Ændret program til Vintermøde i DPK 26. januar 2019


Der er ændringer i programmet til lørdagens vintermøde, da vores første oplægsholder desværre har været nødsaget til at melde fra. Nyt og meget spændende program findes nederst på siden.

Mødet starter kl. 10:00 i Bæredygtig Landbrugs kontor, Gl. Tårupvej 48, 7000 Fredericia.
Tilmelding til mødet skal ske til Anny Diederichsen på mail: Stenmarken@rmail.dk eller tlf 75598253 61308253. Tilmeldingsfrist:23. januar
Prisen for deltagelse er 190,00 kr.pr.person incl. morgenmad og frokost. Beløbet indbetales på klubbens konto reg. 0933 kontonr. 4378127572

Dagens Program

1) Dressur og hundeføring ved Bertil Mårtensson. Alle der går på markprøve i Danmark kender Bertil Mårtensson. Han er ofte at finde på præmiepodiet, og i foråret vandt han Dansk Pointer Klubs hovedprøve. Bertil har generelt vundet meget gennem de seneste mange år, og han vil løfte lidt af sløret for hans træningsmetoder, og fortælle om hvordan en hvalp kan blive en vinder.

2) Orientering og forslag om mulighederne for at fortsætte ”Årbogen” ved Steffen Olesen Vi vil sammen med medlemmerne denne dag kikke nærmere på om Årbogen kan redes/fortsætte med de nye vilkår. (Uden ES og IS).

3) Hunden som arbejdsredskab ved Thore Grøndahl Thore er meget ivrig jæger, og hundedressør med stor erfaring i træning af spaniel og labrador. Med en lidt utraditionel tilgang til dressuren, vil Thore tage udgangspunkt i hvordan hundens sanser kan skærpes allerede fra hvalp. Thore arbejder med narkohunde ved Toldvæsenet, og vil fortælle om og vise eksempler på, hvordan disse hunde trænes, så de bliver en værdifuldt arbejdskammerat.

4) Præsentation af ny hjemmeside. Glæd jer!! Birgit Basballe vil præsentere klubben nye og meget flotte hjemmeside. Birgit fortæller om tankerne bag, og gennemgår det meget store og flotte arbejde hun har lavet. Vi får virkelig en hjemmeside i absolut topklasse.

5) Kort nyt om den nye organisation for de stående hunde klubber. SJD Formanden vil redegøre for de for os, væsentlige tiltag og forandringer.
Invitationen kan findes som PDF-fil, for mere printervenlig version Invitation-til-Vintermøde-i-DPK-1-1

Scroll til toppen