Nekrolog, Hans Kurt Kaas Hansen

Tidligere bestyrelsesmedlem i Dansk Pointer Klub, Hans Kurt Kaas Hansen, er død, 75 år gammel.
Hans Kurt var et stort aktiv for Dansk Pointer Klub. Han har i mere end en menneskealder arrangeret forårsmarktræninger omkring Knapstrup. Ligeledes var Hans Kurt omdrejningspunkt for sommerens apporteringstræninger for klubbens medlemmer på Sjælland.

Der hvor Hans Kurt især har ydet en betydelig indsats, er som prøveleder for et utal af markprøver gennem en menneskealder. Hans Kurt samlede mange, mange gange fantastiske terræner til Dansk Pointer Klubs hovedprøve. Han har også velvilligt hjulpet andre engelske klubber, og ikke mindst Dansk Kennel Klub, når de har afviklet Mesterskabsprøven. Han var praktisk prøveleder, og med hans netværk af dygtige hjælpere, er der afviklet et utal af gode prøver omkring Knapstrup.Når Hans Kurt om morgenen bød velkommen, og fortalte hvordan folk skulle gebærde sig i terrænet, ja så var ingen i tvivl! Hans Kurt var et venligt menneske, der altid ønskede at der skulle præmieres mange hunde. Han glædede sig over, når det lykkes for hundeførerne – i særlig grad, hvis der var nye folk med. Og så var 3. halvleg også vigtig for Hans Kurt. Det sociale blev altid prioriteret højt, og Hans Kurt nød, når de gode historier kom frem.


Organisatorisk var Hans Kurt i en årrække medlem af Dansk Pointer Klubs bestyrelse, og efterfølgende har han været regionsmedlem på Sjælland. For den store indsats i og for Dansk Pointer Klub modtog han i 1999 klubbens fortjenstmedalje i sølv.
En på alle måder stor mand er gået bort – ære være Hans Kurt Kaas Hansen.

Ære være Kurts minde
Dansk Pointer Klub

Scroll til toppen