Nekrolog, dyrlæge Niels Peter Olesen

Tirsdag den 14. januar 2014 blev dyrlæge Niels Peter Olesen stedt til hvile fra Vor Frue kirke  i Skive, efter at et langt og virksomt liv havde fundet sin afslutning fredag den 10. januar.

NP som han kaldtes i hundesportskredse var født og opvokset på landet.  Fra barnsben var naturen og jagten en integreret del af hans tilværelse.  I  konsekvens heraf var det et krav, at hans hunde skulle være gode brugshunde.

I begyndelsen af sit jægerliv havde NP forskellige jagthunde, men det var først med pointer-  tæven Tinne, der kom gang i markprøvesporten, som han deltog i med stort  engagement fra begyndelsen af 70´erne .

Næsten utallige er de præmier, han har hjemtaget på markprøver både her til lands og i udlandet.  Præmiesamlingen er nok en af de største af sin art i Danmark.  Det er værd at bemærke, at langt de fleste præmier er erhvervet på efterårsprøver,  sidst da han var 77 år og besatte 4. pladsen på klubbens efterårsvinderklasse med Treff.

Han besatte 1.pladsen på DM 2 gange med 2 forskellige hunde –  Assynt Tom og efterkommeren DK JCH Rossi.

For sin gode dressur og føring modtog NP sølvpisken, som er klubbens mest eftertragtede trofæ.

NP var markprøvedommer i 30 år, og han havde et særligt blik for den unge hunds jagtlige  kvaliteter. Han har dømt betydende prøver såvel herhjemme som i det store udland.  Der ud over har han været klubbens kasserer og prøveleder på FJD´s midtjyske forårsprøver.

I midten af 80´erne hjemtog han hanhunden Assynt Tom fra England, hvilket fik stor betydning for avlen med vore danske pointere.

For sit virke for og med den danske pointer har NP modtaget  Dansk Pointer Klubs fortjenstmedalje i sølv.

Ud over jagten og hundesporten oplevede vi NP som den festlige, veltalende og gæstfrie  person, som gerne samlede venner og bekendte omkring sig –  sidst til sin 80 års fødselsdag for 5 måneder siden.  En vellykket og festlig dag, som han glædede sig meget over.

Æret være N.P. Olesens minde  PG

Scroll til toppen