Kruse Meier 70 år

Tirsdag den 22. januar 2019 fylder Kruse Meier 70 år.

Kruse er født ind i en familie, hvor pointeren var en del af familien, idet hans far slagtermester Hans Meier, Lindknud, var en dygtig hundesportsmand og dressør. Kruse blev som sin far slagter, og også hundesportsmand og dressør. Men det blev i mange år den ruhårede, som blev Kruses foretrukne jagthund.

Først i en moden alder i slutningen af 1990erne, kom pointeren atter ind i Kruses stuer. Med Condor, der ikke var for nybegyndere, men en guds benådet jæger, blandede han sig i den engelske hundesport. Det lykkedes Kruse at få styr på Condor og opnåede at blive 2. vinder på danmarksmesterskabet i år 2000.

Senere i 2006 får Kruse Mørups Krumme, med ham opnåede han en 1. pr. i unghunde klassen, to 1. præmier i åben klasse. I 2007 i forbindelse med Norsk Pointer Klubs 100års jubilæum på Kongsvoll, blev Kruse og Krumme udtaget til at repræsentere Danmark ved nordisk match for unghunde. Her opnåede ekvipagen at blive 4. vinder. I oktober 2009 blev Krumme svensk mester med certifikat, HP og CACIT. I 2012 blev Kruse vinder af både UK. Og UKK med Spurvfugldalens Niki. Desværre måtte Kruse afhænde Niki. Bentøjet voldte Kruse besvær.

Jeg lærte først Kruse at kende da han igen fattede interesse for pointeren, og vi har siden haft mange hyggelige stunder og gode træningsture sammen. Man kan altid være sikke på, at når man havde en aftale med Kruse, så blev den aftalt til punkt og prikke. Kruse arrangerede også i 2009 og 2010 klubbens familiedage på Ribe Jagtforenings arealer og klubhus.

Desværre har Kruse i de senere år, haft store problemer med helbredet. Især bentøjet har sviget. En blodprop satte endegyldigt stop for Kruse som aktiv hundesportsmand. Så nu bliver det kun som tilskuer vi ser Kruse.

Når det bliver den 22.januar, vil jeg personlig og på Dansk Pointer Klub vegne, ønske dig rigtig hjertelig tillykke med fødselsdagen og med håb om, at vi ser dig på klubbens arrangementer og prøver fremover.

Bent Olsen

Scroll til toppen