Eliteavlsregister

Her kan du lave søgninger
på hunde, siden 1945.

Listen er udarbejdet af Erik Petersen og
opdateres af Carlo Nørtoft

Optagelse på listen

For optagelse kræves 1. pr. på markprøve åben klasse/brugs klasse og udstilling mindst Very Good og være fyldt to på udstillingsdagen.

Rettelser til listen

Er der rettelser eller har du spørgsmål til listen må du meget gerne kontakte webmaster.

I Årbogen 2010 blev “Dansk Pointer Klubs Avlsregister for Elitehunde” for første gang vist samlet med alle kvalificerede/optagede hunde. Siden da bliver listen med elitehunde opdateret og lagt ud hvert år.
1947-1948 optages de første 20 Pointere som Elitehunde – 8 hanner og  12 tæver. 
1945-46 omtaltes registeret som Alvregistret.

ÅRSTAL NAVN FAR – MOR OPDRÆTTER DKK reg. nr.
2018
2017 Villestoftes Fie Hjalleses Glenn – Villestoftes Gulla Gunnar Larsen DK03438/2014
2017 Villestoftes Puk Hjalleses Glenn – Villestoftes Gulla Gunnar Larsen DK03443/2014
2017 Fugledes Tinka Fugledes Extra – Frierfjordens Lola Fl. Fuglede Jørgensen DK10159/2012
2017 Matresses Thyra Astrups Basse – Matresses Ylva Jan Espersen DK05847/2015
2017 Villestoftes Fie Hjalleses Glenn – Villestoftes Gulla Gunnar Larsen DK03438/2014
2017 Villestoftes Puk Hjalleses Glenn – Villestoftes Gulla Gunnar Larsen DK03443/2014
2016 Villestoftes Victor Jutevatnets Radar – Metrinelunds Gossi Gunnar Larsen DK18061/2012
2016 Vilestoftes Asta Jutevatnets Radar – Metrinelunds Gossi Gunnar Larsen. DK18058/2012
2016 Alsbjergs Evita Spurvfugldalens Qvan – Alsbjergs Plet Søren Alsbjerg DK16202/2013
2016 Matresses F. Mati Matresse’s Black Magic Junior – Matresse’s Bertha Jan Espersen DK17210/2013
2016 Mjølners Sol Frierfjorden’s Rex – Mjølners Idun Opdrætter Jens Have DK03506/2013
2016 Metrinelunds Tenna Metrinelunds Ricco – Metrinelunds Dorit Opdrætter Svend Bukhave DK05714/2012
2016 Södersjöens Tressette Lisbeth Bodén
2016 Boelsgaards A. Bloom Frierfjordens Rossi – Boelsgaard’s Cille Opdrætter Anne B. Hansen SE17825/2016
2016 Villestoftes Victor Jutevatnets Radar – Metrinelunds Gossi Gunnar Larsen DK18061/2012
2016 Vilestoftes Asta Jutevatnets Radar – Metrinelunds Gossi Gunnar Larsen DK18058/2012
2015 Boelsgaard’s A Tuxedo Frierfjorden’s Rossi – Boelsgaard’s Cille Anne B. Hansen
2015 Matresse’s Bertha Dansk Dynasty Chico – Matresse’s Ylva Jan Espersen
2015 Astrup’s Rik Daxoronjas Basso – Idimum – Rona Aage Christiansen
2015 Niels Av Rabbelugn Odin – Stormosens Roska Morten Sommer
2015 Oluf Av Rabbelugn Odin – Stormosens Roska Morten Sommer
2015 Astrup’s Via Daxoronjas Basso – Idimum – Rona Aage Christiansen
2015 Astrup’s Loke Matresse’s Nick – Astrup’s Zita Aage Christiansen
2015 Boelsgaard’s Trille Frierfjorden’s Rex – Boelsgaard’s Cille Tom B. Hansen
2015 Villestoftes Mico Jutevatnets Radar – Metrinelunds Gossi Gunnar Larsen
2015 Spurvfugldalens Pax Mørup’s Krumme – Spurvfugldalens Kaya Carlo Nørtoft
2014 Spurvfugldalens Qizi Astrups Fighter – Spurvfugldalens Katja Carlo Nørtoft
2014 Spurvfugldalens Quincy Astrups Fighter – Spurvfugldalens Katja Carlo Nørtoft
2014 LN Pointmanns Zeppo Everest des Braies de L´oridelle – Bendts A Ditte Laust Nørskov
2014 LN Pointmanns Piere Everest des Braies de L´oridelle – Bendts A Ditte Laust Nørskov
2014 Boelsgårds A Didrik Frierfjordens Rex – Boelsgårds Cille Tom B. Hansen
2013 Spurvfugldalens Olivia Astrups Fighter – Spurvfugldalens Kaya Carlo Nørtoft
2013 Vildtmandens Valdemar Takese Kimba – Kirkebjergs Tanja Jens Rasmussen
2013 Frierfjordens Randi Juvevatnes Radar – Fugledes Black Britt Jens Have
2013 Bjørklund C R Donna Juvavatnes Radar – Hirvasvoupion Cepa Einar Holmvik
2013 Black Magic Junior Fugledes Black Magic – Fie Jan Espersen
2012 Dansk Dynasty Chico Risto de l’Aouro – Dansk Dynasty Xara Jan van Haren
2012 Dansk Dynesty Enrico Saxo du Bois des Perches – Dansk Dynasty Yckel Jan van Haren
2012 Fugledes Orkan Fugledes Extra – Fugledes Yatsi Flemming Fl. Fuglede Jørgensen
2012 Villestoftes Ena Villestoftes King – Villestoftes Nanna Gunnar Larsen
2012 UG´s Prince Niholys Pax – Maggie Arne Larsen
2012 Fleur des Rousses de la Combe Sieff de Léscalayole – Asti de la Plaine Aux Pascal Combe
2012 Dansk Dynesty Doede Sieff de l´Escalayole – Dansk Danasty Yckel Jan van Haren
2012 Tiurskogens Penny Black Lucky Cantona – Afferns Wilma Claes Carnbring
2012 Astrups Feigther Astrup’s Dirty Dancer – Idium – Rona Aage Christiansen
2012 Top Point Axi Villestoftes Rex – ÔB Soda Bertil Mårtensson
2012 Vildtmandens William Takese Kinba – Krkebjergs Tanja Jens Rasmussen
2012 Fugledes Pius Stenbitens Sugarcane Hannover – Ringlias Aura Fl. Fuglede Jørgensen
2012 Fugledes Oskar Fugledes Extra – Fugledes Yatsi Flemming Fl. Fuglede Jørgensen
2012 Uri de la Ferme de Beleu Lasco de la Lembaz – Pepite de Mas Déyraud P. Bouteneigre
2012 Villestoftes Cille Brørups Ponto – Maja Gunnar Larsen
2011 Cash de Petit Beauregard Top-Gun des Buveurs Dáir – Vanille des Hauts de Gamond Saidana
2011 Zico Zaphir de La Perdrisette – Flemløses Røskva Laust Nørskov
2011 Villetofte’s Gry Idimum Laki – Villestoftes Tikka Gunnar Larsen
2011 Fugledes Merlot Black Luckys Wiiliam – Fugledes Venus Fl. Fuglede Jørgensen
2011 Fugledes Odin Fugledes Ekstra – Fugledes Yatsy Fl. Fuglede Jørgensen
2011 Matresse’s Ylva Fugledes Freud – Horndrups Otti Jan Espersen
2011 Matresse’s Nick Fugledes Black Magic – Fie Jan Espersen
2011 Astrups Zaza Astrups Dirty Dancer – Idimun Rona Aage Christiansen
2011 Fugledes Odett Fugledes Ekstra – Fugledes Yatsy Fl. Fuglede Jørgensen
2011 Hesselhøj Disco Black Lucky Copiad – Hesselhøj Primadonnna Jens Bang
2011 Hesselhøj Disco Black Lucky Copiad – Hesselhøj Primadonnna Jens Bang
2010 Villestoftes Kit Villestoftes Roy – Stødkilde Rikke Gunnar Larsen
2010 Villestoftes Yaki Idimum Laki – Villestoftes Tikka Gunnar Larsen
2010 Niholys Chang Idimum Laki – Astrups Nadia N. H. Lykke
2010 Fugledes Eno Fugledes Black Joker – Astrups Sif Fl. Fuglede Jørgensen
2006 Astrups Dirty Dancer Toftens Chris – astrups Victoria Aage Christiansen
2006 Canto Elvis – Tanja av Frygne Fl. Vilslev K
2006 Fugledes Dirch Uskon Pikkumusta – Fugledes Snert