Som det er tradition i Dansk Pointer Klub, så afholdt vi igen i år en weekend fyldt med forskellige aktiviteter og med god tid til socialt samvær. 

Det var igen Karina & Henrik Christensen, Jan Stokbæk og undertegnede, som var arbejdsgruppen bag Familieweekenden. Vi fik masser af hjælp under arrangementet – tak til alle der gav en hånd med. 



Vi var i år et nyt sted – og hvilken oplevelse det var! Tranumstrand Kursuscenter er beliggende i det smukke skov- og klitlandskab ved den nordjyske vestkyst. Perfekte faciliteter til et hundearrangement, virkelig god forplejning og så mødte vi fra start til slut en service, som var til topkarakterer. TAK

Apportering


Fredag startede vi med apporteringstræning. Det kunne vi gøre lige ved standkvarteret, så ingen tidsspilde. 

Senere på fredagen afviklede vi apporteringsprøve. 


Følgende 5 hunde bestod prøven, som blev bedømt af Jan Koch: 

Ayla Dk09438/2024, ruhåret hønsehund, ejer og fører: Jørgen Haller 

Trehøjens FIGHTER Dk03870/2023, kleiner münsterländer, ejer og fører: Tine Boen

Fugledes Fille Dk07970/2022, pointer, ejer og fører: Flemming Sørensen 

Bitten Dk11795/2023, kleiner münsterländer, ejer og fører: Frederik Beck Nielsen 
Rimfaxes Bubbi Dk12421/2022, ejer og fører: Martin Mortensen

Mad & ginsmagning


Fredag aften fik vi serveret en lækker menu inden den traditionelle ginsmagning, der i år var udvidet til et lidt mere omfattede program. En meget vellykket fredag aften, hvor mange gode snakke og historier fik frit løb – det er ikke kedeligt i Dansk Pointer Klub!

Lørdag


Lørdag morgen var der lækker morgenbuffet, inden vi igen havde apporteringsprøve. På denne prøve bestod en hund, Fugledes Fie, ejer og fører Flemming Fuglede. 
Resten af formiddagen var der apporteringskonkurrence, og denne blev vundet af Fugledes Enzo, ejer og fører Jan Stokbæk. 

Aktiviteter
Efter en meget lækker frokostbuffet, stod eftermiddagen på forskellige aktiviteter. Her var der bl.a. barn/hund konkurrence i udstilling. Tom B. Hansen var en helt fantastisk dommer – suppleret af Mette Boelsgaard, der flittigt udfyldte flotte diplomer til alle børn. Der var rigtig fine præmier til de dygtige børn, der flot fremviste hundene. Tom B. Hansen gjorde et suverænt godt job, med fyldestgørende positiv kritik til alle – det var SÅ godt, og vakte begejstring. Bifaldene var da også høje, da resultaterne viste, at alle hunde og førere fik en delt 1.plads. 



Efterfølgende havde vi forskellige konkurrencer, inden der var tid til at bage snobrød over bål. 

Sidst på eftermiddag var der en orientering fra bestyrelsen omkring kommende aktiviteter, ideer og visioner. 
SE OPLÆGGET HER

Som optakt til festmiddagen så vi ishockey VM-semifinale på storskærm. Desværre fusede denne fest hurtigt ud, og vi kunne derfor – uden risiko for at gå glip af endnu en sensation – indtage den lækre mad. Tre velsmagende retter – virkelig lækkert.
I løbet af aftenen blev der solgt lodder – Tak til Karina Christensen for at være primus motor blandt dette lotteri. Kæmpe TAK til alle de sponsorer som velvilligt har støtte det flotte lotteri.

Søndag

Efter den herlige morgenmad søndag morgen, så var der udstilling. 11 pointere skulle bedømmes af Lisbeth Bo Strunck. Vi havde også en dommeraspirant på. Det var Rasmus Jacobsen, som glædeligt er i gang med eksteriørdommeruddannelsen. Ringsekretær på udstillingen var Mette Have. 

Resultaterne fra udstillingen blev som følger:

HANNER:

Juniorklasse

Very good – Fugledes Gorm, Jes Krag
Åbenklasse

Very good- Tjeff, Keld Nielsen
Brugshundeklasse

Excellent CK 1.BHK CERT BIR – Fugledes Fille, Camilla Jørgensen & Hans Nielsen/Flemming Sørensen


Excellent CK 2.BHK R.CERT – Bredsgaard’s Nalle, Allan Bredsgaard & Marianne Kronholm/Børge Sommer
Excellent – Rimfaxes Alfred, Steffen Olesen & Niels Holger Lykke
Very good – Fiona Danias Akki, Erik Aarø
Very good – Fugledes Falco, Christoffer Christensen & Henrik Christensen

TÆVER:
Juniorklasse

Good – Fugledes Gin, Anette & Flemming Fuglede
Good – Fugledes Gaby, Anette & Flemming Fuglede
Åbenklasse

Good – Donna, Keld Nielsen
Brugshundeklasse

Good – Bredsgaard’s Agnes, Brian Guldberg

Da udstillingen næsten var afsluttet, kom regnen og vi besluttede derfor at flytte præmieuddeling indenfor. Her ventede endnu et lækkert måltid – fantastisk. 


Apportering og afslutning


Efter frokost blev der afholdt endnu en aporteringsprøve, som Erik Winkler dømte. To hunde bestod prøven:

Uno vom Schützenknapp DK06477/2024, kleiner münsterländer, Marianne Jensen 

Browning DK12742/2022, Engelsk Cocker Spaniel, Jørn Toft


Bedste pointer på udstillingen over de tre dage, blev Fugledes Fille, ejer og fører Flemming Sørensen.

Tak til de mange som var med til at gøre årets familieweekend til en særdeles hyggelig og god oplevelse. Det er flot med den opbakning vi bliver vist. 

Tak til alle som var med til at planlægge og påtog sig opgaver i denne weekend. 

Tak til Jan Koch og Erik Winkler for at dømme apporteringsprøverne

Tak til Lisbeth Bo Strunck for at dømme udstillingen 

Tak til klubbens fodersponsor, Prof Dog ved Allan Bredsgaard, for at give fine præmier til alle deltagende hunde og vinderne på udstilling og apportering.

Vi forventer, at vi snart kan melde dato og sted ud, for familieweekenden 2026, så følg med på hjemmesiden.
/FS

Læs også...

Scroll to Top