Arne Larsen 85 år

En af Dansk Pointer Klubs markante medlemmer fra Nordfyn, Arne Larsen, har netop kunne fejre 85 års fødselsdag.
Arne har i mere end 60 år været medlem af Dansk Pointer Klub, hvor han både på mark, bænk og som opdrætter i Kennel UG har opnået fine resultater.

Specielt på udstilling har mange hunde fra Kennel UG gjort sig positiv bemærket, hvor især UG´s Logo og UG´s Dychesse opnåede flotte præmieringer. På marken har UG´s Prince bl.a. placeret sig på DM i 2012.

Arne har altid bakket op om Dansk Pointer Klub, hvor han også har fået god hjælp af hustru Bodil og datteren Maria. Bodil blev bl.a. i 2008 tildelt Mattes Kande under festmiddagen, for hendes store engagement og interesse i Dansk Pointer Klub.


Arne var i mange år tovholder for DPK ved FJD`s udstilling på Fyn, ligesom han har været en flittig deltager og hjælper ved klubbens arrangementer. Arnes store hjælpsomhed gennem tiden ved klubarrangementer, som apporteringstræning og prøve, familieweekenderne, samt tiden som regionsrepræsentant, er vi dig en stor tak skyldig.
Desuden vil vi herigennem også gerne sige TAK for den fine samling af pokaler, som du har givet tilbage til Dansk Pointer Klub.
Vi håber, at du ind i mellem vil kigge forbi til hundearrangementer, så vi kan få glæde af din fynske dialekt og gode humor.

På vegne af Dansk Pointer Klub
Flemming Sørensen

Scroll to Top