Pointer hvalpe

Jeg vil gerne kontaktes næste gang der er hvalpe.
Spørgsmål til klubbens

Find din næste jagthund her

Har du brug for hjælp til at finde en engelsk stående jagthund, der passer til dig og dit behov, er du velkommen til at kontakte klubbens hvalpeformidler, hvis der ikke er hvalpe til salg her på siden, kan du blive skrevet op på Dansk Pointer Klubs hvalpeliste.

Kennel Villestofte2 Hanner tilbage

Hvalpe på vej – Kennel Villestofte

Villestofte’s Puk
Kennel Villestofte – Parring foretaget Parring er foretaget i uge 42/2020 imellem Mor: Villestofte’s Puk – DKK03443/2014 Far: Østagløtten’s Comba – NO40272/15 Hvalpe forventes i uge 51. Puk er synlig…
Læs mere >>
Hvalpe født lørdag 12. december, 2020

2 hanhunde ledige, en sort/hvid og en gul/hvid

Kontakt Kennel Villestofte

Kennel KrogsøgårdKun 1 han tilbage

Hvalpe i Kennel Krogsøgård

Nye hvalpe i Kennel Krogsøgård, 2020
Krogsøgårds Bruen Sussi har fået hvalpe. Der er kommet nye hvalpe i Kennel Krogsøgård, 2 tæver og 5 hanner.   Hvalpene er fra den 10. Oktober 2020. Dette bliver et…
Læs mere >>

Kennel BredsgaardAlle hvalpe er solgt

Henvendelse til Allan Bredsgaard
mobil+45 2147 8083 eller
mail. ab@prof-dog.com

11 hvalpe født 26. august

Isa har fået hvalpe – opdateret

Isa med nyfødte hvalpe
To tæver tilbage. Se seneste video her:  Hvalpe til salg Hvalpe i Kennel Bredsgaard efter DKJCH. Isa og DKCH, SECH, NOCH. NORDCH Boelsgaards, A Tuxedo Født den 26. august, 2020Isa…
Læs mere >>

På tur med Isa

Galleri

Den hvid/gule hvalp efter Isa er stadig ledige, har dyrlægetjek sundhedsbog og vaccineret.

11 pointerhvalpe 7 uger gammel.

5 dage gammel og allerede tage 100 gram på. Der er stor interesse for det her kuld, der er nu kun en tæve og en han tilbage.

Alsbjergs hvalpe

Hvalpe født efter Alsbjergs Evita DK16202/2013 og Choko DK113945/2014 

Choko har 1. pr i åben kl. og 4 gange Exc. åk. udstilling hvoraf 3 gange 1.ck

Evita har 1. pr uk to gange 1.pr åk.og flere vk. Plaseringer

Evita er en fremragende jagthund.

Henvendelse til Søren Alsbjerg
Kennel Alsbjerg ved Søren Alsbjerg mobil: 2178 3490 tlf.: 9754 5398

Keld Nielsen PointerHvalpe født 16. april 2020

Pointer hvalpe

Hvalpe til salg - Keld Nielsen
Hvalpe efter Magic des Grandes Rafaeles. 9 hvalpe 8 hanner, 1 tæve 3 sort/hvid hanner 5 sorte hanner 1 sort tæve. Der er 7 han hvalpe til salg. Salgsklare 11.…
Læs mere >>

Hvalpe er salgsklare den. 10. juni, 2020. Kan uden problemer gå indtil de er klar til at rejse til udlandet.

Kontakt Keld Nielsen
Video

Kennel SpurvfugldalenAlle hvalpe er solgt

Kontakt Kennel Spurvfugldalen
Video
00:00
00:00

Kennel StenmarkenAlle hvale er solgt

Kontakt Kennel Stenmarken
Galleri

17 dage gammel

Galleri

1 uge gammel

Kennel JaktivernsAlle hvalpe er solgt

Hvalpe i Jaktiverns Kennel

Valparna efter:SJCH SUCH Södersjöns Tressette (Luthagens du Etta × Bjönålias Jackpot) ochJ Kokanee’s Billy The Kid (Frannchana’s pointer Albert × Black Lucky’s Molly) kommit till världen!Valparna förväntas bli storgående pointers…
Læs mere >>
Kontakt Kennel Jaktiverns
Galleri
Video
00:00
00:00

Danske pointer kenneler

Klubbens pointer kenneler er seriøse opdrættere der sætter pointerens jagtlige egenskaber og eksteriør meget højt. 

Scroll til toppen

Privatlivspolitik på

DANSK POINTER KLUBS HJEMMESIDER

Sidst opdateret den 25. oktober 2019.

Oplysninger om persondata
Retningslinjer for behandling af personoplysninger for medlemmer i Dansk Pointer Klub / cvr. 37828726. Som følge af dit medlemskab med klubben accepterer du denne privatlivspolitik.
Dette kan du ændre i ifølge nedenstående.
Grunden til at klubben har data og billeder af dig og dine hunde, er for at vi medlemmer kan kontakte og hjælpe hinanden med vores hobby, og samarbejde om, at have en god og stærk forening sammen, og for at vi kan lave en levende og interessant hjemmeside for dels medlemmerne og for interesserede i Pointeren og Dansk Pointer Klub.

OVERSIGT:
1. Generelt
2. Personoplysninger
2.1 Hvad er personoplysninger?
2.2 Hvor længe opbevarer vi personoplysninger?
2.3 Hvad bruger vi personoplysninger til?
2.4 Hvordan beskytter vi dine personoplysninger?
2.5 Retten til adgang til dine personoplysninger
2.6 Retten til berigtigelse af dine personoplysninger
2.7 Retten til sletning af dine personoplysninger
2.8 Kan vi ændre behandlingen af personoplysninger?
3. Kontakt

1. Generelt
Gennem din aftale med Dansk Pointer Klub indsamles der personoplysninger om dig.
Disse retningslinjer er udarbejdet ud fra EU’s Databeskyttelsesforordning, som får virkning i Danmark fra 25. maj 2018, samt den nye danske databeskyttelseslov, der supplerer reglerne i databeskyttelsesforordningen og den nuværende persondatalov (samlet ”gældende lovgivning”).
Nedenfor kan du læse om de informationer, der indsamles, herunder hvordan oplysningerne behandles, hvad de bruges til, hvem der har adgang til oplysningerne, og hvem du kan kontakte, hvis du har spørgsmål eller indsigelser vedrørende de indsamlede oplysninger.

2. Personoplysninger

2.1 Hvad er personoplysninger?
Klubben beder om dine almindelige kontaktoplysninger, når du melder dig ind i klubben. Det er primært oplysninger som navn, adresse, postnummer, land, telefon- og mobiltelefonnummer, e-mail, og type af medlemsskab. De personoplysninger, som vi indsamler, bruges til at identificere dig som medlem samt til levering af medlemsbladet “Jagthunden” og login til medlemslisten. De personoplysninger, som vi indsamler i forbindelse med opfyldelsen af aftalen, vil blive opbevaret i vores IT-system og/eller i et fysisk register. Desuden har og bruger klubben billedmateriale fra prøver og arrangementer til brug på hjemmesiden, opslag og historisk materiale.

2.2 Hvor længe opbevarer vi personoplysninger?
Opbevaring af personoplysninger afhænger af, hvor længe din aftale med klubben består.
Når du bliver medlem i klubben, har vi brug for dine personoplysninger som dokumentation på din aftale med klubben og opkrævning af kontingent.
Under det løbende aftaleforhold opbevares de oplysninger, vi har indsamlet på dig i vores IT-system, hvorefter personoplysningerne arkiveres.
Dine personoplysninger vil som udgangspunkt efter gældende regler blive opbevaret i af klubbens kasserer. Ved ophør som medlem i klubben vil dine personoplysninger blive opbevaret i en periode på 5 år fra udgangen af det regnskabsår, materialet vedrører. Hvis aftalen med dig f.eks. er ophørt november 2018 og regnskabsåret følger kalenderåret, er vi efter gældende regler forpligtet til at opbevare oplysningerne indtil tidligst udgangen af 2023. Når personoplysningerne ikke længere er relevante, og vi ikke er forpligtet til at opbevare dem, vil alle personoplysninger vedrørende dig blive slettet og vi opbevare kun historiske relevante oplysninger fra din tid i klubben.

2.3 Hvad bruger vi personoplysninger til?
De personoplysninger, vi indsamler om dig bruges til registrering af medlemskab og opkrævning af kontingent, oplysningerne bruges først og fremmest til almindelig administration, herunder eksempelvis til opfyldelse af den aftale, du har indgået med klubben.

Oplysningerne vil som udgangspunkt ikke blive videregivet til tredjepart med undtagelse af Stående Jagthunde i Danmark (SJD) https://www.sjid.dk/ udgiver af medlemsbladet “Jagthunden”.

Derudover kan vi behandle dine oplysninger, hvis behandlingen er nødvendig for, at klubben (eller tredjemand) kan forfølge en legitim interesse, medmindre hensynet til dig går forud herfor. Anden videregivelse tillades kun, såfremt gældende lovgivning undtagelsesvis tillader videregivelse af personoplysninger.

2.4 Retten til indsigt i dine personoplysninger
Du har som medlem i Dansk Pointer Klub ret til at få indsigt i og bekræftelse på, om personoplysninger vedrørende dig selv behandles og i givet fald adgang til personoplysningerne.
Du er tillige berettiget til at anmode om og modtage personoplysninger om dig selv, som du har afgivet til klubben. Du er desuden berettiget til at gøre indsigelse mod behandling af dine personoplysninger.

2.5 Retten til berigtigelse af dine personoplysninger
Du har ret til at få urigtige personoplysninger om dig selv berigtiget af klubben uden unødig forsinkelse.

2.6 Retten til sletning af dine personoplysninger
Du har ret til at få personoplysninger om dig selv slettet af klubben uden unødig forsinkelse, hvis klubben ikke fortsat har en legitim interesse i at opbevare dine personoplysninger.
Bemærk venligst, at såfremt Dansk Pointer Klub i henhold til gældende lovgivning er forpligtet til at opbevare oplysningerne, kan du ikke kræve, at dine personoplysninger slettes.

2.7 Beskyttelse af personoplysninger
Ifølge gældende lovgivning skal dine personlige oplysninger opbevares sikkert og fortroligt. Vi gemmer de personlige oplysninger, du afgiver, i klubbens IT-system.
Vores sikkerhedsforanstaltninger kontrolleres løbende for at afgøre, om vores behandling af personoplysninger håndteres forsvarligt og under hensyntagen til dine rettigheder som medlem.

2.8 Ændringer i behandlingen af personoplysninger
Vi forbeholder os ret til at opdatere og ændre nærværende retningslinjer for behandling af personoplysninger. Ændres retningslinjerne, rettes datoen for ”sidst opdateret” nederst på siden. Disse retningslinjer bliver evalueret og om nødvendigt revideret en gang årlig.

3. Kontakt
Hvis du ønsker adgang til de oplysninger, som er registreret om dig i vores IT-system og på hjemmesiden https://www.pointerklub.dk og på medlemssiden https://medlem.pointerklubben.dk, skal du rette henvendelse til Dansk Pointer Klub på e-mail: pointerklub@gmail.com.
Er der registreret forkerte data, eller har du andre indsigelser, skal du rette henvendelse samme sted. Du har mulighed for at få indsigt i, hvilke informationer der er registreret om dig.

Hvis du ønsker at klage over klubbens behandling af dine personoplysninger, kan dette ske til Datatilsynet:

Datatilsynet
Borgergade 28, 5
1300 København K
Telefon: 33 19 32 00
E-mail: dt@datatilsynet.dk

Med venlig hilsen
Dansk Pointer Klub

Senest revideret: 27-10-19
Næste revision: 31-12-19