Fredag den 13. juni 2025 fylder et mangeårigt medlem af Dansk Pointer Klub, Laust Nørskov, 70 år.
Laust er på mange måder et af klubbens meget aktive medlemmer. Dels ser vi ofte Laust fører hund på vores prøver og udstilling, ligesom han gæstfrit stiller hans gode terræner til rådighed for træningsture og markprøver. Laust nyder også det sociale fællesskab i klubben, og bakker således ALTID op om vores aktiviteter.
Laust er en initiativrig person, der bl.a. var primus motor bag den sædbank som Dansk Pointer Klub etablerede for år tilbage. Ligeledes har Laust – sammen med andre dygtige hundefolk og jægere – samlet kræfterne for deres fælles interesse, og skabt Midtjysk Jagthundeklub. Et stærkt initiativ, som vi er mange rundt om i landet der beundrer!.
I kraft af jobbet, så har Laust en meget stor berøringsflade blandt landmænd i det midtjyske område. Det betyder blandt andet, at hans netværk er ”guld værd”, når det gælder arbejdet med hundene og betingelserne for vildtet i Det Åbne Land. På meget entusiatisk vis har Laust utrætteligt arbejdet med landmænd, konsulenter, eksperter og friviligge kræfter, for at skabe bedre betingelser for vildtet i Det Åbne Land. Laust fortæller glædeligt om disse initiativer, og gør en enorm indsats for at få nye jægere, hundefolk og ikke mindst landmænd gjort interesseret i dette vigtige arbejde. Senest har en stor gruppe elever fra landbrugsskolen været med Laust på tur – respekt for disse stærke initiativer!
Laust har med succes ført en række pointere frem til fornemme resultater på både mark og bænk. Senest er det Boelsgaards Sejr, men også hunde som Zico, Tess og Everest har opnået fine præmieringer.
Som opdrætter I Kennel LN Pointmann har Laust avlet flere gode hunde. Herhjemme har Zeppo bl.a. vundet klubbens UKK og placeret sig flere gange i vinderklasse. Desuden har Pierre og Tess opnået fornemme resultater. Som en sjældenhed herhjemme, så er Laust også opdrætter ag en pointer, der blev solgt til Australien. LN Pointmann Zidanne blev med succes hentet Down Under, hvor den har gjort sig gældende med gode resultater.
De seneste år har Laust med stor succes ført hunde af anden race end pointeren. For hans gode ven, Erik Petersen, har Laust ført Åens Whitefoot og ikke mindst Sydåens Zarina til mange flotte topplaceringer – bl.a. placering på Danmarksmesterskabet med Zarina i 2023.
Kære Laust. I Dansk Pointer Klubs bestyrelse er vi dig taknemmelige for din store indsats i klubben. Vi håber du får en herlig fødselsdag og bliver fejret på bedste vis. Vi glæder os til dit gode selskab mange år fremover.
/JSL & FS