Alfred Olsen 90 år

Den 12. marts 2009 fylder æresmedlem af Dansk Pointer Klub Alfred Olsen Kennel Kirkebjerg 90 år.

Når man bliver så gammel, er der efterhånden en del yngre medlemmer af DPK og andre hundesportsklubber, som ikke ved hvem Alfred Olsen er, så derfor denne korte præsentation.

Alfred du er kendt for opdræt af smukke og effektive jagthunde, og det har stået på lige siden 2. verdenskrig.

Især har du interesseret dig for at fremavle pointere med det smukke klassiske hoved. Ikke underligt er det blevet til utallige 1. præmier på udstilling, og dertil kan lægges udstillingsvindere (verdensvindere og udstillingschampions).
På marken har du især gjort dig bemærket med nogle effektive jagthunde.
Med Schneiders Lola opnåede du flere flotte placeringer på markprøve og fik tildelt DPK´s fornemste trofæ, “Sølvpisken”, lige som du senere opnåede fine placeringer på marken – bl.a. ved DM – med et af dine hjertebørn Kirkebjergs Trold.

Du er almindelig kendt for gå på mod, overraskelser, godt humør og humor på trods af alderens tiltagen.

Vi er mange der har moret os kongeligt i dit selskab til markprøver og udstillinger eller på jagt, hvor du ofte er kommet med en rammende humoristisk og somme tider karsk bemærkning over tingenes ikke så sjældent skæve gang.
Til eksempel denne kommentar ved et DM på Søholt for snart mange år siden:
“Med de (ringe) hunde tager vildtet overhånd”. Din kritik af de engelske hundes præstationer på markprøve er ikke blevet mindre siden du fyldte 80. Så sent som for 2 år siden ved danmarks-mesterskabet på Falster ville du have ”udskiftet” alle hundene ved frokosttid.
Pointerklubben har allerede for længst takket dig for din indsats med både klubbens hæderstegn og æresmedlemsskab. Det har nu ikke dæmpet din kritik af udviklingen i hundesporten og pointeren i særdeleshed. Dine noget anarkistiske og oppositionelle tilbøjeligheder er nærmest tiltaget med alderen.

Vi der kender dig godt, ved dog, at hjertet ikke banker mindre for pointeren end tidligere, det er bare især dommerne, der ikke forstår sig på udvælgelse (opdræt) af pointere så de kan bruges til jagt!

På vegne af Dansk Pointer Klub ønskes du tillykke med dagen og held og lykke frem over.

LLH.

Scroll til toppen