Nekrolog, Henning Hansen

Hundesport er for gentlemen – en gentleman er gået bort.

D. 4. maj 2024 sov vores ven Henning Hansen stille ind, 77 år gammel.

Vi har mistet en arbejdsom, omsorgsfuld og yderst humoristisk jæger. Mange kendte Henning som en stille mand, der sjældent gjorde et stort væsen af sig. Bag det stille ydre, gemte sig en eftertænksom mand, som altid rummede nye perspektiver i dialogen – en fantastisk samtalepartner. Hennings karakter gjorde ham særdeles respekteret og vellidt hos unge som gamle.

Henning er opvokset med jagt og kontinentale hunde. Vi lærte Henning at kende i 1988, hvor han havde Tysk Ruhår. Henning fik hurtigt en pointer, Klitrosens Felicia, og startede på markprøve. Det første forår blev det til ikke mindre end 7 første præmier på lokal- og anerkendte markprøver – da var en ny pointermand født.

Gennem årerne har Henning haft mange hunde i hænderne. Fælles for alle hunde, var veldresserede hunde som blev brugt på praktisk jagt. Hesselhøjs Disco skal fremhæves. Disco fik mange placeringer i vinderklasse og derfor også blev jagtchampion. Hennings sidste prøvehund var Boelsgaard’s A Monet. Med Monet opnåede Henning flere placeringer i vinderklasse og vandt en efterårsvinderklasse i 2020. På Dansk Pointer Klubs 100års jubilæums prøve i 2018, blev Monet 3. vinder og Henning blev tildelt Klubbens fornemmelse hæder, sølvpisken. En hæder der kom bag på Henning. Med sølvpisken fik vi fortalt Henning, at vi godt kunne se hans evner med hundene. En anerkendelse der betød meget for ham.

Henning har haft Kennel Mokido – efter sigende blev kennelnavnet skabt ud fra bogstaverne i børnenes og hustruens navne. Navnet skulle være mundret, derfor røg forbogstaverne fra hjembyen Kibæk med i puljen. Efter en længere kreativ proces, opstod Kennel Mokido.

Henning var altid til stede ved Pointer Klubbens arrangementer, hans jyske lune og humor skabte en let og positiv stemning. Henning var altid omsorgsfuld og hjælpsom, om det så gjaldt støtte når det hele ramlede, et dressurråd eller hjælp til at svejse en dør til hundegården – Henning var der altid med den største selvfølge og empati. Når vi bliver ramt af de stærke følelser, vil vi huske Hennings vise ord ”Jarhhh, vent nu lige lidt” – det har afværget mange kriser gennem tiden.

Henning efterlader et helt særligt aftryk i vores familie. Tilnavnet Onkel Henning, har han fået, fordi han ikke kan være andet.

Vores tanker går til Jonna, børn og børnebørn.

Ære være Hennings minde.
Familien Boelsgaard Hansen

Herning d. 09.05.2024

Scroll to Top