Nekrolog, æresmedlem Orla Esmann

Den 5. november 2010 afgik Æresmedlem af Dansk Pointer Klub Orla Esmann ved døden 71 år gammel.

Orla fik sin første pointer for ca. 45 år siden. Igennem de mange år er det blevet til en lang række af hunde, som har klaret sig fint på såvel mark som bænk.

Lad mig nævne nogle få – Topsy som Orla vinder Danmarksmesterskabet med i 1987. Bessi II som han vinder UKK med i 1989, og Stormosens Ann som vinder Åben klasse på klubbens Hovedprøve i 1996. Makeos Nanna som bliver eksteriørchampion.

Orla var i godt 20 år medlem af Dansk Pointerklubs bestyrelse, heraf de fleste som næstformand. Som næstformand ydede Orla en stor indsats for klubben, Altid velforberedt og med synspunkter, der tjente markprøvesporten og pointeren.

Orla var en person man kunne betegne som en” ildsjæl” for hjertebarnet pointeren og Dansk Pointerklub.
Udover posten som næstformand var Orla ”skatmester” i klubben. Et job som han mestrede til fuldkommenhed. Ingen hovedprøve i Dansk Pointer Klub uden Orla.

Altid ved hans side var også Else, som tog aktivt del i de praktiske ting ved sådan en prøve. Hun sørgede for al registrering, madbilletter osv. Til festen om aftenen var det Else, der havde styr på bordplanen.

Ved Orlas død har Dansk Pointer Klub, Edith og jeg mistet en sand ven. Vore tanker går til Else og familien
Lad mig slutte med Orlas egne ord: Jeg har haft et dejligt liv med jagt – pointere og bestyrelsesarbejde, derfor har jeg fået klubbens fortjenstmedalje i sølv, og til sidst da jeg gik ud af bestyrelsen blev jeg udnævnt til Æresmedlem.
Hvad mere kan man ønske sig ? Tak skal I have alle sammen. Pas godt på vor dejlige klub.

Æret være Orlas Esmann`s minde.
Skive den 10.nov. 2010
Edith og Christian Johansen.

Scroll til toppen