Apportering 2018

10.08

DPK apporteringsprøve

Dommer: Allan Bredsgaad

Terkelsbøl

 

Niholys Bess e. Tage Jessen f.Niels Holger Lykke
Frierfjorden’s Rex f. Allan Didriksen
Bjergagers Zika f. Anders Find Andersen
Villestofte’s Victor f. Niels Holger Lykke

Bedste Pointer Villestofte’s Victor f. Niels Holger Lykke
Bedste ikke Pointer Bjergagers Zika f. Anders Find Andersen

10.08

ESK apporteringsprøve

Dommer: Svend Aage Vad & Erling Clausen

Gørding

 

Villestofte’s Puk e. Joakim Skovgaard Larsen f. Anne-Marie Larsen

05.08

Setter apporteringsprøve

Dommer: Brian Hinge Krogh & Allan Nissen

Pandrup

 

Villestofte Victor f. Niels Holger Lykke
Spring of Kells Abrakadabra f. Anne B. Hansen

04.08

DPK apporteringsprøve

Dommer: Niels E. Pedersen

Faxe

 

Spurvfugldalens Quincy f. Lasse Weberg (pokal)
LN’s pointmanns Zeppo f. Bent Petersen
Falco f. Bent Petersen (pokal)
Falco, Zeppo og Quincy tildeles Kennel Rimfaxes ærespræmie ved Poul Ellehøj

29.07

DPK apporteringsprøve

Dommer: Jens Hansen

Løkken

 

Astrups Bo f. Jes Krag
Fugledes Bird, Flemming Fuglede
Fugledes Agent f. Henrik N Christensen

22.08

DGSK apporteringsprøve

Dommer: ???

Gørding

 

Niholy’s Bess e. Tage Jessen f. Niels Holger Lykke

07.07

DPK apporteringsprøve

Dommer: Søren Stærkær

Broby

 

Villestofte’s Saga. Anne-Marie Larsen – bestået
Bendt’s Jono. Tom B. Hansen bestået
Villestofte’s Ness Svend Buchhave- pokal Unghund
Astrup’s Bion Do. Birgit Basballe – pokal ÅK

01.07

DISK apporteringsprøve

Dommer: Søren Stærkær

Nr. Søby

 

Bendt’s Jono f. Tom B. Hansen
Astrup’s Bion Do f. Birgit Basballe

 

01.06

DPK apporteringsprøve

Dommer: Allan Bredsgaard

Terkelsbøl

 

Fugledes Agent f. Henrik Nørgård Christensen
Villestofte’s Victor f. Niels Holger Lykke
Niels f. Børge Sommer, Pokal

 

Apportering 2017

26.8

DPK apporteringsprøve

Dommer: Ove S. Petersen

Djursland

 

IS.Irmun`s May Theis Tommy Pedersen Bedste Åbkl. Pokal

W. Cæsar Martin Danne Mand

GS. Zettertjams Åzkar Elo Pedersen Bedste GS. pokal

RH. Aslak Michael Nielsen

KL. Trehøjens Diszel Allan Petersen Bedste Ungh.Pokal

P. Spurvfugldalens Rudi Ronni Kronholm Sølvsten Åbkl. Pokal Otto Lykkes Mindepokal

RH. Famijen Hedersteds D. Copyright Jens O. Pedersen

 

19.8

DPK apporteringsprøve

Dommer: Allan Bredsgaard

Terkelsbøl

 

Astrup’s Bion Do, F. Birgit Basballe, Ungdomsklasse Pokal

Fugledes A. Mille, F. Flemming Sørensen

Frierfjorden’s Rex, F. Allan Diedriksen

Villestofte’s Viktor, Niels Holger Lykke, Åbenklasse Pokal

 

10.8

ESK apporteringsprøve

Dommer: Svend Aage Vad

Gørding

 

Fuglede’s Alma f. ?????

 

5.8

DGSK apporteringsprøve

Dommer: Erling Clausen

Uge. Sønderjylland

 

Villestoftes Viktor f. Niels Holger Lykke

 

5.8

DPK apporteringsprøve

Dommer: Bjarne Kleis

Prøveleder: Niels. E. Pedersen, Rønnede

 

LN Pointmanns Zeppo, F. Bent Petersen, Åbenklasse Pokal

 

29.7

DJ apporteringsprøve

Dommer: Preben Bach Christensen

Fredericia

 

Niholy’s Tess f. Niels Holger Lykke

8.7

DPK & ESK apporteringsprøve

Dommer: Robert Paulsen

Metrinelund, Svend Buchhave

 

Bent’s Jess, F. Svend Buchhave E. Sten Bendt, Pokal Unghund

Spurvfugldalen’s Riff, Carsten Fredslund Jensen, Pokal Åbenklasse

Villestofte’s Fie, Anne-Marie Larsen

Metrinelund’s Tenna, Svend Buchhave

2.7

DISK apporteringsprøve

Dommer: Lars Nielsen

Årslev

 

Metrinelunds Tenna, Svend Buchhave

1.7

ESK apporteringsprøve

Dommer: Tage Skov

Herning

 

Spurvfugldalens Tess, Alfred Vemmelund

Matresse’s Thyra, Anne B. Hansen

24.6

DGSK

Dommer: Bjarne Kleis

Hagested/Gislinge

 

Niholys Molly, Kenneth Thomsen

Familiedagen

Dommer: Ove Steen Pedersen

Stoholm og omegns jagtforening

 

Matresse’s F. Mati Bestået 27 Point