Hugo Nielsen 70 år

Mandag den 7. maj 2018 fylder Hugo Nielsen 70 år. Hugo er anden generation i Kennel Mørup, som blev stiftet af faderen Laurids Nielsen lige efter 2. verdenskrig. Hugo har altid været jæger, men det er først i slutningen af firserne, at pointeren flytter ind i Jonna og Hugos hjem, hvor den side den tid har været en fast bestanddel.

Jagten har altid betydet meget for Hugo, og højdepunktet gætter jeg på, er rypejagten i højfjeldet i Sverige, hvor vi havde nogle fantastiske jagter og naturoplevelser, hvor pointeren virkelig kan få lov at vise hvad den er avlet til, nemlig jagt på vild og naturlig hønsefugl. Det er ved at være nogle år siden nu, men med din gode fysik Hugo kan jeg ikke se, hvorfor du ikke skulle kunne få flere af disse oplevelser, og dine hunde ville pynte på enhver fjeld.

Det viste sig hurtigt at Hugo havde arvet sin faders talent for at arbejde med hunde, og i de første mange år var hjælpen jo også lige ved hånden, når der var brug for gode råd, hvad enten det gjaldt avl eller det var dressur. Det har betydet at masser af præmieringer er vundet, både i kvalitetsklasserne og i vinderklasserne.

Stjernen over dem alle er D. Champion D. J. Champion og D. Brugschampion Makeo`s Mai, som Hugo blev placeret med mange gange, heriblandt tre gange 1. vinder som udløste brugschampionatet. I sit første år som vinderklassehund, det var 2001 blev Mai Danmarksmester.
Jeg vil overlade til læserne at vurdere om det var højdepunktet altså Danmarks Mesterskabet, eller vi skal to år frem nemlig 2003, hvor Makeo`s Mai bliver 1. vinder på Dansk Pointer Klubs hovedprøve og Hugo får tildelt klubbens fornemste trofæ ”Sølvpisken” og Mai slutter sæsonen af med titlen ”Årets Pointer 2003.

Den næste stjerne i rækken af tophunde blev D. J. Champion Mørups Britta som vandt det svenske derby 2009, og fik mange VK placeringer, heriblandt fire gange blev hun 2. vinder på DKK`s Forårs Mesterskab. På den samme tur til Sverige, hvor Britta bliver Derbyvinder, vinder halvbroderen Mørups Krumme ejer og fører Kruse Meier det svenske mesterskab.
I 2015 bliver Kennel Mørups nye avlstæve D. Champion Spurvfugldalens Qizi to gange 1. vinder den ene gang er det på Dansk Pointer Klubs hovedprøve. Sidste skud på stammen blev født i 2016 det er Mørups Mai, en talentfuld og hårdt gående ung gul/hvid tæve efter D. J. Champion Mørups Krumme og D. Champion Spurvfugldalens Qizi.

Fra Dansk Pointer Klub og dine venner i det midt og vestjyske skal lyde et stort tillykke med den runde fødselsdag, og ønsker om mange gode år fremover med pointeren og jagten.

Carlo Nørtoft

 

Scroll til toppen