Nekrolog, Villy Lovén

13. januar, 2021

En kendt sjællandsk pointermand, mangeårige medlem af Dansk Pointer Klub og tidligere næstformand, Villy Lovén, er død, 74 år gammel.
Villy startede i en forholdsvis sen alder med at gå på markprøve, men fra start opnåede Villy succes med hans hunde. Mange flotte præmieringer er det blevet til, og både Villy, og hans ihærdige kone, Elsebeth, bidrog stærkt til at fremme kendskabet til pointeren, til klublivet og ikke mindst den gode stemning.

Villy var dygtig til arbejdet med heste, og vandt tidligt DM i military, og senere fik han topplaceringer ved DM i spring. Han kørte også travløb, og vandt amatørchampionatet på Charlottenlund Travbane. I fritiden var Villy jæger, og en særdeles habil skytte. Han startede hundelivet med korthår, senere blev det ruhår og ind i mellem var der også tyske jagtterrier i husstanden. Villys første pointer var Lucy og senere kom Dansk Dynasti Wildman – hunde som gav Villy mange glæder på jagterne. I 2004 ser Elisabeth og Villy Danmarksmesterskabet på Sydsjælland, og på vej hjem bliver de enige om, at forsøge sig med markprøverne. Konsekvens som Villy var, kontaktede han Svend Buchhave for at købe en hvalp. Metrinelunds Mitzi flyttede ind i Jystrup, hvor træningen hurtig tog fart. Villy havde stor erfaring med hunde og dyr, samtidig var han udpræget konkurrencemenneske. Derfor var han også forberedt til fingerspidserne, inden han skulle starte på markprøve første gang. Debuten fik han på Dansk Pointer Klubs hovedprøve i 2006, hvor Villy og Mitzi startede i unghundeklasse. Her opnår teamet en 1.præmie, og dagen efter går de hele vejen i UKK, hvor de bliver 1.vinder.

Elsebeth og Villy blev bidt af markprøverne, udstillingen og i det hele taget klublivet i Dansk Pointer Klub. Det er vi mange der er taknemmelige for, da de begge har ydet en kæmpe indsats i Dansk Pointer Klub. Villy indtrådte i bestyrelsen, hvor han som næstformand var respekteret og sammen med Elsebeth en uvurderlig drivkraft for pointeren på Sjælland. 
Engagementet var enormt, og til stor glæde for Villy, så opnåede Mitzi mange flotte præmier på udstilling – med Elsebeth som fører! 

Ægteparret var grebet af prøverne, og derfor skulle der naturligvis endnu en pointer i huset. Takese Erika var en hund, der stod Villys hjerte nært. Takese Erika vinder vores UKK, den placerer sig som 3.vinder på Derbyet i 2009, vinder vores hovedprøve i 2011 – hvor Villy i øvrigt tildeles klubbens fornemste trofæ, Sølvpisken!
Takese Erika opnår mange placeringer i vinderklasse, bl.a. bliver den 3.vinder på forårs DM i 2011, og toppen af kransekagen, var vel sejren på det svenske mesterskab i 2011. Takese Erika blev også både champion og årets pointer. Senere kommer der flere succesrige hunde til, og Villy bliver årets unghund i 2011 med Fleur des Rousses de la Combe, en bedrift han gentager i 2013 med Villestoftes Ponto.

Villy elskede jagten med pointerne, og han var derfor også ivrig deltager i hubertusprøverne. Her høstede han succes, hvilket ikke mindst skyldes hans evner som jæger og skytte, samt ikke mindst, at han havde ”Hubertushunden” Metrinelunds Boye. Ofte var dette par i top, når hubertusprøverne var slut. Villy vandt Hubertusmesterskabet individuelt én gang og var tre gange med på det vindende hold.
En personlighed er med Villys død gået bort. Et varmt menneske, der elskede de fælles ture, de mange gode oplevelser, og ikke mindst fællesskabet, hvor hundene var omdrejningspunktet.Ære være Villys minde

Ære være Villys minde
Dansk Pointer Klub

Scroll til toppen