Gunnar Larsen 75 år

Onsdag den 15. juli 2009 vil flaget på Skovsgaard i Villestofte endnu engang stige til tops, når Gunnar Larsen fylder 75 år. I forbindelse med Gunnars 70 års fødselsdag blev Gunnars mange bedrifter med Kennel Villestofte beskrevet. Både de mange resultater opnået på bænk samt også i marken og hele historien bag kennel Villestofte.

Og vi må sige at Gunnar ikke har tænkt at skære ned på disse bedrifter. Siden 70 års dagen i 2004 er det fra kennel Villestofte blevet til endnu en Derbyvinder, en dansk udstillingschampion, en norsk udstillingschampion samt flere placerede hunde i vinderklasse endog en  på Danmarksmesterskabet i 2008. Et sted der heller ikke er skåret ned, er på gæstfriheden på Skovsgaard.  Gunnar har trappet kraftigt ned på landbrugsproduktionen men Grethes arbejde i hjemmet og servicering af hjemmets gæster fortsætter ufortrødent, hvilke vi alle i DPK sætter stor pris på.

Jeres hjem er åbent for alle, en fornøjelse også de øvrige engelske klubbers medlemmer for glæde af, da  Gunnar velvilligt stiller terræner til rådighed for prøver og træning. For alle disse bedrifter er Gunnar også meget fortjent blevet hædret med DPK fortjenstmedalje i sølv i 2008.

Gunnars store interesse, erfaring og viden indenfor avl gør også, at der stadig produceres Villestofte hunde. Dette ses tydeligt i Gunnars hundegårde hvor der er hunde på nærmest alle alderstrin samt når man læser resultater fra markprøver og udstillinger, hvor Villestofte hunde er godt repræsenteret. Gunnars store viden og erfaring med avl, både af hunde men også andre husdyr, gør endvidere at Gunnar deltager aktivt og positivt når vi i klubben debatterer fremtidens pointere.  Vi i DPK sætter stor pris på Gunnars seriøse arbejde med at avle smukke og effektive pointere.

Ovenstående præstationer må vi sige ikke kommer bag på os. Din kærlighed til pointeren er stor, ligeså din ihærdighed med træning af de unge hunde. Vi håber og tror, at dette vil fortsætte mange år endnu.

En ting som kom bag på os i DPK siden 70 års dagen, var din endelige beslutning om at skifte din højtelskede Ford Sierra ud. Der fandtes jo ikke bedre vogn. I er nu blevet fint kørende i en fin fransk Peugeot, som lige som den gamle Ford gjorde det, tit og ofte bliver pakket når dig og Grethe drager af  sted  med Villestofte hunde for trofast at støtte op om klubbens arrangementer.

Dansk Pointer Klub ønsker dig hermed hjertelig tillykke med dagen og ønsker for dig  og Grethe mange gode år fremover, sammen og med jeres pointere.

Joakim Skovgaard

Scroll til toppen