Nekrolog, Allan Diederichsen

Et kendt og mangeårigt medlem af Dansk Pointer Klub, Allan Diederichsen, afgik i går ved døden efter længere tids sygdom.

Efter at have prøvet flere hunderacer, og blandt andet i en periode været formand i Dansk Gordon Setter Klub, var vi for en snes år siden så heldige, at Allan og hustru Anny, kastede deres kærlighed på pointeren. 

Allan kom til Dansk Pointer Klub i en moden alder, men i klubben fandt Allan hurtigt sin rette hylde. Han og Anny involverede sig aktiv i klubbens aktiviteter, og de har begge ydet en kæmpe indsats for vores Dansk Pointer Klub. Allan blev valgt som regionsrepræsentant i det syd- og sønderjyske område – en post han med stort engagement var tovholder på i en lang årrække. Allan var utrolig hjælpsom og aldrig gik man forgæves, hvis man spurgte om hjælp.  

Allan var i en lang årrække markprøvedommer. Et hverv han udførte på bedste vis, og altid med det sikre blik for hundens jagtlige egenskaber. På marken har han selv ført mange hunde til præmieringer – veldresserede hunde med flot stil og stor jagtlyst stod Allans hjerte nært. Allan opnåede flotte præmieringer med mange hunde. Med Fugledes Ici vandt han klubbens fornemme prøve UKK i 2009, ligesom han opnåede flotte sejre i vinderklasse med med Fugledes Flash, Frierfjordens Rex og Boelsgaards Didrik. Som opdrætter i Kennel Stenmarken, har Allan med succes opdrættet flere kuld Gordon settere. I pointerregi` opdrættede han UKK-vinderen fra 2021 Stenmarkens C. Nova.  

En personlighed er med Allans død gået bort. Han var et varmt menneske, med lune – og ind i mellem skarpe – kommentarer. Allan elskede de fælles ture, de mange gode oplevelser, og ikke mindst fællesskabet, hvor hundene var omdrejningspunktet.


Ære være Allans minde.

Scroll to Top