Nekrolog Kruse Meier

Den 22. januar fyldte Kruse Meier 70 år. Vi var mange, der var meget bekymret for hans helbred, og med rette, for knap en måned senere, den 13. februar kl. 17,50 afgik Kruse ved døden omgivet af sine nærmeste familie.

For mange vil det føles som et tomrum, at Kruse ikke er blandt os mere. I mange år har han været en god ven og kammerat, der altid var behjælpsom, når man havde problemer med dressuren af en ny hund. Særlig over for nye unge hundeejer, uanset hvilken race det drejede sig om. Derfor havde Ribe Jagtforening også i mange år bud efter ham, når der skulle arrangeres dressur- og apportkurser. Da helbredet begyndte at volde han problemer, måtte han overlade arbejdet til nye kræfter.

For Dansk Pointer Klub afviklede Kruse klubbens årlige familieweekend. Han kunne finde de gode hjælpere, der skulle til for at sådanne arrangementer kunne afvikles med succes.

De seneste år har Kruse ikke deltaget aktivt i klubben, han har været tilskuer til arrangementerne. Sidste gang Kruse kikkede forbi, var da Ribe Jagtforening startede et for dressurkursus den 8. januar, men kun ganske kort.

Ære være Kruses minde.

Bent Olsen, Sdr.Hygum.

Scroll til toppen