INDSEND RESULTAT

Resultater fra markprøver 2022

Resultat markprøve Tønder

På markprøven den 23. oktober ved Tønder fik følgende pointere præmiering:1pr. uk til Oksby Alba ved Jeff 1pr.uk til Fugledes Ecco ved Jes Tillykke med detOg tak til Heinrik Matzen og Flemming SørensenFor nogle rigtig gode TerrænerLet overskuelig og godt besat med fugle.Mange tak for en dejlig dag.Hilsen Allan Bredsgaard
Læs mere >>

Resultat VK Gl. Toftegård 2022

Placerede på vinderklasse ved Gl. Toftegaard 1. v med CK P Fugledes Cadet v/ Jørgen Gordon Andersen2. v med CK ES Danceættens Legrey De Malou v/ Anders Due3. v med CK IS Tyson v/ Per Pedersen 4. v med CK ES Bjerndrup’s Neagu v/ Sv. Aage Vad 5. v GS Åens Q Uniq v/ Preben Frederik Pedersen
Læs mere >>

Resultat fra VK, Tønder

Placerede pointere ved SJD’s efterårsvinderklasse, Tønder 1. oktober, 2022 4. vinder Fugledes A Mille – f. Flemming Sørensen5. vinder Mjølners My – f. Jens Have Alle placerede ekvipager:1. V. Bjergagers Zika fører Anders Find Andersen.2. V.. Tobølbjergs L- Sus fører Søren Godtfredsen.3. V. Bjerkaasen`s Bs-Siff fører Heidi Nørgaard Jensen.4. V. Fugledes A. Mille fører Flemming…
Læs mere >>

Resultater DPKs hovedprøve 2022

Fredag, Kvalitetsklasse 1 UK Björås Erik f. Bjørn Danås 2 UK Raketten Liv du Bois de la Hulaine f. Kristiane Waarøe 1 UK Oksby Hei f. Alex Nissen 1 UK Houdini f. Steffen Olesen 1 UK Milpoint Ayla f. Mila Laago 1 UK Fugledes Essie f. Flemming Sørensen 1 UK Fugledes E.Selma f. Steen Reinert  …
Læs mere >>

Resultat DJ markprøve Thisted

De præmierede markprøve ved Thisted
Resultat fra SJD’s markprøve ved Thisted 14. marts, 2022:1. UK GS Gulluruas Sago / Preben Pedersen2. ÅK GS Sydåens Zarina / Erik Petersen fører Søren Mulvad Johansen2. ÅK P Mølvads Kastor / føre og ejer Edith Somdal2. ÅK ES Nordvestjydens Lilje / Allan Bak JensenDommer Ole Dahl Madsen og Erik Winkler Tillykke til alle
Læs mere >>

Resultat DJ markprøve Tuse Næs

Jaktiverns Laerke og Erik Juhl
Resultat fra DJ Markprøve på Tuse Næs den 13. marts, 2022 blev følgende hunde præmierede: Pointer Jaktiverns Laerke og Erik Juhl 1 UKBreton: Strandbys Frække Frida og Franz Nybro Metzker 2. AKIrsksetter: Bomstærk Al Caponi og Vivian Højgaard 1. UKIrsksetter: Kiwi Line’s Papaya og Jan Lorentsen 1 AKEngelsksetter: Aulumboens Ronja og Tonny Ventrup 1 UK…
Læs mere >>
Scroll til toppen

Privatlivspolitik på

DANSK POINTER KLUBS HJEMMESIDER

Sidst opdateret den 25. oktober 2019.

Oplysninger om persondata
Retningslinjer for behandling af personoplysninger for medlemmer i Dansk Pointer Klub / cvr. 37828726. Som følge af dit medlemskab med klubben accepterer du denne privatlivspolitik.
Dette kan du ændre i ifølge nedenstående.
Grunden til at klubben har data og billeder af dig og dine hunde, er for at vi medlemmer kan kontakte og hjælpe hinanden med vores hobby, og samarbejde om, at have en god og stærk forening sammen, og for at vi kan lave en levende og interessant hjemmeside for dels medlemmerne og for interesserede i Pointeren og Dansk Pointer Klub.

OVERSIGT:
1. Generelt
2. Personoplysninger
2.1 Hvad er personoplysninger?
2.2 Hvor længe opbevarer vi personoplysninger?
2.3 Hvad bruger vi personoplysninger til?
2.4 Hvordan beskytter vi dine personoplysninger?
2.5 Retten til adgang til dine personoplysninger
2.6 Retten til berigtigelse af dine personoplysninger
2.7 Retten til sletning af dine personoplysninger
2.8 Kan vi ændre behandlingen af personoplysninger?
3. Kontakt

1. Generelt
Gennem din aftale med Dansk Pointer Klub indsamles der personoplysninger om dig.
Disse retningslinjer er udarbejdet ud fra EU’s Databeskyttelsesforordning, som får virkning i Danmark fra 25. maj 2018, samt den nye danske databeskyttelseslov, der supplerer reglerne i databeskyttelsesforordningen og den nuværende persondatalov (samlet ”gældende lovgivning”).
Nedenfor kan du læse om de informationer, der indsamles, herunder hvordan oplysningerne behandles, hvad de bruges til, hvem der har adgang til oplysningerne, og hvem du kan kontakte, hvis du har spørgsmål eller indsigelser vedrørende de indsamlede oplysninger.

2. Personoplysninger

2.1 Hvad er personoplysninger?
Klubben beder om dine almindelige kontaktoplysninger, når du melder dig ind i klubben. Det er primært oplysninger som navn, adresse, postnummer, land, telefon- og mobiltelefonnummer, e-mail, og type af medlemsskab. De personoplysninger, som vi indsamler, bruges til at identificere dig som medlem samt til levering af medlemsbladet “Jagthunden” og login til medlemslisten. De personoplysninger, som vi indsamler i forbindelse med opfyldelsen af aftalen, vil blive opbevaret i vores IT-system og/eller i et fysisk register. Desuden har og bruger klubben billedmateriale fra prøver og arrangementer til brug på hjemmesiden, opslag og historisk materiale.

2.2 Hvor længe opbevarer vi personoplysninger?
Opbevaring af personoplysninger afhænger af, hvor længe din aftale med klubben består.
Når du bliver medlem i klubben, har vi brug for dine personoplysninger som dokumentation på din aftale med klubben og opkrævning af kontingent.
Under det løbende aftaleforhold opbevares de oplysninger, vi har indsamlet på dig i vores IT-system, hvorefter personoplysningerne arkiveres.
Dine personoplysninger vil som udgangspunkt efter gældende regler blive opbevaret i af klubbens kasserer. Ved ophør som medlem i klubben vil dine personoplysninger blive opbevaret i en periode på 5 år fra udgangen af det regnskabsår, materialet vedrører. Hvis aftalen med dig f.eks. er ophørt november 2018 og regnskabsåret følger kalenderåret, er vi efter gældende regler forpligtet til at opbevare oplysningerne indtil tidligst udgangen af 2023. Når personoplysningerne ikke længere er relevante, og vi ikke er forpligtet til at opbevare dem, vil alle personoplysninger vedrørende dig blive slettet og vi opbevare kun historiske relevante oplysninger fra din tid i klubben.

2.3 Hvad bruger vi personoplysninger til?
De personoplysninger, vi indsamler om dig bruges til registrering af medlemskab og opkrævning af kontingent, oplysningerne bruges først og fremmest til almindelig administration, herunder eksempelvis til opfyldelse af den aftale, du har indgået med klubben.

Oplysningerne vil som udgangspunkt ikke blive videregivet til tredjepart med undtagelse af Stående Jagthunde i Danmark (SJD) https://www.sjid.dk/ udgiver af medlemsbladet “Jagthunden”.

Derudover kan vi behandle dine oplysninger, hvis behandlingen er nødvendig for, at klubben (eller tredjemand) kan forfølge en legitim interesse, medmindre hensynet til dig går forud herfor. Anden videregivelse tillades kun, såfremt gældende lovgivning undtagelsesvis tillader videregivelse af personoplysninger.

2.4 Retten til indsigt i dine personoplysninger
Du har som medlem i Dansk Pointer Klub ret til at få indsigt i og bekræftelse på, om personoplysninger vedrørende dig selv behandles og i givet fald adgang til personoplysningerne.
Du er tillige berettiget til at anmode om og modtage personoplysninger om dig selv, som du har afgivet til klubben. Du er desuden berettiget til at gøre indsigelse mod behandling af dine personoplysninger.

2.5 Retten til berigtigelse af dine personoplysninger
Du har ret til at få urigtige personoplysninger om dig selv berigtiget af klubben uden unødig forsinkelse.

2.6 Retten til sletning af dine personoplysninger
Du har ret til at få personoplysninger om dig selv slettet af klubben uden unødig forsinkelse, hvis klubben ikke fortsat har en legitim interesse i at opbevare dine personoplysninger.
Bemærk venligst, at såfremt Dansk Pointer Klub i henhold til gældende lovgivning er forpligtet til at opbevare oplysningerne, kan du ikke kræve, at dine personoplysninger slettes.

2.7 Beskyttelse af personoplysninger
Ifølge gældende lovgivning skal dine personlige oplysninger opbevares sikkert og fortroligt. Vi gemmer de personlige oplysninger, du afgiver, i klubbens IT-system.
Vores sikkerhedsforanstaltninger kontrolleres løbende for at afgøre, om vores behandling af personoplysninger håndteres forsvarligt og under hensyntagen til dine rettigheder som medlem.

2.8 Ændringer i behandlingen af personoplysninger
Vi forbeholder os ret til at opdatere og ændre nærværende retningslinjer for behandling af personoplysninger. Ændres retningslinjerne, rettes datoen for ”sidst opdateret” nederst på siden. Disse retningslinjer bliver evalueret og om nødvendigt revideret en gang årlig.

3. Kontakt
Hvis du ønsker adgang til de oplysninger, som er registreret om dig i vores IT-system og på hjemmesiden https://www.pointerklub.dk og på medlemssiden https://medlem.pointerklubben.dk, skal du rette henvendelse til Dansk Pointer Klub på e-mail: pointerklub@gmail.com.
Er der registreret forkerte data, eller har du andre indsigelser, skal du rette henvendelse samme sted. Du har mulighed for at få indsigt i, hvilke informationer der er registreret om dig.

Hvis du ønsker at klage over klubbens behandling af dine personoplysninger, kan dette ske til Datatilsynet:

Datatilsynet
Borgergade 28, 5
1300 København K
Telefon: 33 19 32 00
E-mail: dt@datatilsynet.dk

Med venlig hilsen
Dansk Pointer Klub

Senest revideret: 27-10-19
Næste revision: 31-12-19