2018

06.07

Tvååker

Dommer: Blidh Von Schedvin

Tvååker

Championklasse Hanhund

Boelsgaard’s A Tuxedo, Exc. CHK Plac. 2 CK 2. BHK, CERT, R-NORDC , e. Anne B. Hansen

Brugshundeklasse Tæve

Bendt’s Jono, Excellent, Exc. BK Plac. 1 CK 2. BTK CERT, R-NORDC, e. Tom B. Hansen f. Anne B. Hansen

Hermed er Boelsgaard’s A Tuxedo nu også Svensk Udstillingschampion, Dansk Pointer Klub ønsker Anne B. Hansen stort tillykke, både som ejer, opdrætter og fører.

10.06

FJD Specialudstilling

Dommer: Hans Peter Clausen

Vissenbjerg

Åbenklasse Hanhund

Choko, Excellent, CK 2.BHK, e. Knud Erik Nielsen
Banjo, Excellent, e. Jan Kock
Villestofte’s Ness, Excellent, e. Svend Buchhave
Villestofte’s Jarl, Very good, e. Kristian Skov Bonnemann

Brugshundeklasse Hanhund

Astrup’s Basse, Excellent, CK 1.BHK CERT BIM, e. Anna Marie Skov
Villestofte’s Victor, Excellent, e. Niels Holger Lykke

Juniorklasse Tæve

Carnbrings Bombay Sapphire, Very Good, e. Jonas Kjellberg

Åbenklasse Tæve

Villestofte’s Saga, Very Good, e. Anne Marie Larsen
Bingo, Very Good, e. Knud Erik Nielsen
Miska, Good, e. Bent Olsen

Brugshundeklasse Tæve

Bendt’s jono, Excellent, CK 1.BTK CERT BIR, e. Tom B. Hansen
Villestofte’s Asta, Excellent, e. Anne Marie Larsen
Fugledes Alma, Excellent, f. Charlotte Laursen e. Peter Tindbæk
Mørups Mai, Excellent, e. Hugo Nielsen
Fugledes A.Mille, Very Good, e. Flemming Sørensen
Mølvads Jet, Very Good, e. Steen Bording
Niholys Tess, Good, f. Christina Bak e. Tage Jessen

Opdrætsklasse

Villestofte’s, HP ÆP, Gunnar Larsen , Anne Marie Larsen og Joachim Larsen

03.06

Udstilling Dansk Pointer Klub

Dommer: Sven Otto Hansen

Terkelsbøl

Junior klasse Hanhund

Sping of Kells Abrakadabra, Excellent, f. Anne B. Hansen

Åbenklasse Hanhund

Banjo, Very Good, e. Jan Kock f. Rasmus Jacobsen

Brugshundeklasse Hanhund

Boelsgaard’s A Monet, Excellent, e. Henning Hansen f. Anne B. Hansen
Boelsgaard’s A Sifu, Excellent, e. Steffen G. Olesen f. Louise Würtz
Astrup’s Basse, Very Good, f. Anna Marie Skov
Astrup’s Bo, Very Good, f. Jes Krag
Fugledes Agent, Very Good, f. Henrik Christensen
B-mr.X Av Homble, Very Good, f. Talleiv Midtgarden
Fugledes Anton, Very Good, e. Thomas Kristensen, f. Anne B. Hansen

Brugshundeklasse Tæve

Bendt’s jono, Excellent CK 1.BTK CERT BIR, e. Tom B. Hansen f. Anne B. Hansen
Isa, Excellent CK 2.BTK R.CERT, f. Allan Bredsgaard
Fugledes A.Mille, Excellent CK 3.BTK, f. Flemming Sørensen
Fugledes Alma, CK 4.BTK e. Peter Tindbæk f. ??
Mørups Mai, Very Good, f. Hugo Nielsen
Fugledes Bird, Very Good, f. Flemming Fuglede Jørgensen
LN’s Pointmann Salka, Very Good, f. Talleiv Midtgarden

05.04

Udstilling Dansk Pointer Klub

Dommer: Trond Egil Olsen

Holbæk

Babyklasse Hanhund

Astrup’s Storm, SL, f. Aage Christiansen

Junior klasse Hanhund

Analog Ci Lord Arthur, Excellent, f. Rasmus Jacobsen

Mellemklasse Hanhund

Matresse’s Canto, Very Good, f. Helge Jacobsen

Åbenklasse Hanhund

Halsenuten’s Bf Doc, Good, f. Helge Jacobsen

Brugshundeklasse Hanhund

Franchanna’s Pointer Albert, Very Good, f. Henriette Bjørnholt Schou
Astrup’s Basse, Excellent, CK, 2.BHK, f. Anna Marie Skov

Championklasse Hanhund

Boelsgaard’s A Tuxedo, Excellent, CK, 1.BHK, BIM, f. Anne B. Hansen

Juniorklasse Tæve

Fugledes Chili, Excellent, f. Flemming Fuglede
Mjølner’s My, Excellent, f. Jens Have

Åbenklasse Tæve

Bendt’s Jono, Excellent, CK, 1.BHT, CERT, BIR f. Anne B. Hansen

Brugshundeklasse Tæve

Eidemlia’s Inga, Excellent, f. ?????
Fugledes Ultra, Very Good, f. Flemming Fuglede

2017

4.11

Udstilling DKK

Dommer: Eva Nielsen

Herning

Junior klasse Hanner

Chesterhope Org Is T New Blk, Excellent, CK 1.BHK BIR, f. Tenna Bihlet Dahl

Oliver at Stargang, Excellent f. Simon Christensen

Åbenklasseklasse Hanner

Larchwold Star Quest At Kanix, Excellent, f. Rasmus Jacobsen

Brugshundeklasse Hanner

Fugledes Agent, Good, f. Henrik Christensen

Brugshundeklasse Tæver

Fugledes Tinka, Very Good, e. Peter Rafaelsen f. Flemming Sørensen
Fugledes A. Mille, Good, f. Flemming Sørensen

Fugledes Tinka er derved Dansk Jagtchampion, stort tillykke til ejer Peter Rafaelsen, fører Flemming Sørensen og opdrætter Flemming Fuglede

8.7

Udstilling Sverige

Dommer: Moa Persson, Sverige

Tvååker

Championklasse Hanhund

Boelsgaard’s A Tuxedo, Excellent, 1. Vinder

Championklasse Tæve

Matresse’s Thyra, Excellent, CK, 1. Vinder, BTK 1. Vinder, Cert, BIR

Matresse’s Thyra er dermed Svensk Udstillings Champion, Stort tillykke til ejer og fører Anne Boelsgaard Hansen, samt opdtrætter Jan Espersen

7.7

Udstilling Sverige

Dommer: Ronny Blomme, Belgien

Tvååker

Championklasse Tæve

Matresse’s Thyra, Excellent, CK, 1. Vinder, BTK 2. Vinder CACIB

11.6

FJD Udstilling

Dommer: Th. Hassing Christensen

Vissenbjerg

Juniorklasse Hanhund

Astup’s Mirko, Very Good 1. Vinder

Åbenklasse Hanhund

Ug’s Eddy, Good

Mølvad’s Jeff, Very Good, 2. Vinder

Mølvad’s Jim, Very Good, 1. Vinder

Brugshundeklasse Hanhund

Bendt’s Izak, Very Good, 4. Vinder

Franchanna’s Pointer Albert, Excellent, 3. Vinder

Villestofte’s Kingo, Very Good, 2. Vinder

Astrup’s Basse, Excellent, CK, 1. Vinder, BIR, BIS 4. Vinder

Championklasse Hanhund

Boelsgaard’s A Tuxedo, Excellent, CK, 1. Vinder

Juniorklasse Tæve

Bendt’s Jono, Excellent, 1. Vinder

Åbenklasse Tæve

Villestofte’s Fie, Excellent, 1. Vinder

Brugshundeklasse Tæve

Villestofte’s Asta, Excellent, 1. Vinder

Mølvad’s Jet, Very Good, 3. Vinder

Mølvad’s Jill, Excellent, 2. Vinder

Championklasse Tæve

Matresse’s Thyra, Excellent, CK, 1. Vinder, BIM

Opdrætsklasse

Poul Mølvad Jørgensen, Mølvads, 1. Vinder
Mølvad’s Jeff, Very Good
Mølvad’s Jim, Very Good
Mølvad’s Jet, Very Good
Mølvad’s Jill, Excellent

Avlsklasse

Villestofte’s Kingo, Hanhund, Hans Vilhelm Nikolajsen, 1. Vinder
Mølvad’s Jeff, Very Good
Mølvad’s Jim, Very Good
Mølvad’s Jet, Very Good
Mølvad’s Jill, Excellent

28.5

Udstilling Familiedagen

Dommer: H. P. Clausen

Stoholm og omegns Jagtforening

Åbenklasse Hanhund

PAX Very Good 1. Vinder

Brugshundeklasse Hanhund

Villestoftes Kingo Excellent CK 2. Vinder Certificate

Championklasse Hanhund

Boelsgaard’s A Tuxedo BIM Excellent CK

Juniorklasse Tæve

Bendt’s Jono Very Good 1. Vinder

Mellemklasse Tæve

Dina Excellent 1. Vinder

Åbenklasse Tæve

Dansk Dynasty Jada Very Good 2. Vinder

Joyce des Hauteurs de Liane Excellent 1. Vinder

Brugshundeklasse Tæve

Astrup’s Gamma Very Good

Chilli Very Good

Matresse’s F. Freja Excellent

Astrup’s Beta Very Good

Matresse’s Thyra BIR Excellent CK

Matresse’s Liva Very Good

24.2

Frederiks

Dommer: Erling Kjær Pedersen

Hanner
Brugshundeklasse
Villestofte’s Kingo, ejer Hans Nikolajsen
Excellent, CK1. BHK CERT BIM

Astrup’s Basse, Anna Marie Skov
Excellent

Tæver
Juniorklasse
Bendt’s Jodi, Laust Nørskov
Very good

Astrup’s Zita II, ejer Auner Bruun
Very good

Åbenklasse
Pointmann Venus, ejer Laust Nørskov
Very good

Brugshundeklasse
Matress’s Thyra, ejer Anne B. Hansen
Excellent, CK 1. BTK CERT BIR

Astrup’s Beta, ejer Carsten Trærup
Excellent

Matresse’s F. Freja, ejer Ove
Very good

Bendt’s Ina, ejer Allan Didriksen
Very good

Astrup’s Lill-Miska, ejer Auner Brun
Very good

12.2

DKK Fredericia

Dommer: Horst Kliebenstein, Tyskland

Åbenklasse hanner
Larchworld Star Quest At Kanix, ejer Christine Sonberg (Norge) og Rasmus Jacobsen, fører Rasmus
Excellent, CK, 1. BHK, CACIB, BIR

Brugsklasse tæver
Matresse’s Thyra, ejer Anne Boelsgaard
Excellent, CK, 1. BTK, CERT, CACIB, BIM

Brugsklasse hanner
Villestofte’s King, ejer Hans Nikolajsen
Very Good

Baby klasse
Chesterhope Orange is T new Black, ejer Tenna Bihlet
SL og bedste baby