Niels Mølgaard Ovesen fylder 80 år

Den 25. april fylder Niels Mølgaard Ovesen 80 år.

Han er der næsten altid, når hundesporten afholder alle deres prøver, store som små. Han går stille og rolig rundt med sit kamera og fotograferer, både de vindende hunde, men så sandelig også de hunde, han selv kan lide. Han sludrer med alle de tilskuere der følger prøven og kommenterer hundene og førerne. Det gør den stille og rolige mand ikke, han kritiserer aldrig, hverken førerne eller hundene. Det er Niels jeg skriver om, og det er meget svært, for han har været involveret i så mange ting igennem tiderne. Så hvor skal man begynde.

Niels har haft en pointer i huset i alle de år jeg har kendt ham. Ikke for konkurrencens skyld, men for at have god og vel dresseret jagthund, for jæger er han jo både med haglgevær og riffel. Han bor jo også på Jagtvej 12 i Mejrup.

Et par gange, har han alligevel skulle vise sine venner og bekendte, at han også er i stand til at bringe en hund frem til en 1. præmie i kvalitetsklassen. Hvis der er nogen, der ikke ved hvad det er, så er det 1. pr. i åben kl. Det gjorde han første gang i 1996 med Birkstars Neja. Anden gang var det år hvor Niels blev 60 år i 2001, med Søndermosens Hekla. Hun fik 1. pr. i ungdomskl. Året efter fik hun 1. pr, i åben kl. Så ikke mere snak om dressur.

Niels er ikke kun en god fotograf, han er også en fremragende skribent. Utallige artikler store som små kan læses på klubbens hjemmeside. I 1987 overtog Niels hvervet som redaktør af det nu hedengangne Pointer Nyt i en treårig periode sammen med et hold af pointervenner fra det midtjyske. I perioden fra 2005 til og med 2009 var han redaktør af klubbens Årbog.

I 2017 blev Niels og undertegnede opfordret til at skrive en beretning om klubbens 100-års jubilæum. Vi fik frie hænder og et beløb som vi måtte bruge. Bestyrelsen ville ikke blande sig, hvilket den heller ikke gjorde. Vi gav bogen titlen” Et Jubilæumsår” Set, fotograferet og fortalt af Niels Mølgaard Ovesen og Bent Olsen. Det blev et år, hvor vi havde mange gode samtaler, hvor vi i store træk fastlagde arbejdet og hvem der gjorde hvad. Du var den, der lavede årets skabelon, og jeg gjorde, hvad jeg fik besked på. 

 

Niels Mølgaard Ovesen fylder 80 år

Jeg erfarede, jeg var novice og lærling i det arbejde, vi var i gang med. Men da vi nærmede os slutningen af 2018, havde jeg afluret dig en del ting. Det var et samarbejde, som jeg har lært meget af.

Jeg har hørt, at du i omegnen af Mejrup har skrevet småskrifter og jubilæumsskrifter til foreninger m.m. Du har også haft tid og flid til at sende familien opdateringer med billeder og minder fra barndommen. Hvor får den mand dog al den energi fra? Du har jo også haft et arbejde på Mejrup skole. Den største del af år 2020 brugte han, til at skrive Mejrupbogen. Dog i selskab med en flok mejrupborgere. Minsandten om han ikke også har fremavlet masser frugttræer og foræret dem til gud og hver mand iVestjylland.

Dansk Pointer Klub har hædret Niels med klubbens fortjenstmedalje i sølv. Den gives til personer, der har ydet klubben et særligt fortjenstfuldt arbejde til pointersagens fremme.

I 2013 tildeltes han Halds Vandrestatuette, der kort sagt gives til en person der bør påskønnes.

Kære Niels sluttelig vil jeg ønske dig en rigtig god fødselsdag og mange gode år endnu med dit kamera og dit skriveværktøj.

Et stort tillykke med de 80 år.
Fra den sønderjyske degn.

Scroll til toppen