Niels Holger Lykke 80 år

Den 26. april 2018 fylder Niels Holger Lykke 80 år. Han begyndte allerede i starten af 60’erne at gå med hund. De første mange år var det den engelske setter, der var hans foretrukne race, hvor det blev til mange placeringer. I en årrække var han medlem af setter klubbens bestyrelse. Det var også i den tid, han oprettede sin kennel Niholy.

I begyndelsen af 90-erne købte Niels Holger ved et tilfælde pointeren Chjang efter Søndermosens Tom og Metrinelunds Gritt. Chjang og Niels Holger blev vel nok den mest vindende ekvipage inden for den engelske hundesport gennem dette årti. Han blev både Danmarksmester og brugschampion, samt årets pointer fire år i træk fra 1993 til og med 1996 og en femte gang i 2001. I 2002 vandt Chjang Dansk Pointer Klub efterårsvinderklasse, han var nu 11 år. På samme prøve blev Astrups Nadia 4. vinder. Astrups Nadia var datter af Chjang. Med hende fortsatte Niels Holger langt ind i det nye årtusinde i toppen af hundesporten. Nadia blev stammor til Niholys Sam, der blev 1. vinder på Gotland i 2009, og Niholys Chjang der blev 4. vinder på Svensk Derby i 2007. Den sidste pointer som Niels Holger har gjort sig bemærket med, er Villestoftes Viktor. De to vandt Dansk Pointer Klub efterårsvinderklasse i 2015.

Kære Niels Holger; her skal lyde et hjerteligt tillykke med fødselsdage den 26. fra Dansk Pointer Klub og undertegnede med håb om et fortsat godt helbred.

BO.

Scroll til toppen