Nekrolog, Jens Rasmussen

På en smuk efterårsdag, d.16-10.2013, sov Jens Rasmussen stille ind i sit hjem, efter længere tids svær sygdom.

Jens har været medlem af Dansk Pointer Klub i 45 år, og har op i gennem tiderne avlet og fremført mange rigtige gode pointere, og opnået  flotte resultater, ikke kun i Danmark, men også uden for landets grænser.

Jens har i avlen lagt stor vægt på at avle effektive og stilfulde pointere, og til fulde opnået det.  I 1989 vandt Jens i stor stil DPK´s forårs vindeklasse i Herning med tæven Bimse, og i 2001 blev Jens 6. vinder på DPK´s forårsvinder klasse, og modtog fortjenstfuld klubbens sølvpisk.

Men den helt store sejr kom i hus i 2010 på det første forårs Derby, hvor Jens på fornem vis  fremførte og vandt Derbyet med sit eget afkom Vildtmandens Valdemar.

 Ved Jens Rasmussens død har vi i Dansk Pointer Klub mistet en trofast ven, som altid har  mødt op og støttet klubben og dennes arrangementer, dette trods svær sygdom.   Altid mødte “Vildtmanden””  Jens op på Hovedprøven og familiedagen  samt til apporteringstræning, så længe kræfterne slog til.

Æret være Jens Rasmussen´s minde
På vegne af Dansk Pointer Klub
Jan Koch

Scroll til toppen