INDSEND RESULTAT

Jes Krag 60 år

Jes Krag, 60 år. 17 juni 2016

Når man ser Jes gå hen over marken med sine hunde, forstår man ikke at han runder et skarpt hjørne.

Rank, i god kondition og hurtigt fodskifte er kendetegnet for Jes og når man træner hund med ham, så ved man at han også kan løbe og reagere kolossalt hurtigt.

Det er mere end 40 år siden jeg første gang så Jes med en pointer på en markprøve og allerede inden han fik kørekort havde han vundet adskillige markprøver i det Nordjyske. Pointeren er og har altid været den eneste hund for Jes og hans kvalitetskrav omkring pointeren er meget høje. På markprøve forlanger Jes at hans hunde skal gå i en upåklagelig stil og med en kraftfuld galop og på jagt forlanger han at hans hunde er samarbejdsvillige
og da han bruger dem til apportering på store klapjagter, skal de altid arbejde under hans kommando.
Vildfinderevne og god næse er en naturlig ting der aldrig gås på akkord med.
Derudover forlanger han, ikke alene at man skal kunne se det er en pointer, men også at være i den høje ende på vores udstillinger. Sluttelig forlanger Jes også at hans pointere er sociale og være en del af familien, Jes´s hustru Annette tager sig meget af hundene i hverdagen.

Når man har så højt forlangende på standarder så er det naturligt at Jes altid er at finde i placerings-rækkerne på vores store vinderklasser. Uanset hvilken hund Jes stiller med er han en frygtet modstander, hans materiale er altid gennemdresseret og fejl forefindes ikke. Man kan vel gå så vidt at sige at, Jes er perfektionist.

At nævne alle de resultater Jes har opnået igennem årene, er umuligt, han har bl.a. på
Dansk Pointerklubs hovedprøve vundet UKK og vinderklassen med samme hund, det samme år.
Han har vundet DPK´s forår og efterårs vinderklasse flere gange, han har vundet adskillige af de fælles vinderklasser, er placeret til Derby og Danmarks mesterskab osv. osv.  Skal jeg fremhæve en enkelt af Jess hunde må det være Krags Ib som gik til tops både på mark og bænk flere år i træk og blev dermed dobbeltchampion.

Når der skal holdes markprøver, stiller Jes altid terræn til rådighed og er altid selv en særdeles kyndig og medlevende terrænleder. Terrænerne omkring Sindal er kendt og skattet af alle os hundefolk der får lov til at bruge dem.
Jes kender personligt samtlige terrængivere og jeg tror ikke en eneste jordejer i det Nordlige Vendsyssel der siger nej hvis Jes beder om lov, det være sig i eller uden for jagttiden. Han nyder utrolig stor tillid og anerkendelse.

Mest af alt vil jeg takke for personligt venskab igennem flere årtier med jagt, træningsture og markprøve. Du har stor betydning i Dansk Pointer Klub som det forbillede du er for mange af klubbens hundeførere og som en fremragende ambassadør for racen. På det personlige plan, er du en man altid kan regne med, en hædersmand og derfor var det en stor glæde at tildele dig DKP’s fornemmeste trofæ, sølvpisken i 2014. Klubben og jeg ønsker dig tillykke med fødselsdagen og glæder os til at se de hunde du vil føre frem i de næste årtier.

På Dansk Pointer Klub og egne vegne

Flemming Fuglede

Scroll to Top