DPKs formand, Flemming Fuglede Jørgensen, 70 år

En af dansk hundesports mest markante personligheder, Dansk Pointer Klubs formand, Flemming Fuglede Jørgensen, fylder mandag den 17. april 70 år.

Flemming er født og opvokset i en familie og et hjem, hvor jagt og jagthunde har været en helt naturlig del. Hans far, Knud Fuglede, var en pionér og kapacitet i Dansk Pointer Klub, og helt naturligt blev Flemming allerede fra barnsben involveret i arbejdet med hundene. Hunde der som regel var opdrættet i Kennel Fuglede. Opvæksten betød, at Flemming altid har haft et indholdsrigt liv med hunde, jagt og prøver.

Flemming har lyttet til hans far, og haft stor succes som opdrætter i Kennel Fuglede. Kritisk er der kigget på mulige avlsemner, og ved indsigtsfuld brug af såvel danske som udenlandske hanhunde, er der i Kennel Fuglede opbygget en grundstamme af meget høj kvalitet. Derfor har mange hunde fra kennelen, gjort sig fornemt gældende på markprøver.

I felten er Flemming vor tids mest vindene hundefører – uanset race. Ingen anden dansk nulevende hundefører inden for de engelske racer har præsteret flere store sejre. Og konkurrencen med de øvrige engelske racer har altid været vigtig for Flemming; ”Vi skal måle os med de andre”

5 gange har Flemming vundet Danmarksmesterskabet. Først i 1983 med Fugledes Knop, dernæst i 2006 og i 2007 med Fugledes Yatzy. I 2010 vandt Fugledes Juvel og i 2019 var det en hvalp efter Juvel, nemlig Fugledes Ultra, der stod øverst på skamlen og vandt den afsluttende fælles prøve. Derudover er det blevet til mange DM-placeringer med bl.a. Fugledes Star, Fugledes Dirch, Fugledes Snert og Fugledes Opal.

Flemming fryder sig over arbejdet med unghundene. At få det bedste frem i det potentiale hundene er født med, er en stor glæde for fødselaren. Et utal 1. præmier er opnået i kvalitetsklasserne og i ungdomskonkurrencerne har Flemming også haft enorm succes. Således har Flemming sejret 3 gange i Dansk Jagthunde Derby. Først i 1986 med Fugledes Mops, dernæst i 1989 med Fugledes Nana og sidst i 1997 med Fugledes Star.

På Dansk Pointer Klubs fornemste prøve UKK, har Flemming fem gange stået som 1. vinder. I 1986 med Fugledes Mops, Fugledes Rodin i 1994, Astrups Ruska i 1999, samt Fugledes Yatzy i 2004, og senest i 2020 med Fugledes Didi. Det var tæt på ved den netop afviklede hovedprøve, hvor Fugledes Ever blev 2.UKK

I Sverige har Flemming ligeledes deltaget på prøver med stor succes. To gange har han vundet Svensk Derby. Først i 1996 med Fugledes Snert og dernæst i 2010 med Fugledes Merlot. Ligeledes vandt Astrups Siff i 2002 det svenske mesterskab, ligesom det bør nævnes, at Fugledes Yatzy i 2005 blev individuelt bedste hund på Nordisk Pointer Match.

Ovenfor er allerede nævnt en række af tophundene, og det vil være på sin plads igen at fremhæve brugschampions Fugledes Snert, Astrups Siff, Fugledes Yatzy, Fugledes Dirch, Fugledes Juvel og senest Fugledes Ultra. ”Fugledehunde” har også i andre føreres hænder, vundet både UKK, Forårsmesterskabet, Danmarksmesterskabet, Svensk mesterskab, Guldpokalen i Sverige etc.

Flemming har organisatorisk været medlem af klubbens bestyrelse siden 2005, og formand siden 2006. Flemming, DU er en formand med gennemslagskraft. Vi nyder alle godt af din indlevelse og ansvarsfølelse overfor klubben. Du er en dygtig organisator og hovedprøven med dig som formand er altid en god oplevelse. Vi er glade for, at du påtager dig hvervet som formand i vores klub!Flemming har taget en tørn i bestyrelsen for FJD/SJD, og siden 2012 i Udvalget for Dansk Jagthunde Derby – et udvalg, hvor han siden 2019 har været formand. Han er også autoriseret markprøvedommer, og her har han dømt et betydende antal prøver – altid med et skarpt blik for de grundlæggende kvaliteter ved en stående jagthund.

Som et naturligt samlingspunkt, og med hustru Anette og skønne Borupgaard, samt nu også det smukke gods Christiansdal, som omdrejningspunkt, er vi utrolig mange, der har oplevet en fantastisk og helt usædvanlig gæstfrihed i de smukke nordjyske rammer. Som en ualmindelig dygtig landmand har du bevist, at effektivt og bæredygtigt landbrug, sagtens kan forenes med vildtrige terræner. Flemming – Du stiller velvilligt dine fantastiske terræner til rådighed for andre. Alle stående engelske hunde er altid velkomne til træningsture og prøver hos dig på Borupgaard og Christiansdal. Du har opbygget et unikt jagtområde, som du venligt og stolt deler med dine venner.

Selvom du har enormt mange gøremål, så prioriteres hundesporten fortsat højt. Du nyder fritidsinteressen, fællesskabet og turene med hundene i marken. Vi er mange der har haft glæde af din enorme erfaring og dygtighed med pointeren! Vi ser frem til mange gode år sammen med dig, hvor du møder med veldresserede og effektive pointere.

Fra Dansk Pointer Klub skal lyde et stort tillykke med de 70 år.
/FS

Scroll to Top