Nekrolog, tidl. formand og æresmedlem Bent Hansen

Tidl. formand og æresmedlem I Dansk Pointerklub dyrlæge proprietær Bent Hansen.

Efter et særdeles langt og begivenhedsrigt liv afgik Bent Hansen ved døden
d 12/1-2009, 97 år gammel.

Bent Hansen viede sit liv til sin dejlige familie, hjemmet Lumbygård med den flotte kastanjeallé´ og hans store fritids interesse, Pointeren.
Hans utrættelige indsats for pointeren og hans store udadvendthed gjorde Bent Hansen kendt og skattet i mange organisationer og i vores nabolande.
Bent Hansens hædersbevisninger er utallige bl.a. i vores nordiske søskende klubber med æres medlemskab og guldemblemer, samt guldemblem i Dansk Kennel Klub og Dansk Jagtforening.
I DPK er Bent blevet tildelt både sølvpisk og fortjenst medalje i guld og sølv.
I Dansk Pointer klub virkede Bent som formand i adskillige år, ligesom han også redigerede klubbens årbog på fornemste vis. Formandskabet i Dansk Jagthunde derby og meget brugt dommer både på mark og bænk, blev der også tid til, utroligt men sandt.

Helst af alt avlede og trænede Bent Hansen dog Pointeren i sin kendte Kennel Boga. Utallige er de sejre, som er hjemmebragt af kennelen i Danmark og udlandet.

Kennelens hunde var kendt for at have stor skønhed, være samarbejdsvillige og lette at dressere, som gjorde at de kunne gøre sig gældende både i konkurrence og på jagt. Vi skal kun få generationer tilbage i vores hunde for at finde kennel Boga igen og igen.
De sidste år af sit liv viede Bent Hansen til plejen af sin elskede hustru Åse. De to var uadskillige og trods Åses svære sygdom i flere år, insisterede Bent på at de blev i hjemmet, Lumbygård. Efter Åses død i August gik det stærkt tilbage med helbredet og mæt af dage udåndede Bent Hansen mandag d.12/1 2009

Ære Været Bent Hansens minde.
Flemming Fuglede Jørgensen
Formand Dansk Pointer Klub

Scroll til toppen