Dansk Pointer Klubs traditionsrige Unghundekonkurrenceklasse, UKK, blev afviklet lørdag på vores hovedprøve. Det er altid en prøve, som har store interesse fra klubbens medlemmer, da det er vores unge hunde fra årets løb, der har opnået 1.UK som er til start.

I år havde vi følgende 10 hunde til start på prøven:

Bredsgaard´s Emma, Henrik Nilsson, Sverige

LN Pointmann Kiss, ejer Anders Rosenkvist 

Bredsgaard’s Olga, Jens Have 

Frierfjorden’s Flora, ejer Peter Rafaelsen

Flora, ejer Steffen Olesen 

Bredsgaard’s Agnes, ejer Brian Guldberg 

Fugledes Gaby, ejer Erik Winkler 

Bredsgaard´s Oska, ejer Lisbeth Bodén, Sverige 

Bredsgaard’s Nalle, ejer Marianne Kronholm

Storskartindens T. Luna, Rune Hoholm

Efter lodtrækning blev de fem slip i første runde afviklet. Dommerne Joakim Skovgaard (Ordførende) og Thomas Stenbek, fortsatte med 7 hunde efter første runde. Frierfjordens Flora, Flora og Storskartindens T Luna udgik af UKK

I 2.runde var der 7 hunde tilbage, og efter denne afprøvning udgik Bredsgaards Nalle og Bredsgaards Oska

3.runde var matchningen, og her var der 5 hunde tilbage i følgende rangering (fra bunden): 

Bredsgaard Agnes 

Bredsgaards Emma 

LN Pointmans Kiss 

Bredsgaards Olga 

Fugledes Gaby
En spændende matchning, hvor resultaterne blev: 


1. vinder Bredsgaards Olga
2. vinder Fugledes Gaby
3. vinder Bredsgaards Agnes

Jens Have med Bredsgaards Olga

Stort tillykke til de tre placerede hunde, og ikke mindst opdrætter Allan Bredsgaard, der havde 5 kuldsøskende med i årets UKK.

Læs også...

Scroll to Top