INDSEND RESULTAT

Erik Juul 80 år

Mandag den 22. April 2019 fylder en af Dansk Pointer Klubs mangeårige medlemmer 80 år. Erik har i en årrække fremført flotte Pointere på prøver og er stadig lige ihærdig med sit arbejde med Pointeren. Med din seneste hund – Spurvfugldalens Tanja – har du fået noget at arbejde med. Tanja er en stilren hund og god til at finde fugl. Mange pointerfolk vil også huske din gamle Pointer Boris, en flot hanhund som du hentede i Polen, og som senere blev til nyt blod i avlen af Pointere i Danmark. Det er en imponerende energi du lægger i dine hunde. Du deltager på Kongenshus hede og tager rundt til træning hos klubbens mange medlemmer over hele Danmark. Og hvis man er heldig nok, kan man også møde dig i de svenske fjelde, hvor du år efter år tager på rypejagt. I konsortiet viser du dine hunde frem og der bliver skudt mange fugle over Bella, som holder god kontakt til dig med sine fine slag på vinden. Skulle der være jægere som mener, at Pointeren går for stort skulle de komme forbi og se Bella nagle fasaner i skov. Du har i mange år bidraget til at forbedre vores bestand af agerhøns via dine udsætninger. Vi er mange der har været til træning hos dig og du har altid været villig til at låne dine terræner ud til prøver. De sjællandske pointerførere og resten af klubbens medlemmer ønsker dig stort tillykke med dagen.
Vi glæder os til at se dig på prøver og til træning mange år frem.
Lasse

Scroll to Top