Villy Lovén 70 år

Den 16. april 2016 fylder Villy Lovén 70 år. For Villy er det at konkurrere ikke noget nyt. I gennem flere årtier har Villy konkurreret på Travbaner i Danmark og vundet rigtig meget som amatør kusk. Så det var en erfaren herre der trådte ind i Pointerklubben kort efter årtusinde skiftet. Villy går grundigt til værks og besøgte mange markprøver inden han selv stod som hundefører. Herefter gik det hurtigt.

Blandt de mange hunde du har fremført på markprøver, står Takese Erika som noget helt særligt. Erika er kåret som årets Pointer og har vundet vinderklassen på klubbens hovedprøve. Med Erika blev du også svensk mester.

Villy, du er altid stærk i ungdomsklasserne, hvor du med god dressur og føring af dine unge hunde har opnået store resultater. Her står dine 2 sejre i UKK som det største sammen med din 3. vinder med Erika på Danske Jagthunde derby.

Herudover har du vundet Hubertus mesterskabet individuelt én gang og vundet 3 gange for hold.

På Sjælland har du været den drivkræft bag samarbejdet med de andre engelske klubber. Du har påtaget det store arbejde at afholde og drive den fælles apporteringstræning på Sjælland og vi er mange, der har måttet erkende, at du efterlod et stort hul, da du gav stafetten videre.

For din indsats som næstformand og sekretær i Pointerklubbens bestyrelse og mange markprøve placeringer modtog du i 2011 sølvpisken fra Dansk Pointerklub.

Det er svært at sige Villy uden også at sige Elsebeth. I Elsebeth har du en stærk støtte og altid loyal partner, som gerne træder til, når der er brug for en ekstra hånd til de mange opgaver, som du gennem årene har udført for DPK og hundesporten.

Dansk Pointerklubs bestyrelse ønsker dig et stort tillykke med dagen og vi glæder os til at se dig og Elsebeth på markprøver og udstillinger i de kommende år.

På klubbens vegne

Lasse Weberg

Scroll til toppen