Avlsregister for Elitehunde
har været vist samlet
med alle kvalificerede/optagede hunde. Hidtil har præsentationen af hundene været fremstillet løbende…år efter år!
Således er det en glæde at kunne offentliggøre denne samlede optegnelse.

(udarbejdet af EP)