Tips og tricks til effektive hvalpe annoncer

Foto: Andrew Neel – Unsplash.com

Ekstra eksponering af dine hvalpe

For Dansk Pointer Klub er det vigtigt, at klubbens medlemmer og kenneler får formidlet hvalpe og unghunde ud til de rette købere.
Hjemmesiden tilbyder derfor tre sider til at annoncere om hvalpe på vej og salg af hvalpe og unghunde.

Disse tre sider er de mest besøgte ifølge Google. For kenneler betyder det, at kennelens navn vil opnå ekstra eksponering via Google, når det figurerer i en annonce her på Dansk Pointer Klubs hjemmeside.

Hvad du skal gøre:

 1. Når et nyt kuld hvalpe er planlagt eller på vej, sender du billeder af avls-tæven og avls-hannen til klubbens e-mail: pointerklub@gmail.com Send gerne forskellige billeder i både højformat og bredformat samt lidt om hundenes resultater og meritter, dine kontaktinformationer og sidst men ikke mindst en dato for den forventede fødsel.

 2. Når hvalpene er født, vælger du en af annonce-skabelonerne herunder: A, B, C eller D. 
Du sender de gode billeder, der passer til den valgte skabelon, og sender i samme mail link til mere information på for eksempel facebook eller egen hjemmeside.
  Lad dig gerne inspirere af andre som for eksempel Kennel Boelsgaards facebook-side HER:
  https://www.facebook.com/kennelboelsgaard/

Hvordan vi kan hjælpe:

 1. Vi anbefaler at du laver en annonce når du planlægger dit kuld eller når du ved, at der er  hvalpe på vej, annoncen sættes på siden: hvalpe og parringer på vej. Der oprettes også en nyhed om dine hvalpe planer. Nyheden deles på Facebook.

 2. Når hvalpene er født, opretter klubben en annonce på siden: hvalpe til salg plus en nyhed om, at hvalpene er født. Nyheden deles på Facebook. Du har selvfølgelig også mulighed for selv at dele linket til din annonce i en mail eller et opslag. Du får linket tilsendt når annoncen er oprettet.

 3. Undervejs kan det være en god idé at opdatere annoncen med nye billeder af hvalpene plus en ekstra nyhed, f.eks: nu kun 3 hvalpe tilbage. Nyheden deles på facebook.

 4. Får du ikke alle hvalpe solgt, mens de er små, kan du herefter oprette en ny annonce under unghunde til salg.

 5. De bedste hvalpe-billeder, klubben får tilsendt, kommer på Instagram: https://www.instagram.com/pointerklub/
Fem forskellige skabeloner
Grundskabelon
GRUNDSKABELON

Denne skabelon er enkel og kræver kun to billeder. Den er oplagt til at annoncere om en planlagt parring eller forestående fødsel og kan også bruges på siden unghunde til salg.
Det ene foto, du sender til klubben, skal være cirka dobbelt så bredt som det er højt. Det andet skal være i højformat.
Sammen med billederne sender du tekst om hundenes resultater og meritter samt dine kontaktinformationer.
 Når hvalpene er født, vil en ny annoncen blive oprettet på hvalpesiden.

Hvis annoncen bruges under unghunde til salg, kan du nøjes med et enkelt foto.

Skabelon A
Skabelon A

Denne skabelon udnytter pladsen optimalt og kræver ikke opdatering med nye billeder, men den kræver, at kennelen eller avleren har en facebook-side. Til klubbens mail sender du info og mindst et godt foto af det aktuelle kuld samt video-link og link til facebook.

Når du opdaterer nyheder på facebook, opdateres de automatisk på klubbens hjemmeside.
Når du meddeler klubben, at alle hvalpe er solgt, bliver det skrevet på annoncen, som herefter bliver liggende på hjemmesiden, så besøgende se kennelens opdaterede facebook-feed i aktuel tid. Annoncen forældes dermed aldrig, men fortæller avlers eller kennelens historie om tidligere kuld. Godt eksempel

Skabelon B
Skabelon B

Dette er den nemme løsning, primært til avlere og kenneler, som ikke ønsker at bruge tid og kræfter på sociale medier og fotografering.
Du sender info om det nye kuld plus et godt foto til klubbens mail
Hvis du har en privat facebook-side med et aktuel opslag kan opslaget indsættes i annoncen.
Godt eksempel (link)
Tips til billeder i galleri? Om at fotografere dyr

Skabelon C
Skabelon C

Dette er den nemme løsning, primært til avlere og kenneler, som ikke ønsker at bruge tid og kræfter på sociale medier og fotografering.
Du sender info om det nye kuld plus et godt foto til klubbens mail
Hvis du har en privat facebook-side med et aktuel opslag kan opslaget indsættes i annoncen.

Skabelon C
Skabelon D

Hvis avleren eller kennelen ikke er på sociale medier eller ikke ønsker Sociale Medier-eksponering, er det også muligt blot at sende info om det nye kuld hvalpe og gode billeder til en helt simpel annonce, der også vil kunne bruges på papir.

Den optimale annonce

Bruger skabelon A eller B med flotte skarpe billeder, en video eller galleri og link til din Facebook gruppe.
Kennel Boelsgaards annonce herunder bruger skabelon A.

Kennel BoelsgaardAlle hvalpe er solgt

Hvalpe i Kennel Boelsgaard

Hvalpe i kennel Boelsgaard
Hvalpe i Kennel Boelsgaard efter Chilli og Tuxedo født den 28 august, Chilli er en meget stort gående tæve, der går i en meget smuk stil. Hun har to 1.…
Læs mere >>
Kontakt Kennel Boelsgard
Lidt om fotografering
Billeder betyder meget for videregivelse af informationer. En bruger af internettet læser ca. 62 ord af en tekst og efter tre dage kan man kun huske omkring 10%. Man forøger lysten til at læse med 80% når man kigger på noget visuelt og efter 3 dage kan man genkalde 65% af informationerne. Hjernen kan afkode visuelle elementer 60.000 gange hurtigere end at læse en tekst. Så det er en god idé at prioriterer det gode skarpe billede er nemt at afkode. Se pressefotograf Henrik Kastenskovs præsentation fra Vintermødet
“Om at fotografere dyr”

God arbejdslyst - hvis du er i tvivl om noget...

Scroll til toppen

Privatlivspolitik på

DANSK POINTER KLUBS HJEMMESIDER

Sidst opdateret den 25. oktober 2019.

Oplysninger om persondata
Retningslinjer for behandling af personoplysninger for medlemmer i Dansk Pointer Klub / cvr. 37828726. Som følge af dit medlemskab med klubben accepterer du denne privatlivspolitik.
Dette kan du ændre i ifølge nedenstående.
Grunden til at klubben har data og billeder af dig og dine hunde, er for at vi medlemmer kan kontakte og hjælpe hinanden med vores hobby, og samarbejde om, at have en god og stærk forening sammen, og for at vi kan lave en levende og interessant hjemmeside for dels medlemmerne og for interesserede i Pointeren og Dansk Pointer Klub.

OVERSIGT:
1. Generelt
2. Personoplysninger
2.1 Hvad er personoplysninger?
2.2 Hvor længe opbevarer vi personoplysninger?
2.3 Hvad bruger vi personoplysninger til?
2.4 Hvordan beskytter vi dine personoplysninger?
2.5 Retten til adgang til dine personoplysninger
2.6 Retten til berigtigelse af dine personoplysninger
2.7 Retten til sletning af dine personoplysninger
2.8 Kan vi ændre behandlingen af personoplysninger?
3. Kontakt

1. Generelt
Gennem din aftale med Dansk Pointer Klub indsamles der personoplysninger om dig.
Disse retningslinjer er udarbejdet ud fra EU’s Databeskyttelsesforordning, som får virkning i Danmark fra 25. maj 2018, samt den nye danske databeskyttelseslov, der supplerer reglerne i databeskyttelsesforordningen og den nuværende persondatalov (samlet ”gældende lovgivning”).
Nedenfor kan du læse om de informationer, der indsamles, herunder hvordan oplysningerne behandles, hvad de bruges til, hvem der har adgang til oplysningerne, og hvem du kan kontakte, hvis du har spørgsmål eller indsigelser vedrørende de indsamlede oplysninger.

2. Personoplysninger

2.1 Hvad er personoplysninger?
Klubben beder om dine almindelige kontaktoplysninger, når du melder dig ind i klubben. Det er primært oplysninger som navn, adresse, postnummer, land, telefon- og mobiltelefonnummer, e-mail, og type af medlemsskab. De personoplysninger, som vi indsamler, bruges til at identificere dig som medlem samt til levering af medlemsbladet “Jagthunden” og login til medlemslisten. De personoplysninger, som vi indsamler i forbindelse med opfyldelsen af aftalen, vil blive opbevaret i vores IT-system og/eller i et fysisk register. Desuden har og bruger klubben billedmateriale fra prøver og arrangementer til brug på hjemmesiden, opslag og historisk materiale.

2.2 Hvor længe opbevarer vi personoplysninger?
Opbevaring af personoplysninger afhænger af, hvor længe din aftale med klubben består.
Når du bliver medlem i klubben, har vi brug for dine personoplysninger som dokumentation på din aftale med klubben og opkrævning af kontingent.
Under det løbende aftaleforhold opbevares de oplysninger, vi har indsamlet på dig i vores IT-system, hvorefter personoplysningerne arkiveres.
Dine personoplysninger vil som udgangspunkt efter gældende regler blive opbevaret i af klubbens kasserer. Ved ophør som medlem i klubben vil dine personoplysninger blive opbevaret i en periode på 5 år fra udgangen af det regnskabsår, materialet vedrører. Hvis aftalen med dig f.eks. er ophørt november 2018 og regnskabsåret følger kalenderåret, er vi efter gældende regler forpligtet til at opbevare oplysningerne indtil tidligst udgangen af 2023. Når personoplysningerne ikke længere er relevante, og vi ikke er forpligtet til at opbevare dem, vil alle personoplysninger vedrørende dig blive slettet og vi opbevare kun historiske relevante oplysninger fra din tid i klubben.

2.3 Hvad bruger vi personoplysninger til?
De personoplysninger, vi indsamler om dig bruges til registrering af medlemskab og opkrævning af kontingent, oplysningerne bruges først og fremmest til almindelig administration, herunder eksempelvis til opfyldelse af den aftale, du har indgået med klubben.

Oplysningerne vil som udgangspunkt ikke blive videregivet til tredjepart med undtagelse af Stående Jagthunde i Danmark (SJD) https://www.sjid.dk/ udgiver af medlemsbladet “Jagthunden”.

Derudover kan vi behandle dine oplysninger, hvis behandlingen er nødvendig for, at klubben (eller tredjemand) kan forfølge en legitim interesse, medmindre hensynet til dig går forud herfor. Anden videregivelse tillades kun, såfremt gældende lovgivning undtagelsesvis tillader videregivelse af personoplysninger.

2.4 Retten til indsigt i dine personoplysninger
Du har som medlem i Dansk Pointer Klub ret til at få indsigt i og bekræftelse på, om personoplysninger vedrørende dig selv behandles og i givet fald adgang til personoplysningerne.
Du er tillige berettiget til at anmode om og modtage personoplysninger om dig selv, som du har afgivet til klubben. Du er desuden berettiget til at gøre indsigelse mod behandling af dine personoplysninger.

2.5 Retten til berigtigelse af dine personoplysninger
Du har ret til at få urigtige personoplysninger om dig selv berigtiget af klubben uden unødig forsinkelse.

2.6 Retten til sletning af dine personoplysninger
Du har ret til at få personoplysninger om dig selv slettet af klubben uden unødig forsinkelse, hvis klubben ikke fortsat har en legitim interesse i at opbevare dine personoplysninger.
Bemærk venligst, at såfremt Dansk Pointer Klub i henhold til gældende lovgivning er forpligtet til at opbevare oplysningerne, kan du ikke kræve, at dine personoplysninger slettes.

2.7 Beskyttelse af personoplysninger
Ifølge gældende lovgivning skal dine personlige oplysninger opbevares sikkert og fortroligt. Vi gemmer de personlige oplysninger, du afgiver, i klubbens IT-system.
Vores sikkerhedsforanstaltninger kontrolleres løbende for at afgøre, om vores behandling af personoplysninger håndteres forsvarligt og under hensyntagen til dine rettigheder som medlem.

2.8 Ændringer i behandlingen af personoplysninger
Vi forbeholder os ret til at opdatere og ændre nærværende retningslinjer for behandling af personoplysninger. Ændres retningslinjerne, rettes datoen for ”sidst opdateret” nederst på siden. Disse retningslinjer bliver evalueret og om nødvendigt revideret en gang årlig.

3. Kontakt
Hvis du ønsker adgang til de oplysninger, som er registreret om dig i vores IT-system og på hjemmesiden https://www.pointerklub.dk og på medlemssiden https://medlem.pointerklubben.dk, skal du rette henvendelse til Dansk Pointer Klub på e-mail: pointerklub@gmail.com.
Er der registreret forkerte data, eller har du andre indsigelser, skal du rette henvendelse samme sted. Du har mulighed for at få indsigt i, hvilke informationer der er registreret om dig.

Hvis du ønsker at klage over klubbens behandling af dine personoplysninger, kan dette ske til Datatilsynet:

Datatilsynet
Borgergade 28, 5
1300 København K
Telefon: 33 19 32 00
E-mail: dt@datatilsynet.dk

Med venlig hilsen
Dansk Pointer Klub

Senest revideret: 27-10-19
Næste revision: 31-12-19