Erik Petersen 70 år

Fredag den 20. maj 2022 fylder medlem af Dansk Pointer Klub, Erik Petersen 70 år. 

En af de mest flittige deltagere på vores markprøver og udstillinger gennem en lang årrække, runder i dag et skarpt hjørne. Erik Petersen, i daglig tale EP, går ind i et nyt årti. 

Hundene, konkurrencerne, jagten og ikke mindst opdrættet af gordon settere har været en naturlig del af hverdagen for dagens fødselar, siden han på en ferietur til Løkken havde det første møde med den smukke sorte setter. Her blev beslutningen om valget af hunderace taget, og EP blev ”bidt” af arbejdet med Gordon Setteren.
Markprøvedeltager, prøveleder, opdrætter, udstillingsdommer, markprøvedommer, forfatter, årbogsredaktør, webmaster, jagthundeklubformand.… Listen af opgaver, som EP gennem mange år har påtaget sig, er nærmest uendelig. 

Erik har som markprøvedeltager ført et utal af Gordon Settere frem til fornemme præmieringer. Først med Veidemarkens Leica der i begyndelsen af 80´erne satte en ny ”overligger” for standarden på Gordon Setterne i Danmark, og bl.a. placerede sig på Dansk Jagthunde Derby i 1983.
Senere har Erik opnået mange flotte store sejre, men højdepunktet indtraf i 2003, da han med Åens X-tra Luffe på suveræn vis blev en fortjent Danmarksmester.  Erik har, som en af de få, vundet både DM og forårsmesterskabet. Sidstnævnte titel blev sikret, da han i 2012 vandt den afsluttende forårsprøve med Vinterdalen Tillaaens.

Som opdrætter i Kennel Åens, nu Sydåens, er der hentet mange, mange fornemme præmier. Ikke mindst Åens Dapper Dan, som hjemtog Danmarksmesterskabet i ´92, samt Dansk Derbyvinder i 2007 Åens G Blackie, og Derbyvinder i 2018 Åens Prisca.  

Din viden om hunde i almindelighed, og Gordon Setteren i særdeleshed, er helt igennem imponerende. Du har glædet os andre med flere bøger, senest ”Gordon Setteren på vej mod år 3000”, som er et unikt værk rigt illustreret med smukke billeder. Tidligere skrev du ”Gordon Setteren – på vej mod år 2000”, ligesom du har udarbejdet smukke jubilæumsbøger for Irsksetterklubben i Danmark og Dansk Engelsk Setter Klub.

Du har i mange år været medlem i Dansk Pointer Klub og hjulpet os med vores hjemmeside og racekompendium. Du har i flere år været med i arbejdsgruppen på vores klassiske årbog, hvor du har bidraget til denne vigtige del af vores historie. Tidligere var du initiativtager til en fælles resultatside for de engelske racer, ligesom du lokalt er formand for Midtjysk Jagthundeklub, hvor også mange pointerfolk nyder godt af din viden og dit engagement. Du har ligeledes i mange år været markprøvedommer og ikke mindst en dygtig eksteriørdommer – også for vores race!

For dit helt store arbejde for Gordon Setteren, blev du ved det netop overståede jubilæum udnævnt som æresmedlem i Dansk Gordon Setter Klub. Du er i Dansk Pointer Klub blevet hædret med klubbens Hædersnål.

Kære Erik – Dansk Pointer Klub vil gerne ønske dig tillykke med fødselsdagen.

Scroll til toppen