Resultat af din søgning

Kategori: Dansk Pointer Klub

Vigtigt info vedr. hovedprøven – opdateret

Dansk Pointer Klub opslag
*Rettelse Det er kun festen der vil blive aflyst hvis forsamlingsforbuddet bliver hævet til 10 personer, ikke generalforsamlingen, idet man godt må samles under visse forhold.  Bestyrelsen ønsker alle et godt nytår. Bestyrelsen har haft møde og har besluttet, at hvis Corona restriktionerne ikke bliver lettet kan vi ikke holde hovedprøve. *Bliver forsamlingsforbuddet hævet til…
Læs mere >>

Alt om DPKs Minihovedprøve efterår 2020

minihovedproeve
Indbydelse til Mini-Hovedprøve og generalforsamling Kære Medlemmer i Dansk Pointer Klub. Efter mange vågne timer og spekulationer omkring, afviklingen af vores mini-hovedprøve, kommer der her Bestyrelsens planer for afviklingen. Mini-Hovedprøve overblik Djursland Djursland Djursland Djursland Djursland Djursland Transport Sydjylland Sydjylland Sydjylland Udstilling Lørdag 26. september kl. 14.00 Fællesspisning Lørdag 26. september – mere info senere…
Læs mere >>

Aflysning af Familieweekenden 2020

Aflysning af familiedagen 2020
Kære Alle, Grundet Corona og de deraf følgende restriktioner, har Børge Sommer og bestyrelsen truffet den nødvendige beslutning helt at aflyse familie dagene 5-7 juni 2020. Det giver ingen mening at prøve at flytte arrangementet til senere på sommeren, da Corona fortsat vil bekymre mange og forhindre grupper i større forsamlinger, at samles i nogen…
Læs mere >>

Årbogen 2019 er udkommet

årbog-2019-er-udkommet
Så er Dansk Pointer Klubs årbog 2019 udkommet og venter bare på klubbens næste arrangement. Men pga. corona-krisen kan det jo have lange udsigter til vi ses igen. Derfor tilbyder vi at sende bogen til dig med pakkepost. Du betaler for emballagen og fragten, så pakker og sender vi den til din adresse. Forsendelse 110…
Læs mere >>

Minihovedprøve 2020

minihovedproeve
Kære Medlemmer af Dansk Pointerklub Corona krisen har lammet Danmark og dermed også Dansk hundesport. I DPK’s bestyrelse er vi naturligvis kede af at hele vores forårs markprøvesæson med hovedprøve måtte aflyses, men vi I bestyrelsen har taget de optimistiske briller på, og set på nye muligheder i sommeren/efteråret. Derfor har vi arrangeret en “minihovedprøve” i sommeren/efteråret…
Læs mere >>

Status over årbogen 2019

Årbogen 2019 er i trykken
Hej alle. Hjemmesiden har stået lidt stille imens årbogen har været under produktion. Det var et lidt større projekt end først antaget, så der var simpelthen ikke timer nok i døgnet, men nu er bogen i trykken og forventes i leveret i uge 14/15. I kan glæde jer til en flot bog på hele 226…
Læs mere >>

Kontingentrestance for året 2020

Dansk Pointer Klub opslag
Nu hvor sidste dato for rettidig kontingentindbetaling er overskredet, har jeg konstateret, at der er medlemmer der ikke har fået betalt deres kontingent til Dansk Pointer Klub for året 2020. Skynd dig at betal– så du ikke bliver slettet af medlemslisten og ikke længere kan deltage i klubbens prøver og arrangementer. Fremgangsmåde ved indbetaling ses…
Læs mere >>

Optælling af pokal point fra 2019

Point pokaler
Frist 1. marts, 2020 Points opnået i året 2019, enten på markprøve, apportering eller udstilling til Årets Pointer, Ibsens lysestager, Takese Plaquetten eller Margrethe Bægeret, skal indsendes inden 1. marts, til klubbens sekretær. Navn på hund og DKK reg.nr. samt navn på hundefører plus
 hvor, hvornår, hvilken præmie grad samt pointtal. Point satser kan findes…
Læs mere >>

Jens minder om…..

Jens Have byder velkommen på Kongenshus hede
….årets forårstræning på Kongenshus Hede på lørdag den 1. februar og søndag den 2. februar 2020. 
Mødested: Vi mødes på parkeringspladsen ved Kongenshus kro kl 9.30. Adresse: Vestre Skivevej 142, 8800 Viborg, Danmark Alle Engelske Jagt hunde er velkommen. Pris 50 kr pr dag. Tilmelding: Jens Have på mobil: 3022 8202, SMS eller E-mail jens.have@mvbmail.dk Håber vi ses.    
Læs mere >>
Scroll til toppen